1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Ortaçağ ve Avrupa'dan Düşündürücü Bilgiler

  Konu, 'Dünya Tarihi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Kitle Psikozu Max Kemmerichin kitabından: Haçlı seferlerini bir kitle psikozu olarak vasıflandırmak hiç de yanlış olmasa gerek. Tarihimizin, iki asır süren, en azından bir milyon yiğit muharibin hayatına mal olan bu devresine marazi bir tezahür denmekten çekinilse bile 1212’de güney Fransa’da çocukların teşkil ettikleri Haçlı ordusu, delilik değil de nedir? O tarihte bir çoban çocuğu olan Etiennesin idaresi altında 30 bin çocuk Kudüse gitmek üzere yola çıktılar. Marsilya’da bindikleri 7 geminin ikisi yolda battı, Mısıra ulaşabilenler de burada köle olarak satıldılar.

  Ortaçağın Savaş Adetleri
  15 ve 16.yy.da askerler karılarını ve çocuklarını da savaşa götürürlerdi. Bekârlar da sıkıntı çekmezler, çünkü hafifmeşrep kadınlar artçı kolları gibi ordunun peşi sıra gelirlerdi. 30 sene savaşları sırasında 3.000 mevcudu olan bir birlik yanında 2.000 kadın götürmüştü. Bu savaşlar sırasında doğan çocuklar anneleriyle birlikte sefalete terk edilirdi. 15.yy.da ücretli İtalyan askerler savaşı bir sanat haline getirmişlerdi. Vaziyeti idare ediyorlar ve sonunda her iki taraf birden mağlup oluyordu. Zagonara harbinde sadece bir kişi ölmüş, o da atından düşüp bataklıkta boğularak ölmüştü. Yarım gün süren Molinella savaşında hiç ölen yoktu. Anghiari savaşında yine bir kişi o da atların altında çiğnenmek suretiyle ölmüştü. Caldanayı muhasara eden Floransa birliklerinden 200 asker, şarap bittiği için düşman birliklerine (Napoli) geçtiler. Şarabın bitmesi gibi önemli bir durum ortaya çıktığı için Floransalılar muhasaradan vazgeçtiler.

  Kiralık Ordu
  Eskiden Avrupa’da ordular kiraya verilirdi. Herhangi bir durumda başı sıkışan bir hükümdar için hemen bir ordu kiralayıvermek işten bile değildi. Ancak kiracı ve kiralayan arasında önemli bir anlaşma da yapılırdı. İngiltere kralı III.George, Fransa’ya karşı kullanmak üzere Almanya’daki Hannovra Krallığı’nın ordusunu kiralamıştı. Yapılan anlaşmaya göre bir ölü veya üç yaralı piyade erinin fiyatı 84, süvari erinin fiyatı 33 marktı. Buna karşılık bir atın kıymeti 270 mark olarak tespit edilmişti. Bu duruma göre o zaman bir atın kıymeti bir Alman piyade erinden 186 ve süvari erinden de 237 mark fazla demekti.
  *İnsan haklarını savunan Avrupa için tarihteki kara bir leke olsa gerek.

  Kral ördek avında

  Kral ördek avında... Av uşakları çevredeki ördekleri kışkırtıp, kralın önüne getiriyorlar. Sonunda hazret önünden geçen bir ördeğe ateş ediyor, heyecanla dalkavuğuna soruyor:

  — Nasıl? Vurdum mu? Vurdum mu?
  Dalkavuk:
  - Majesteleri zavallı ördeğin hayatını bağışlamak âlicenaplığında bulundular.


  Dalkavukluk

  Habeşistan imparatoru bir kaza geçirip de gözlerinden birini, bir bacağını veya bir kolunu kaybedecek olursa, dalkavukları ile saray erkânının da aynı gözlerini, aynı bacaklarını veya aynı kollarını derhal kestirip, tıpkı imparator gibi kör, topal veya kolsuz kalmaları eski bir adet gereği imiş.
  *Böyle dalkavukların sadakat ve samimiyetinden nasıl şüphe edilebilir ki!

  Tükürük Hokkası

  Milattan önce 4. yüzyılda Siragüza hükümdarı olan II.Denis’in iğrenç bir adeti varmış. Sık sık tükürür, fakat hiçbir zaman tükürükleri yere gelmezmiş. Çünkü haşmetmeab tüküreceği zaman, o kıymetli tükürüğün yere düşmesine tahammül edemeyen maiyetindekiler hemen yüzlerini uzatıp öyle bir felakete kesinlikle izin vermezlermiş.


  İskender Ve Haydut

  Büyük İskender bir gün huzuruna getirilen eşkıya reisini sorguya çekip niçin haydutluk ettiğini sormuş ve şu cevabı almıştır:
  —Elimdeki kuvvet bir çeteden ibaret olduğu için eşkıyalık ediyorum. Eğer benim de büyük bir ordum olsaydı, ben de sizin gibi namusumla dünyayı fethederdim!


