Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Oruç Hapı Nedir Niçin Kullanılır ?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  oruc hapı oruç hapı, nedir, niçin kullanılır, kimler kullanabilir, ne zaman kullanılmalıdır, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar.





  < Konu Resmi..>



  Oruç Hapı Nedir?

  Ramazan ayının gelmesi ile müslümanlar uygun oldukları ölçülerde oruç ibadetlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Özellikle uzun yaz aylarına denk gelen Ramazanlarda oruç tutmak bir hayli sıkıntılı olabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda Amerika’da satışa sunulan ve artık ülkemize de getirilmiş olan oruç hapı adı verilen takviyelerle ilgili merak edilenler bir hayli çok.

  Oruç hapı olarak adlandırılan ilacın ortaya çıkış hikayesi ürünü hazırlayan şirketin kurucusu ve genel müdürü Hüssam Azak tarafından şöyle anlatılıyor:

  “Birkaç gün sonra Ramazan başlayacaktı. 80 yaşındaki anneannemi gözyaşları içinde gördüm. Hayatı boyunca yaptığı gibi orucunu tutmak istiyordu, ancak sağlığı buna izin vermiyordu. O gün, oruç sırasındaki açlık deneyimini kolaylaştırma fikri aklıma takılmıştı. Anneannem bir süre sonra, geçmiş yıllarda tıpkı onun gibi oruç tutması kolaylaştırılamayan pek çok yaşlı gibi öldü. Ancak oruç tutmayı kolaylaştırma fikri ölmedi.
  Bir gün çok sıkça yaptığım iş gezilerinin birinde Çin’de Pekin Üniversitesi Bitkisel Tıp Profesörü ile bir araya geldik. O bize Çin tıbbında bitkilerin ve besin takviyelerinin faydalarını, eşsiz özelliklerini tanıttı. Bense ona anneannemin hikayesini anlattım. İki yıldan fazla bir süre Pekin Üniversitesi ve şirket labaratuvarlarımızda doğru bileşimi bulmak için çalıştık. Çin ile yaptığımız bu iş birliğinde Peygamberimizin “İlim Çin’de de olsa gidip alınız” hadisi bize cesaret verdi. Sonunda doğru ve eşsiz bileşimi bularak oruç hapını ürettik”

  Oruç hapı olarak adlandırılan bu formülün vücudun açlık ve susuzluk hissini frenlediği ve saf bitkisel maddelerden üretildiği söylenmektedir. Vücuda açlık ve susuzluk hissi veren enzimlerin üretilmesini geciktirir. Özellikle uzayan saatleri ile yaz ramazanlarında etkili olduğu söylenen bu ürünün insan sağlığı için çok faydalı maddeler bulundurduğu, lezzetinin asla kötü olmadığı ve müslümanlara yasak olan maddeler içermediği bildirilmektedir.

  Oruç hapı olarak sunulan ilacın içinde besinleri enerjiye çeviren ve sinir sistemini destekleyen B1, kan hücresi yapımından sorumlu B2, B6, B12, B5 vitaminleri yanısıra, sindirimi kolaylaştırıcı pirinç proteinleri, susuzluğu giderici yeşil çay, enerji seviyelerini yükselten guarana ekstratı, yerba mate ekstratı, açlığı azaltıcı kola özütü ve arı poleni bulunmaktadır.

  Oruç hapının nasıl çalıştığını anlayabilmek için açlık nedir ve susuzluk nedir temel sorularının cevaplanması gerekir. Açlık bir yemek için, susuzluk sıvıları almak için bir özlem ve istek duyulmasıdır. Açlık ve susuzluk hisleri beyinden kaynaklanır. Beynin bu hisleri oluşturması için bazı enzim ve hormonların salgılanması gerekir. Bu salgılanmalar ise vücutta besinlerin eksilmesi ile oluşur. Oruç hapındaki maddeler ise bu salgı ve enzimlerin salgılanmasını geciktirmek için gerekli maddelerde donatılır. Vücut besin eksikliği çekmez, böylece hormon salınımı olmaz, hormon salınımı olmayınca beyin açlık ya da susuzluk için bir istek yaratmaz.

