Örgüde Çift Arttırma Çeşitleri

Örgüde Çift Arttırma Çeşitleri
örgüde arttırmalar
örgüde çift arttırma
örgüde ilmek arttırmaÖrgü tekniklerini bilmek, pek çok örneğini çıkarırken bize yardımcı olur melekler :) Bu yazımızda sizlere çift arttırma çeşitlerinden bahsedeceğiz. :)


Çubuklu çift arttırma

İlmeklerden birini eksen olarak seçin; bu eksen ilmekten bir önceki ilmeği önce normal olarak düz, sonra aynı ilmeği arkadan alarak dönük düz ilmek gibi örün. Aynı arttırmayı eksen olarak seçtiğiniz ilmekte tekrarlayın.
İncili çift arttırma

Bir ilmeği eksen olarak seçin; ondan bir önceki ilmeği önce düz, sonra ters örün; eksen ilmeğini normal düz örün, eksenden sonraki ilmeği de önce düz sonra ters örün.
İlmek kaldırarak çift arttırma

Bir ilmeği eksen olarak seçin; bu eksen ilmeğinin altındaki ilmeği sağ şişin ucuyla kaldırıp şol şişe takın ve normal olarak düz örün, eksen ilmeğini de arttırmanın ajurlu olmasını istemiyorsanız arkadan alarak dönük düz ilmek gibi örün, sonra yine bir önceki sıranın aynı ilmeğinin içinden tekrar bir düz ilmek çıkarın.

Ortadan çift arttırma

Bir ilmeği eksen olarak seçin; ondan bir önceki ilmeği düz örün; sonra bu ilmeğin altından, bir önceki sıradaki ilmeğin içinden bir düz ilmek çıkarın; eksen olarak seçilen ilmeği de düz örün, ondan bir sonraki ilmeğin alt sırasından bir düz ilmek örün ve nihayet aynı ilmeği de düz örerek işlemi tamamlayın.

Aradan çift arttırma

Bir ilmeği eksen olarak seçin; bu ilmeğin sağındaki yatay yünü sol şişin ucuyla kaldırın ve arkadan dönük düz ilmek gibi örün, sonra ilmeğin kendisini örün. Aynı işlemi merkez (eksen) ilmeğinin solundaki yatay yün üzerinde tekrarlayın. Eğer yünü önden, normal düz ilmek gibi örerseniz arttırma ajurlu olur.Ajurlu çift arttırma

Bir ilmeği eksen olarak seçin; o ilmekten önce bir atma yapın, sonra bu ilmeği düz örün, bir atma yapın ve örmeğe devam edin. Dönüş sırasında atmaları sanki normal birer ilmekmiş gibi örün.

 
Üst