  Neron'un Marifeti

  Eski Roma tarihinin en meşhur zalimlerinden Neron’un annesi oğlunun tahta geçmesinden bir gün önce bir kahine başvurup, oğlunun imparator olup olamayacağını sormuş ve şu cevabı almıştı:
  - Neron imparator olacak, olacağına şüphe yok ama bir çok kimseler içinde kendi anasını da öldürecek!
  Neron’un annesi bu cevaba çok memnun olmuş ve :
  - Kendisi tahta çıksın da varsın beni öldürsün! demiştir.
  Gerçekten de Neron tahta çıktıktan sonra binlerce kişiyi öldürtmüş, annesini ve karısını da idam ettirmiştir.

  Kan Dökme

  18. yüzyılın aydın despotu sayılan Prusya kralı Büyük Frederic saray hekimine bir gün şöyle bir soru sormuş:
  - Açıkça konuşalım doktor, sen hayatında kaç insan öldürdün?
  Doktor da hemen şu cevabı vermiş:
  - Haşmetmeab efendim, benimkilerin tutarı sizinkilerden yaklaşık 300 bin aşağıdadır!

  Vahşetin Böylesi

  1096 yılında Haçlıların Kudüs'e girerek 40. 000 Müslümanı kılıçtan geçirdikten sonra Gödofroi dö Buygom' un Papa II Urban' a yazdığı mektupta:
  "Kudüs'te bulunan bütün Müslümanları katlettik, malumunuz olsun ki, Süleyman Mabedi'nde atlarımızın diz kapaklarına kadar Müslüman kanına batmış olarak yürüyoruz. " diyerek barbarlıklarını belgelediklerini...
  Kotan, Necati; Tarih Fıkraları, M E.B Yay, İst/1988, s. 80
   
Ortaçağ ve Avrupa'dan Düşündürücü Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güzel ve Düşündürücü Sözler

  Güzel ve Düşündürücü Sözler

  komik düşündürücü sözler komik ve düşündürücü sözler ama aşkla ilgili moliere sözleri Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen (Yunus Emre) Hiçbir başarıya çiçekli yollardan ulaşılmaz LA FONTAINE Başarısızlığın kırk bin nedeni vardır bir tane mazereti yoktur. ADOLF HITLER...
 2. Komik ve Düşündürücü sözler

  Komik ve Düşündürücü sözler

  komik düşündürücü sözler komik ve düşündürücü sözler ama Tek Rakibim pentiım III . İşi olmayan giremez. -İş ve İşçi Bulma Kurumu- Biliyorsan konuş örnek alsınlar bilmiyorsan sus adam sansınlar. Hissediyorum öyleyse varım. Babama değerimi sordum; dünyalar kadar dedi. dünyanın değerini sordum; beş para etmez dedi . Hakkımı aradım meşgul çıktı. Nukelene nukelene nuklemeyi öğrendik...
 3. özlü, düşündürücü ve anlamlı sözler

  özlü, düşündürücü ve anlamlı sözler

  yaşama dair anlamlı sözler hayata dair anlamli sözler hayata anlamlı özlü düşündürücü Özlü Sözler ANLAMLI BİR KAÇ SÖZ... "Caresiz kaldiginizda bilin ki tek çare yine kendinizsiniz...!" "İlerlediginiz yolda hic bir zorlukla karsilasmiyorsaniz,bilinki o yol asla sizi dogruya ulastirmaz...!" "Ayakta olmek diz ustu yasamaktan daha cok onur vericidir...!"...
 4. Güzel ve düşündürücü sözler

  Güzel ve düşündürücü sözler

  facede paylaşılacak sözler facebookta paylaşılacak sözler facede güzel facebookta güzel leo buscaglia sözleri Birgün su içeceğin çeymeye çamur sıçratma", "Davranışlar kerkesin kendini seyrettiği bir aynadır", "Tecrübe herkesin kendi öz hatalarına verdiği addır", "Bana okuduğum kitapların en güzelinin hangisi olduğunu sorarsanız. Söyleyeyim ANNEMdir",...
 5. Kısa ve Öz Düşündürücü Mesajlar ve Sözler

  Kısa ve Öz Düşündürücü Mesajlar ve Sözler

  Düşündürücü Mesajlar Kısa Düşündürücü Mesajlar En Güzel Düşündürücü Mesajlar Sevgili melekler, bu bölümümüzde sizlerle en son paylaştığımız sıradan kısa mesaj sözleri ardından bu konumuzda da kısa düşündürücü mesajlar ile karşınızdayız. Karşınızdakine bir şeyler anlatmak istiyor ve bunu biraz dolaylı yoldam anlatmak istiyorsanız düşündürücü mesajlar tam size göre.. Buyrun......

Sayfayı Paylaş