1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Organ Sarkması Nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  rahim sarkması nedir,rahim sarkması yaşayanlar,pelvik sarkması nedir,rahim sarkmasının nedenleri,rahim sarkmasının belirtisi,rahim sarkmasının tedavisi hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Pelvik Organ Sarkması
  Normalde pelvisin (leğen kemiği) içinde bulunan idrar torbası (mesane), ince barsaklar, rektum (kalın barsak) ve uterusun (rahim) vajene ve oradan dışarıya doğru sarkmasına pelvik organ sarkmaları denir.

  Çok sayıda doğum yapmak, karın içi basıncını artıran hastalıklar (kronik öksürükle seyreden akciğer hastalıkları gibi), şişmanlık ve ileri yaş risk faktörleridir.

  Ne gibi şikayetlere yol açabilir?
  - İdrar kaçırma, tuvalete yetişememe
  - İdrar yapamama
  - İdrar torbasını tam boşaltamama, elle bastırarak boşaltma
  - Büyük abdesti yapamama
  - Büyük abdest yada gaz kaçırma
  - Parmakla vajenden yardım ederek büyük abdest yapma
  - İlişkide bulunamama yada sakınma
  - İlişki sırasında ağrı
  - İlişki memnuniyetinin azalması ve orgazm olamama
  - İlişki sırasında idrar yada gaz kaçırma
  - Vajende ağırlık, basınç ve ağrı hissetme
  - Kuyruk sokumunda ve belde yatma ile geçen ağrı
  - Vajinal akıntı ve kanama

  Nedenleri:
  - gebelik ve doğum
  - Menopoz
  - Şişmanlık
  - Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (astma, bronşit v.b)
  - Kabızlık
  - Ağır işlerde çalışma, ağırlık kaldırma
  - Genetik faktörler
  - Bağ dokusu zayıflığı
  - Pelvik organlarla ilgili ameliyat geçirmiş olmak

  Korunmak için:
  Prolapsustan korunmak için öncelikle pelvis tabana zarar verecek faktörlerden uzak durulmalıdır. Şunlardan sakınılmalıdır: Şişmanlık, ağır iş yapma, ağır kaldırma, öksürük ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (sigara içilmemeli), kabızlık.

  Mesane Sarkması (Sistosel)
  Mesanenin vajina ön duvarından aşağı doğru fıtıklaşmasıdır. Özellikle doğum yapmış kadınların birçoğunda hafif derecede mesane sarkması mevcuttur ve herhangi bir yakınmaya yol açmıyorsa cerrahi gerektirmez. Belirgin mesane sarkmalarında vajina ön duvarında ele gelen kitle, kasık ağrısı, ilişki sırasında ağrı, idrar kaçırma ya da çok büyük olanlarında idrarı boşaltamama gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
  Klasik tedavi şekli ön duvardaki hasarlı bölümün direk tamir edildiği kolporafi anterior denen tekniktir. Son yıllarda uygulanmaya başlanan vajina ön duvarına meş olarak adlandırılan destekleyici bir materyal yerleştirilmesiyle oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

  Makat Sarkması (Rektosel)
  Makat bölgesinin (rektum) vajina arka duvarından fıtıklaşmasıdır. Arka vajinal duvarın destekleyici dokusunun zayıflaması ya da zedelenmesi sonucu oluşur. Rektum vajina arka duvar yüzeyi ile temas eder ki burada dışa doğru kabaran bir şişliğe yol açar. Mevcut şişlik ıkınma ile daha da belirgin hale gelir. Oluşan fıtıkta gaita birikmesi nedeniyle büyük abdest yaparken zorlanma ve kronik kabızlık görülebilir.
  Belirgin yakınması olan olgularda tedavi cerrahidir. Arka duvardaki destekleyici dokunun tamiri olan kolporafi posterior en yaygın cerrahi uygulamadır. Destekleyici dokunun meş ile onarılması da son yıllarda tercih edilen teknikler arasına girmiştir.

  Rahim Sarkması (Desensus Uteri, Prolapsus Uteri)
  Rahmin tutucu ve asıcı bağlarının gevşemesi sonucu vajinadan aşağı doğru yer değiştirmesidir. Sarkma ilerledikçe vajina ön ve arka duvar destekleyici dokularında da yırtılma oluşur.
  Hafif derecede sarkmalarda yakınma olmazken, belirgin sarkmalar alt karın bölgesinde basınç hissi, genital bölgede ağrı ve ağırlık hissi gibi belirtiler görülür.
  Çocuk istemi olan olgularda rahim kuyruk sokumu kemiğine asılabilir. İleri evre olgularda ise tercih edilen cerrahi vajinal histerektomi’dir (rahmin vajinal yolla çıkarılması). Özellikle bu cerrahileri uygularken eşlik eden diğer defektlerin de onarılmasına özen gösterilir.
  Genel durumu operayona izin vermeyen çok yaşlı ve düşkün hastalarda vajinal halkalar (pesser) uygulanarak rahmin sarkan bölümünün vajina içine gönderilmesi sağlanabilir.