  Oruç hapı olarak lanse edilen bu ürünler büyük ölçüde değişik vitamin ve mineraller içerdiğinden vücuttaki eksiklikleri de giderir. İçinde doğal olmayan herhangi bir madde bulundurulmadığı söylenmektedir. 18 yaşından küçükler için önerilmez. İlacın işe yaraması için düzgün bir metabolizmada 4-5 günlük bir alışma süresine ihtiyaç vardır.

  Vücut ağırlığı için gerekli tablet sayısının alınmaması, oruç açıldıktan sahura kadar olan sürede yeterli miktarda su içilmemesi ve ilacı kullanmaya başlayalı çok kısa bir süre olmuş olması ilacın etkisiz kalmasına neden olabilir.

  Oruç hapı için din adamlarının görüşü ise bunun bir vitamin-besin takviyesi olduğu, içeriğinde haram maddeler olmadığı takdirde ve iftar-sahur arasında yani yemek ve içmek serbestken alındığı takdirde oruca zarar verici bir durumun olmayacağı yönündedir.





   
Oruç Hapı Nedir Niçin Kullanılır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Kontrol Hapı Kullanılırken nelere dikkat etmeli ?

  Doğum Kontrol Hapı Kullanılırken nelere dikkat etmeli ?

  doğum kontrol hapı kullanırken adet olunurmu hap kullanırken hamile kalınırmı yazz doğum kontrol hapı kullananlar yazz nasıl kullanılır hamileyken kullanılırsa ne olur Doğum kontrolü nedir, hangi haplar nasıl kullanılır ? Evet meleklerim doğum kontrol hapı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz gibi konuları bilgileri veriyoruz. Umarım yararınıza olur. Doğum kontrol hapları Günümüzde...
 2. Oruç Nedir? Niçin Oruç Tutmalıyız?

  Oruç Nedir? Niçin Oruç Tutmalıyız?

  oruç, nedir, niçin oruç tutmalıyız, oruç hakkında bilgiler ,çin yazımıza buyrun arkadaşlar. oruç nedir, niçin oruç tutmalıyız hepsi ve daha fazlası için yazımızı sizlerle paylaşıyoruz melekler; Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir Terim olarak ise, “tan yerinin ağarmasından...
 3. Oruç Hapı

  Oruç Hapı

  Ben bu gece televizyonda oruç hapı diye birşey duydum ,oruç tutulmayı kolaylaştırıyormuş,doğru mu bu ? Cevap için şimdiden teşekkürler...
 4. Oruç Hapı Çıktı

  Oruç Hapı Çıktı

  oruc hapı oruc hapi oruç hapı, oruç hapı nedir, nasıl kullanılır, oruç hapı nerde bulunur, faydaları hakkında genel bilgiler sevgili melekler gün geçmiyorki yeni bişey çıksınn işte insanoğlunun yenii icadı oruç hapıı:D:D bakalım daha neler görücezz işte haberin detayları Ramazanın ağustos sıcaklarına denk gelmesi ve oruçlu geçirilecek sürenin uzunluğuna karşı 'ilginç' çözümler...
 5. Tarlusal Nedir?Niçin kullanılır?

  Tarlusal Nedir?Niçin kullanılır?

  bu konu;tarlusal hap ne işe yarar,tarlusal gebeliği önlermi hakkında bilgiler vermektedir Tarlusal adet düzensizliği, adet yokluğu veya anormal rahim kanamaları gibi durumların tedavisinde kullanılır.Ziyaretçilerimiz tarafından tarlusal hapla ilgili en çok merak edilen konulardan biride,tarlusalın gebeliği önleyici etkisi varmı,tarlusalla düşük yapılırmı?Gibi sorular geliyor.Tarlusal ilac...

Sayfayı Paylaş