1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Orgeneral Büyükanıt'tan

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Büyükanıt, kitabı tümgeneral rütbesiyle Kara Harp Okulu Komutanı iken 1996 yılında yazmış. Kara Harp Okulu''nca yayımlanan "Teğmen" adlı kitabında bir subayda olması gereken meziyetleri felsefi kavramlarla anlatıyor Orgeneral Büyükanıt. Orgeneral Büyükanıt''ın liderlik yaklaşımını ve komutası altındakilerden beklentilerini şu satırlarda bulmak mümkün:
  HİSLERİNLE DAVRANMA: Genç subaylar, kalıplaşmış düşüncelerden sıyrılmış, sentezlerini bilimsel esaslara dayandırmış, hisleri ile değil objektif değerlerle hareket eden kişiler olmalıdır.

  DEDİKODUDAN KAÇIN: Dinlemeyi ve tartışmayı öğrenin. Dedikodudan, ölümcül bir mikrop gibi kaçının.

  ATATÜRK''Ü REHBER AL: Atatürkçü düşünce sistemi tek rehberinizdir. Bu düşünce sistemine uygun yaşadığınız ve davrandığınız kadar Atatürkçüsünüz.

  SEVMİYORSAN YAPMA BU İŞİ: Mesleğini sevmeyen bir askerin, meslekte bir ömür tüketmesi, sadece geçim kaygısı duyan basit bir insanın çaresizliğidir.

  DEĞİŞİME DİKKAT ET: Geleceğin liderleri değişime ayak uydurması gereken kişiler olarak yetiştirilmemelidir. Ani değişiklikleri herkes fark eder, önemli olan yavaş değişimleri algılayabilmektir.

  ÖNCE KARAKTER, SONRA ZEKÂ: Kendi kişiliğinize ve emrinizdeki kişilerin kişiliğine aynı oranda saygılı olun. Karakter, zekadân daha değerlidir.

  GURURDAN KAÇIN: Mütevazı olun. Gururdan kaçının ancak vakur olun. Aşırı tevazunun, gururun arka kapısı olduğunu unutmayın.

  ELEŞTİRİDEN KORKMA: Sürekli kendinizi eleştirin, eleştiriden korkmayın. Gelişmenin temeli eleştiridir.

  İTAATTEN AYRILMA: Mutlak itaat duygusundan ayrılan bir asker, içgüdüleriyle hareket eden bir yaratık durumuna düşer.

  DÜRÜSTLÜK, YİNE DÜRÜSTLÜK: Liderlik niteliklerinizi sürekli geliştirin. Dürüstlük kavramını, en üste yerleştirin. Kısa vadede zarara uğrasanız dahi dürüstlükten sapmayın.

  DÜMENİ BOZUK GEMİ DURUMUNA DÜŞME: Vizyon sahibi olmayan insan, okyanusta dümeni bozulmuş gemi gibidir. Her olayı temel bir felsefeden (paradigma) hareketle yorumlayın.

  HEDEFSİZ YELKENLİYE BENZEME: Daima bir hedefiniz olsun. Hedefi olmayan bir yelkenli gemiye, hiçbir rüzgâr yararlı değildir.

  KENDİNE İYİ BAK: Sağlınıza özen gösterin. Beden en ileri teknolojiye göre üretilmiş silah sisteminin platformudur ve bu silah sistemi beyni de ihtiva eder.

  GÜNLÜK TUTMAYI İHMAL ETME: Günlük tutun. Bugün yaşadığınız olaylar yarın tarihtir.

  ÖNCE KENDİNE KOMUTA ET: Başkalarına komuta edebilmek için önce kendinize komuta etmeyi öğrenin.

  Kaynak : milliyet   
Orgeneral Büyükanıt'tan konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Orgeneral

  Orgeneral

  Rüyada orgenaral rütbesihde bir subayin emrinde oldugunuzu görmek yüksek bir mevkide bulunan bir devlet adami ile karsilasip ondan bir çok fayda ve menfaat elde edeceginize; amirlerinizin sizin hakkinizda oldukça müsbet düsünceleri bulunduguna; tüccar iseniz bugünlerde kazançli bazi angajmanlara giriseceginize yorumlanir.
 2. Büyükanıt'tan önemli açıklamalar

  Büyükanıt'tan önemli açıklamalar

  Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Ortadoğu Sempozyumu'nda önemli açıklamalarda bulunuyor. İşte Büyükanıt'ın açıklamalarından satırbaşları: Sözlerime başlamadan önce bir şeyi vurgulamak istiyorum. Türkiye’nin yanı sıra Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 52 ülkesinden 124 katılımcı bir araya geldi. Öncelikle onlara ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Medeniyetler Çatışması çalışması ile tanınan...
 3. Büyükanıt'tan Ergenekon cevabı

  Büyükanıt'tan Ergenekon cevabı

  Bazı kesimlerin tutuklu emekli generallere destek vermediği için eleştirdiği Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Ergenekon hakkında kısa ve öz konuştu. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Gölcük Tersanesi Komutanlığında inşa edilen Deniz Kuvvetleri Komutanlığ'ına ait denizaltı ve hücumbot ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait botların denize indirme, yeni inşa edilecek botların ilk kaynak...
 4. Büyükanıt'ın 'telekulak' sıkıntısı

  Büyükanıt'ın 'telekulak' sıkıntısı

  Yaşar Büyükanıt, insanların artık birbiriyle telefonda bile konuşmaya korkar hale geldiğini söyledi. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Beykent Üniversitesi'nde ''PKK Terörünün Gelişimi, Bugünü ve Geleceği Bağlamında Önlemler'' konulu konferansta konuştu. Büyükanıt, emekli bir asker olduğunu, buradaki sözlerinin tamamen kişisel görüşlerini yansıttığını ve hiçbir...
 5. Orgeneral Çevik Bir Tutuklandı !

  Orgeneral Çevik Bir Tutuklandı !

  Orgeneral Çevik Bir Tutuklandı çevik bir tutuklandı Sevgili melekler, gündemi meşgul eden 28 Şubatsoruşturması ile ilgili olarak mahkemeden çıkan tutuklama kararları ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.. Emekli Orgeneral. Çevik Bir tutuklandı ‎ 28 Şubat soruşturması kapsamında Çevik Bir dahil toplam 18 kişi tutuklandı. 28 Şubat soruşturmasında tüm gözler Ankara Adliyesindeydi....

Sayfayı Paylaş