  Vajinal Güdük Sarkması
  Rahim alınma operasyonu (histerektomi) geçirmiş olgularda vajina kubbesinin gevşemesiyle oluşur. Kubbe aşağıya doğru düşmeye başladıkça destek görevi gören dokuları yırtar ve neticede tüm vajina dışa doğru fıtıklaşır. Bu durumda vajinadaki en derin nokta, dışarıdaki en uç nokta olarak karşımıza çıkar. Tam sarkmalarda mesane ve makat sarkmaları da birlikte görülür.
  Tedavi cerrahidir. Vajina kubbesini tutan bağlar karın boşluğundan yapılacak bir girişimle kuyruk sokumu kemiğine asılabileceği gibi (sakrokolpopeksi, ligamentopeksi), vajinal yolla uygulanan ‘Prolift Meş’ ler de etkin bir onarım sağlar.

  Bağırsak Sarkması (Enterosel)
  Sıklıkla rahim ameliyatı geçirmiş olgularda görülür. Arka duvarın vajina kubbesine yakın bölümünde oluşan bir destek dokusu yırtılması nedeniyle bağırsaklar vajina arka duvar yüzeyiyle temas ederler.
  Tedavi cerrahidir. Fıtıklaşma sonucu oluşan kese tamir edilip, bağırsaklar karın içine gönderilir ve zayıflamış kubbe güçlendirilir.
   
Organ Sarkması Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Enterosel rahim sarkması nedir?Tedavisi nelerdir?

  Enterosel rahim sarkması nedir?Tedavisi nelerdir?

  bu konu;enterosel nedir,enteroselin tedavisi varmıdır hakkında bilgiler vermektedir Enterosel vajina arka duvarının üst seviyesinden daha çok ince barsakların fıtıklaşmasıdır.Enterosel tanım olarak kadının üreme yada cinsel organının dışa doğru sarkması olayıdır. Bir tür fıtık olarakta algılabilir.Hastanın yaşam şekli ile ilgili faktörler düzeltilmeye çalışılmalıdır. Ağırlık kaldırılan...
 2. Genital organ sarkması nedenleri ve tedavisi

  Genital organ sarkması nedenleri ve tedavisi

  Sarkma problemlerinden etkilenen organlarımız üretra (idrarı idrar torbasından vücudun dışına taşıyan kanal) ve idrar torbası, ince bağırsak, rektum, rahim ve vajinadır. Üretra ve idrar torbası vajinanın önünde durur. İdrar torbası böbreklerden gelen idrarı depolar ve üretra vasıtasıyla dışarı atar. Rahim vajinanın tepesindedir. Rahmin arkasında, pelvik çukurun içinde cul-de-sac denilen bir...
 3. Organ anevrizmaları hakkında bilgiler

  Organ anevrizmaları hakkında bilgiler

  Abdominal aort anevrizma ları: Abdominal aort anevrizmaları, eğer kanamadan önce tanı konulmuşsa her iki yöntemle de tedavi edilebilir. Cerrahi operasyonda, anevrizma içine bir suni damar (greft) yerleştirilir ve uçları anevrizmanın her iki ucundaki sağlam damarlara ağızlaştırılır. Böylece, kan greft içinden akar ve anevrizma devre dışı kalmış olur. Endovasküler tedavide ise her iki kasıktan...
 4. Bebeğin kordonunun sarkması

  Bebeğin kordonunun sarkması

  Kordon sarkması kadın doğumda karşılaşılabilecek en acil durumlardan birisidir.Amniyon zarı açılıp suların gelmesi sırasında bebek daha doğum kanalına girmeden önce göbek kordonu rahim ağzından geçerek vajinaya doğru kayar. Bazen vajinayı da geçerek vücut dışına çıkabilir. Oldukça nadir karşılaşılan bir durumdur. Kordonun sarkmasını takiben bebek de doğum kanalına girince kordonu sıkıştırır ve...
 5. Gögüs sarkmasına neden olan durumlar

  Gögüs sarkmasına neden olan durumlar

  Göğüs derisinin esnekliğini yitirmesi ve sarkması derinin altında bulunan kolajenin bozulmasından kaynaklanıyor.Meme sarkması. Bu sarkmayı teknik anlamda ifade etmek istersek, bir kadında meme sarkması sorunu vardır demenin iki yolundan bahsedebiliriz. Birincisi göğüs bölgemizde sağ ve sol tarafımızda yer alan köprücük kemiğinden, meme başına kadar olan mesafenin yaklaşık 19-22 cm olması...

Sayfayı Paylaş