Organik Ürün Nedir Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uzman SühaN

Administrator
Organik Ürün Nedir Nelere Dikkat Edilmelidir?
Günümüzde katkı maddesi olmayan hiç bir ürün yok.Tarımdan,tekstile,kozmetiğe kadar her üründe nerdeyse vücudumuza zararlı etkileri olan bir çok ürün mevcut.Tarım bakanlığının tarıma yönelik dikkatli denetim ve çalışmasıyla bu olumsuzluklar en aza inmiş durumda.Artık organik tarıma teşvik ,pazarlama en iyi şekilde sağlanıyor.Gerek üretici gerekse tüketici açısından.Hazır konu organikten açılmışken Organik gübre nasıl yapılır , Organik bahçe nasıl hazırlanır adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz..


Her geçen gün organik ürünlere olan ilgi ve talep artıyor .Organik kozmetikler,organik mobilyalar ,organik elbiseler temin etmek mümkün.Peki siz bunlara dikkat ediyormusunuz ? Mesela sebze ve meyvelerinizi organikmi alıyorsunuz yoksa aman çok pahallı diyip esmi geçiyorsunuz ? Kullandığınız organik kozmetik varmı ,varsa markasını paylaşırmısınız ? Dekorasyonda kullandığınız mobilyalar organikmi özellikle yatak odası ve çocuk odası mobilyaları ..Bunları soruyorum çünkü sağlığımızla ne kadar alakalı ve duyarlıyız öğrenmek istiyorum..


organik ürünler.jpgBen elimden geldiğince organik ürünler almaya çalışıyorum .Fiyatları pahallı olsada eminimki talep çok olursa dengeye oturucaktır.Organik harcamaları en çok yaptığım ürünler genelde beslenme ve kozmetik alanında. Tarımsal ürünler den hayvansal ürünlere kadar tüm ihtiyacımı organik olanından karşılıyorum.Kozmetikte da aynı hassasiyeti gösteriyorum.Kozmetikte tercihim shisedo ve ozon krem..Evet sevgili melekler imkanlar dahilinde organik ürünler tercih edin.Her ne alırsanız alın o ürünün imalatını kullandıkları malzemeleri lütfen gözden geçirin.Günümüzde kanser vakaları gibi sağlık sorunları artmakta .Sağlığınızı ucuza mal etmeyin.Sevdiklerinizi ve çevrenizi organik ürünler kullanmaları konusunda bilinçlendirin..Organik ürün nedir ve organik ürün alırken nelere dikkat edilmelidir tüm detayları yazımızın devamında görebilirsiniz..
Neden Organik Ürünleri Tercih Etmeliyim?
Alışverişlerinizi nereden gerçekleştirdiğiniz, aldığınız ürünün vasfını belirleyen önemli unsurlardan birisidir. Eğer alışverişlerinizi ekolojik pazarlardan gerçekleştiriyorsanız, almış olduğunuz her ürünün üzerinde yukarıda belirtilen sertifikaların bulunması gerekmektedir. Eğer bu ürünlerin yetiştiriciliği ile ilgilenmiyor ve güvenerek almak istiyorsanız, bildiğiniz ve tanıdığınız bir yerden almak bir derece güvenilir olabilir.

Geleceğe daha sağlıklı bir neslin aktarılabilmesi için sağlıklı ve doğal yollar ile beslenmek şart. Konvansiyonel tarım içerisinde suni gübre ve zirai ilaç kullanımı nedeniyle ürün ve toprak zaman içerisinde zarar görerek verimsiz bir hale geliyor. Bu zarar kapsamında yararlı bakteriler, böcekler ve birçok tür ölümle yüzleşmek zorunda kalıyor. Araştırmalar dünya genelinde gıda üretiminin arttığını ancak daha hızlı bir şekilde su ve toprağın kirlendiğini söylüyor. Organik ürünlerin tercih edilmesi ve yetiştirilmesi, ilkeleri itibariyle su, toprak ve diğer canlıların korunmasına yardımcı oluyor.


Ekolojik, Organik Gibi Kavramlar Neyi İfade Ediyor?


Bu gibi kavramlar, farklı bölgelerde farklı isimler ile adlandırıldığı için aslında aynı şeyi ifade etmekte.


Organik Ürünler ile Diğer Ürünler Arasında Ne Gibi Farklılıklar Var?


Doğal ürünler ile Organik Ürünler arasında ki en önemli fark, doğal ürünlerin resmi bir tanımının bulunmaması, herhangi bir kriteri ya da standartının olmamasıdır. Bu tanımlar itibariyle doğal ürünlerin suistimal edilmeye açık olduğu düşünülebilir. Bu gibi ürünler herhangi bir denetime ve incelemeye tabi tutulmadığı için sadece kişisel deneyimler ile fark edilebilir.


Organik ürünlerde ise üretimin her aşamasında denetim uygulanarak belirlenen sınırların aşılıp aşılmadığı tespit ediliyor. Bu gibi ürünler Organik Tarım Kanunu ve Organik Tarım Esasları’na göre üretilip, ambalajlanıyor ve satışa sunuluyor.


a) Sertifikalı Ürün Nedir?


Ekimden itibaren hasata ve son kullanıcıya ulaşana kadar incelemeleri tamamlanmış, yetkili kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış ürün anlamına gelmektedir.


Pestisid Nedir? Sağlık Açısından Herhangi Bir Risk Teşkil Etmekte mi?


