gebe
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Örgüde Eksiltme Nasıl Yapılır ? Çeşitleri Nelerdir ?

  Konu, 'Örgü, Dikiş & Nakış' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  örgüde eksiltme örgüde eksiltme nasıl yapılır


  Örgü örmeye yeni mi başladınız? Biraz eksikleriniz mi var? O halde bu konumuz işinize çok yarayacaktır melekler :) Örgüde eksiltme kesme nedir, nasıl yapılır, çeşitleri nelerdir bunlardan bahsedeceğiz sizlere.. :)


  Bir ilmek eksiltme denilince, örgüdeki ilmek sayısının bir azaltılması anlaşılır. Eksiltme dıştan veya içten, tek veya çift olarak yapılabilir. Dıştan eksiltme, örgünün kenarından yapılan eksiltmedir. Aslında, ancak birkaç ilmek birden eksiltmek istendiği zaman dıştan eksiltme yapılmalıdır; çünkü örgünün kenarını bozmamak, sonradan parçanın dikilişini güçleştirmemek için, öbür eksiltmeleri kenarın 2-3 ilmek içerisinden yapmak daha uygun olur.

  [​IMG]
  Yüzden tek eksiltme

  Şişle iki ilmeği birden alın ve tek ilmekmiş gibi düz örün






  [​IMG]
  İlmek aşırarak tek eksiltme

  Bir ilmeği örmeden sağ şişe geçirin, ondan sonraki ilmeği düz örün ve örmeden aldığınız ilmeği onun üstünden aşırın. Aynı işlemi ters ilmeklerle de yapabilirsiniz.






  [​IMG]
  Tersten tek eksiltme

  Şişle iki ilmeği birden alın ve tek ilmekmiş gibi ters örün.




  Dıştan birkaç ilmeğin eksiltilmesi

  Eğer bu birkaç ilmeklik eksiltmeyi bir süre tekrarlamak zorundaysanız (meselâ omuz kesiminde olduğu gibi), kenarın basamak basamak olmasını önlemek için şöyle yapın: eksilteceğiniz ilmeklere gelinceye kadar sırayı normal olarak örün, son ilmeği arkadan, yani dönük olarak örmeden alın, dönüş sırasını örerken bu dönük aldığınız ilmeği yine örmeden şişe geçirin, sıra bitince örgüyü çevirin ve yine eksilteceğiniz ilmek grubuna kadar normal örün, son ilmeği yine arkadan örmeden alın; dönüş sırasını örerken de bu ilmekleri örmeden aktarın ve böylece kesilecek ilmekler tükeninceye kadar devam edin; sonra sol şişin üstünde birikmiş olan bütün ilmekleri aynı sırada ikişer ikişer kesin. Eğer iki parçayı dikişle değil de örgüyle birbirine ekleyecekseniz (meselâ omuz omuza), bir sıra düz ördükten sonra ilmekleri bir çengelli iğne üstüne alarak bekletin.






  SİMETRİK EKSİLTME
  [​IMG]

  Örgünün yüzünde sola eğimli eksiltme

  İlmek aşırma yöntemini kullanın. Simetrik olması için baştan üçüncü ilmeği dördüncünün üstünden aşırın.










  [​IMG]
  Örgünün tersinden eğimli eksiltme

  Sola eğimli: sondan dördüncü ilmeğe kadar örün, ördüğünüz son ilmeği yeniden sol şişe alın, yanındaki ilmeği onun üstünden aşırın ve sağ şişe geçirin. Sağa eğimli: baştan üçüncü ve dördüncü ilmekleri birlikte ters örün.







  [​IMG]
  Dekoratif eksiltmeler

  Tersten tek eksiltme yöntemiyle gerek sağa, gerek sola eğimli eksiltme yapmak için aynı biçimde örün. Simetrik olması için baştan üçüncü ve dördüncü, sondan dördüncü ve üçüncü ilmekleri birlikte örmelisiniz.









  [​IMG]
  Örgünün yüzünde sağa eğimli eksiltme

  Yüzden tek eksiltme yöntemini kullanın. Simetrik olması için sondan üçüncü ve dördüncü ilmekleri birlikte örün.





  [​IMG]
  Fantezi eksiltmeler

  Sola eğimli: tersten tek eksiltme yöntemiyle örgünün tersinden eksiltin. Sağa eğimli: yüzden tek eksiltme yöntemiyle örgünün yüzünden eksiltin, yalnız ilmekleri arkadan, yani dönük alın. Eksiltmenin simetrik olması için, örgünün tersinde eksiltirken sondan, dördüncü ve üçüncü ilmekleri, örgünün yüzünde eksiltirken de yine sondan dördüncü ve üçüncü ilmekleri birlikte örmelisiniz.






  [​IMG]
  Ajurlu eksiltmeler

  Sola eğimli: örgünün tersinden son beş ilmeğe varıncaya kadar normal örün, sonra bir atma yapın, ondan sonraki ilmeği örmeden sağ şişe geçirin, bir sonraki ilmeği ters örüp, örmeden aldığınız ilmeği bunun üzerinden aşırın, sonra yine bir ters ilmek örün ve sağ şişin son ilmeğini yine bunun üzerinden aşırın, son iki ilmeği ters örün. Sağa eğimli: sırayı yüzden örüp yukarıda anlattığımız işlemi tekrarlayın; yalnız tabii aşırmalarda ve son iki ilmekte düz öreceksiniz.

   
Örgüde Eksiltme Nasıl Yapılır ? Çeşitleri Nelerdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Örgüde Arttırma Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

  Örgüde Arttırma Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

  örgüde arttırma örgüde arttırma nasıl yapılır örgüde arttırma çeşitleri Örgü örmeye yeni başlayanların zorlandıkları nokyalardan biri örgü tariflerinde yer alan arttırma işlemleridir melekler :) Oysa birkaç kez yaptıktan sonra elinizin alışacağı arttırmanın da çeşitleri var. Şimdi bakalım arttırma nasıl yapılırmış, çeşitleri nelermiş? Arttırma demek, örgünün ilmeklerine yeni ilmekler...
 2. Tunus İşi Örgü Nasıl Yapılır ?

  Tunus İşi Örgü Nasıl Yapılır ?

  Tunus İşi Örgü Tekniği Tunus İşi Örgü Teknikleri Yapılışı Örgü teknikleri içinde en güzellerinden biri olan tunus işi örgüler özellikle bebek kıyafetlerinde çok güzel duruyor melekler :) Tunus işi yelekler, hırkalar ve süveterler örebilmeniz için işte resimli anlatımla bu tekniğin yapılışı.. :tik: Öncelikle zinciri çekiyoruz.Çektiğimiz zincirlerden ilmek topluyoruz.Sona geldiğimizde ilk...
 3. El Örgüsünden Terlik Nasıl Yapılır ?

  El Örgüsünden Terlik Nasıl Yapılır ?

  Bu konu; el örgüsünden terlik yapımı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, eğer kendinize bir meşgale arıyorsanız ve aradığınız şey hem değişik hem de kolay bir şeyse size el örgüsü terlik yapmanızı tavsiye edebiliriz. Boş zamanınız değerlendriemk ve ortaya birşeyler çıkartmak hatta kullanmak için buyrun bakalım el örgüsü terlik nasıl yapılıyormuş. Malzeme basit, çeşitli örgü...
 4. Örgüden lastik nasıl yapılır?

  Örgüden lastik nasıl yapılır?

  Örgüye yeni başlayan hanımlar kazak lastiği nasıl yapılır ,en kolay örgü lastiği modelleri meleklermekanı.com da.Örgü lastiğinin yapılışı çok kolay olmakla beraber,lastiği yapmaya başladıktan sonrada örgüye eliniz daha yatkın olucak harika örgüler öreceksiniz.Örgü lastiği mutlaka her örgüde kullanılan bir teknik.Kol lastiği,kazak lastiği,yaka lastiği vs.Bu tekniği öğrendikten sonra gerisi siz...
 5. Haccın çeşitleri nelerdir?

  Haccın çeşitleri nelerdir?

  Hac, sözlükte yönelmek, ziyaret etmek anlamına gelir. Dini bir terim olarak hac; yılın belli günlerinde(Kameri aylardan Zilhicce ayında) kurallarına uygun şekilde ihram denilen örtüye bürünerek Arafatda ayakta durmak ve Kâbe’yi tavaf etmektir. Bu kutsal yerleri belirli zamanlarda ziyaret eden kimseye hacı denir. Her müminin amacı Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Onun rızasını kazanmanın...

Sayfayı Paylaş