Orta yaşlarda çıkan benlere dikkat!

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Orta yaşlarda çıkan benlere dikkat!
aniden çıkan benler vücudumda benler çıkıyor
Uzmanlar orta yaşlarda çıkan benler konusunda tehlikeli olabileceği konusunda bizleri uyarıyor.Konuyla ilgili haberin detay bilgilerini sizler için paylaşıyorum

cilt-bakimi9-8869.jpg

Uzmanlar, benlerdeki değişimler, deri kanserlerinin en tehlikeli türü olan melanoma oluşmasında önemli bir rol oynadığını belirtiyor. Özellikle yaz dönemlerinde yoğun güneş ışığına maruz kalmanın melanom riskini artırdığı uyarısında bulunuyor. Memorial Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Lüffiye Çoban, özellikle 35 yaş sonrası ortaya çıkan benlerin önemsenmesi gerektiğinin altını çizerek, ben takibinin önemi hakkında bilgi verdi. Melanoma’nın deriye renk veren melanin maddesini yapan melanonosit isimli hücrelerin kanseri olduğunu kaydeden Çoban, bu hücrenin deri kanserleri içinde en ciddi tür olduğunu ifade etti. Çoban, “Ultraviyolenin melanoma oluşmasındaki en önemli dış etken olduğu bilinmektedir. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde ara ara aniden yoğun güneş ışığına maruz kalmak, su toplayacak kadar, ya da derinin soyulmasına yol açacak kadar yanmak melanom için riski bir kaç kat artırır. Solaryum da ultraviyole ışığı yaydığı için güneş gibi risklidir. Hastalarının yarıdan daha az kısmında melanoma, eski bir ben üzerinden gelişir. Eski bir benin renk değiştirmesi, büyüklüğünün artması, üzerinde kabarıklık, kanama olması ya da yara açılması melanoma için işaret olabilir.” dedi. Yeni ben oluşumunun hayatın ilk 30 yılında meydana geldiğini kaydeden Çoban, “Melanom olgularının yarısında fazlası normal deri üzerinde oluşur ve koyu renkli olduğu için yeni bir ben gibi algılanır. 35 yaştan sonra yeni çıkan benleri önemsemek gerekir.” diye konuştu. Lütfiye Çoban, kimlerin melenoma için daha çok risk taşıdığını şöyle sıraladı: “Açık tenliler, renkli gözlüler, kızıllar, çilliler, güneşte hemen kızarıp hiç bronzlaşamayanlar, çok sayıda beni olanlar, ailesinde melanoma olanlar, daha önce melanoma ya da diğer tür cilt kanseri geçirmiş olanlar. “Tüm kanserlerde olduğu gibi erken tanı çok önemlidir.” diyen Çoban, “Çok erken saptanan melanom olgularında sadece ameliyat ile hastalının sağlığına kavuşma şansı yüzde 90 dan fazladır. Erken tanı için; doğru ve etkili şekilde güneşten korunmalı, yeni ben çıkıp çıkmadığına bakılmalı, eski benlerde değişiklik olup olmadığına dikkat edilmelidir. Vücudunda yeni ben çıkanlar ya da eski beni renk değiştirenler doktora başvurmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Geri