Türkiye’de hastalıklar üzerine yeteri kadar araştırma yapılmıyor olsa da yapılan araştırmalar, yeterli miktarda sonucu sunmaktadır. Özellikle anne sütleri üzerinde yapılan araştırmalar önemli bir gerçeği ortaya çıkarmaktadır. Bu konu üzerirnde yapılan araştırmaların neredeyse tamamında, hemen herkesin dokusunda tarım ilacı artığının bulunduğu belirtiliyor.


Bu sürecin uzun ve sancılı olduğu düşünülürse, insan sağlığı üzerinde ne gibi etkiler yarattığı henüz net olarak belirlenmiş değil. Ancak çocuklar üzerinde bu gibi kalıntıların önemli etkilere ve sağlık sorunlarına yol açtığı bilinen bir gerçek. Anne karnında ve beslenme sırasında organofosfatlara maruz kalan çocuklarda davranış bozuklukları, hafıza ve motor yeteneklerinde sorunlar, olduğu belirtiliyor. Ayrıca yüksek miktarda organofosfata maruz kalan kişilerin lösemiye yakalanma riski de daha fazla.


İhraç edilen ürünlerde uygulanan sıkı denetimler, ilaç kalıntısı bulunan ürünlerin geri dönüşü ile tamamlanıyor. Ancak iç pazarda satışa sunulan ürünlerde kalıntı miktarı, kullanılan ilaç düzeyi tamamen üreticinin insafına kalmış durumda. Çiftçiler ürünlerini hastalık ve zararlılara karşı korumak adına kullandıkları zirai ilaçlar ile birçok hastalığı davetiye çıkarmış durumda.

Suni Gübrelerin Ne Gibi Zararları Vardır?

Azot bazlı gübreler, kökü yenen (patates) gibi ürünlerde nitrit birikimine neden olduğu için kanserojen etkiye sahip. Ayrıca kullanılan gübre miktarı ne kadar fazla olursa toprak da o kadar çok zarar görüyor.

Besin Değeri Açısından Organik Ürünlerde Ne Gibi Farklılıklar Var?

Araştırmalar, birçok önemli mineral ve vitaminin organik ürünlerde daha bol miktarda bulunduğunu söylemektedir. Bu ürünler arasında demir %21, magnezyum %29, fosfor %14, C vitamin %27 daha fazladır. Diğer yandan toksik olarak tanımlanan nitrit oranları da organik ürünlerde daha az miktarda bulunmaktadır.

Sıcak Suyla Yıkamak, Kabuğunu Soymak, İlaç Kalıntılarını Giderebilir mi?

Ürünleri sıcak suyla yıkamak, sirkeli suda bekletmek ilaç kalıntılarına karşı alınabilecek bir çözüm değildir. Bugün kullanılan ilaçların birçoğu bitki bünyesinde kalıntı yaratmaktadır. Kabuk soymak ise ilaç kalıntılarının bir nebze de olsa azaltılmasına yardımcı olacaktır. Ancak birçok vitamin ve mineralin bu bölge de bulunduğu unutulmamalıdır.

a) Konvansiyonel Tarım Nedir?

Pestisid, hormon ve suni gübre gibi kimyasalların yoğun olarak kullanıldığı tarım çeşitidir.

b) Toksisite Nedir?

Kimyasal maddelerin vücut üzernde sahip olduğu zehirleme derecesidir.

c) Toksik Madde Nedir?

Fazla miktarda alındığında canlıda ölüme yol açan, fizyolojik ve biyokimyasal mekanizmaları bozan zehirli maddelere verilen addır.

d) Kalıntı Nedir?

Ürün üzerinde yer alan kimyasala verilen addır.

e) Biyoteknik Mücadele Nedir?

Doğal ve yapay maddeler yardımıyla canlı yapısı etkilenerek uygulanan tarımsal mücadele yöntemidir.

Organik Ürün Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Organik ürünleri diğer ürünler ile kıyasladığınızda görünüm ve tad arasında belirgin farklılıklar yoktur. Paket olarak satışı yapılan ürünlerde sertifika numarası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı logosu, kontrol ve sertifikasyon firmasının logosu, organik tarım esaslarına göre üretilmiştir ibaresinin bulunması gerekmektedir.

Organik Ürünler Diğer Ürünlerden Neden Daha Pahalı?

Organik ürünlerin üretim aşaması, analizler, kullanılan maddeler, girdiler ve diğer ürünlerin üretiminde kullanılan suni gübreler, zirai ilaçlar, düşünüldüğünde organik ürünlerin mi pahalı yoksa diğer ürünlerin mi ucuz olduğu sorulması gereken bir sorudur. Organik tarımda verimin az olması, konvansiyonel tarımda kullanılan kimyasallar nedeniyle verimin fazla olması fiyat dengesini oluşturmaktadır. Ayrıca diğer tüm etmenler (iş gücü, nakliye, pazarlama) ürün fiyatlarını belirleme de etkilidir.

a) Organik Gübre Nedir?

Kanun ve Yönetmelikler çerçevesince yetkilendirilmiş kuruluşlarca sertifikalandırılmış organik ya da doğal kaynaklı mineral gübrelerdir.

b) Sentetik Hormon Nedir?

Bitki bünyesinde bulunmayan, düşük miktarda hormon etkisi gösteren maddelere verilen addır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst