1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Origami Sanatıyla Kağıttan Kuş Nasıl Yapılır ? (Resimli)

  Konu, 'Genel Hobiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Kağıttan Kuş Yapımı Kağıt Katlayarak Kuş Yapımı
  Origami Kuş Nasıl Yapılır
  Sevgili melekler, origami bildiğiniz üzere Japonların bulduğu ve geliştirdiği bir kağıt katlama sanatıdır. Bu sanat sadece çocukların değil büyüklerinde uğraştığı el becerisi ve zihinsel düşünme becerisine dayalı bir etkinliktir. Daha önce sizlerle videolu kağıttan hayvan yapımı adlı bir konu paylaşmıştık. Bu yazımızda ise resimlerle kağıt katlayarak kuş yapımı konusunda bilgiler vereceğiz .. :)


  [​IMG]  Kare şeklindeki kağıdınızı, kesik çizgi ile gösterilen yerden ters üçgen olacak şekilde ikiye katlayın.

  [​IMG]


  Elde ettiğiniz üçgeni çizgili yerden ok yönünde katlayarak daha küçük bir üçgen haline getirin.

  [​IMG]


  Üstteki kanadı ucundan kaldırın ve üstteki kat yerinden aşağı bastırın. Fotoğrafta kesik çizgi ile gösterilen yerin dışa doğru (dağ şeklinde) katlanması gerekiyor. Böylece küçük bir kare elde ediyorsunuz.

  [​IMG]


  İşte modeliniz bu şekilde görünmeli. Şimdi kağıdınızın arkasını çevirerek aynı işlemi (3. adım) diğer kanat için de tekrarlayın.

  [​IMG]


  Kare haline gelen modelinizin açık ucunu aşağıda tutarak, kesik çizgiyle gösterilen yerlerden ok yönünde içeri katlayın (vadi katı). Kağıdın kenarlarını iyice ezerek kat yerlerini belli edin ve ardından katladığınız yerleri açın. (Yandaki kanatların kenarı, karenin ortasındaki çizgiyle hizalanmalı. Üstteki üçgenin ucu da yine bu çizgiye denk gelmeli.)

  [​IMG]


  Şimdi karenin en alt ucundan (siyah noktalı yer) tek bir katı tutarak yukarı kaldırın.
  Yandaki kat yerleri içe doğru katlanırken, yukarıda çarpı işareti çizili kat yeri bu sefer arkaya doğru katlanacaktır.

  [​IMG]


  İşte modeliniz böyle görünmeli.Şimdi kağıdınızın arkasını çevirin ve aynı işlemi (5. ve 6. adımlar) modelin arkasına da uygulayın.

  [​IMG]


  Baklava dilimi haline gelen modelinizi açık uçları aşağıda kalacak şekilde tutun ve yandaki kanatları (sadece üstteki katları) kesikli çizgi ile gösterilen yerlerden içe doğru katlayın. Kenarların modelinizin ortasındaki çizgiye denk gelmesini sağlayın.

  [​IMG]


  İşte modeliniz böyle görünmeli. Şimdi kağıdınızın arkasını çevirin ve aynı işlemi (8. adım) arka taraftaki kanatlara da uygulayın.

  [​IMG]


  Modelinizin aşağı doğru uzanan kılıçlarından bir tanesini yan tarafından hafifçe aralayın ve kesikli çizgi üzerinde dağ katı oluşacak şekilde içeri doğru katlayın (ters katlama).

  [​IMG]


  Modelinizin böyle görünmesi gerekiyor. Aynı işlemi (9. adım) sol taraftaki kılıç için de uygulayın.

  [​IMG]


  Her iki kılıcı da içeri doğru katlanarak havaya kaldırılan modelin bir tarafı turna kuşunun kuyruğunu, diğer tarafı ise gagasını oluşturacak. Gagayı yapmak için az öncekine benzer bir katlamayı, sadece kılıçlardan birinin uç kısmına uygulayın. Kesikli çizginin bulunduğu yerde dağ katı olacak şekilde içeri doğru katlayın.

  [​IMG]


  Kuyruğu ve gagası tamamlanan kuşun kanatlarını hafifçe yanlara doğru çekerek açın.

  [​IMG]

  İşte bütün zarafeti ile turna kuşu.Ortasından bir delik delerek diğer kuşlarınızla birlikte bir ipe dizebilirsiniz.
   
 2. melekannesi

  melekannesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2016
  Mesajlar:
  293
  Beğenilen Mesajlar:
  43
  Ödül Puanları:
  28
  origami kağıt katlama ile yapılan o kadar güzel ve ilginç şeyler varki bazen gördüğümde bunu nasıl yapmışlar diye hayretler için de kalıyorum geçen yeğenim bizdeydi okuldan modüler origami ile ilgili bir ödev vermişler benden yardım istediği ama bende çok beceremedim:))) internet üzerinden origami ile ilgili videolar var onlar içinde en basit yöntemli olanları seçtik sonuçta yine yeğenim kendisi yaptı bu sanatı en iyi şekilde icra edenleri tebrik ediyorum göründüğü kadar basit bişey değil
   
Origami Sanatıyla Kağıttan Kuş Nasıl Yapılır ? (Resimli) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kağıttan Lamba Yapımı ‘Origami Sanatı’

  Kağıttan Lamba Yapımı ‘Origami Sanatı’

  origami lamba kağıttan lamba yapımı origami melek yapımı kağıt çanta
 2. Origami-kağıt katlama sanatı

  Origami-kağıt katlama sanatı

  kağıt katlama teknikleri okul öncesi origami kağıt teknikleri okul öncesi katlama
 3. Kağıt Sanatı

  Kağıt Sanatı

  Biliyorsunuz ki hayal gücü çok geniş güzell yönde kullanılırsa aşağıdaki gibi ortaya çok güzel şeyler çıkıyor.Kağıt katlama sanatı hem çok hoş hem çok eğlenceli olabiliyor.Bence yapanların ellerine sağlık ben çok bayıldım süperler:)
 4. Origami-Kağıttan Hayvan Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)

  Origami-Kağıttan Hayvan Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)

  origami hayvan yapımı origami nasıl yapılır resimli anlatım origami, kağıttan hayvan nasıl yapılır, kağıt katlama, teknikleri, çeşitleri, video, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili Melekler, Bir dönem ,daha bizler çocukken ,origami- japon kağıt katlama sanatı çok meşhur olmuştu.Televizyonlarda konuyla ilgili çocuk programları olur,bütün çocuklar o saatlerde ellerinde...
 5. Origami Kuş Yapımı nasıl oluyor

  Origami Kuş Yapımı nasıl oluyor

  Ben bir aydır origami sanatına merak sardım ve sizlerden de Origami Kuş Yapımı hakkında bilgi yardım tüyo rica ediyorum acaba Origami Kuş Yapımı nasıl oluyor yani kağıttan kuş yapmak:)

Sayfayı Paylaş