Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Oruç Kefareti Nedir?

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  oruç kefareti, nedir, nasıl ödenir, hangi durumlarda verilir, açıklamalar, ile ilgili bilgiler burada melekler


  [​IMG]  Olur da orucunuzu bozmak durumunda kaldınız,ne yapacaksınız melekler? :) Elbette ki kefaret vereceksiniz.Nasıl mı ? Makalemizde tüm bilgiler mevcut :)

  Oruç kefareti, Ramazanda birözür bulunmaksızın "belli şartlar içinde" orucunu bozan bir mükellefin, Müslüman veya gayr-i müslim bir köle veya cariye azad etmesidir. Buna gücü yetmiyorsa, arka arkaya kesinti yapmaksızın iki ay oruç tutar. Buna da gücü yetmezse altmış fakire (sabah akşam) yemek yedirir.
  Oruç kefareti böyle yemek yedirmekle olabileceği gibi, yiyeceği aynen verip temlik etmekle de olur.
  (Oruç kefaretinde böyle sırayı gözetmek hem Hanefîlerce, hem de Şafiîlerce gereklidir. Malikîlerde sıra gözetmek yoktur, insan dilerse köle azad ederek, dilerse oruç tutarak ve dilerse yemek yedirerek bunu yapar.)
  Bir kimse, bir ramazan içinde veya birkaç ramazanda özürsüz olarak birkaç defa kasten orucunu bozmuş olsa, bunlardan dolayı yalnız bir kefaret öder. Sahih olan görüş budur. Çünkü ceza yönü, kefarete üstün gelmektedir. Sebepleri bir olan cezalarda bir ceza yeterlidir. Bu bir ceza hepsine yeter. Fakat kefaret yapıldıktan sonra tekrar orucunu aynı şekilde kasten bozacak olursa, bundan dolayı ayrıca bir kefaret gerekir. Birinci kefaret ile tam bir ders alınamadığı anlaşılmış olur.
  Yemek, aç olan buluğa ermiş veya yaklaşmış, altmış fakiri sabah akşam doyuracak kadar yedirmektir. Bu yedirilecek yemek yalnız buğday ekmeği de olabilir, buğday ekmeği yanında katık mecburiyeti yoktur. Fakat katıksız arpa ekmeği yeterli değildir.
  Eğer yüz yirmi fakire yalnız bir vakit yemek yedirilse, bu ancak altmış fakire yedirilmiş sayılır. Bunlardan altmış fakire tekrar sabah veya akşam yemek yedirmek gerekir. Böyle altmış fakire bir defa yemek yedirildikten sonra dağılıp gitseler, ya gelip hazır olmalarını beklemeli, ya da tekrar altmış fakiri sabah akşam doyurmalıdır.
  Oruç kefaretinin eşya verilip temlik yolu ile yapılmasına gelince, altmış fakirden her birine beş yüz yirmi dirhem (yarım sa') buğday veya bin kırk dirhem (bir sa') arpa veya hurma veya kuru üzüm verilir. Bu, tam bir fitre sadakası miktarıdır. Bunların kıymetini vermek de caizdir.

  Oruç kefaretinde bir fakire altmış gün sabah-akşam yahut yüz yirmi sabah veya yüz yirmi akşam yemek yedirmek de yeterlidir. Yine, bir fakire iki ayda her gün ya aynen veya kıymet olarak birerden altmış fitre sadakası verilmesi de yeterlidir. Fakat bir fakire bir günde topluca verilecek altmış fitre miktarı, yalnız bir günlük fitre yerine geçer. Onun için her gün bir fakire bir fitre miktarı verilir. Bu kefaretlerde uygulanır.
  Oruç kefaretinin iyi hal sahibi olan fakirlere verilmesi daha faziletlidir. İmam Ebû Yusuf'a göre, bu kefaret bedeli gayr-i müslim fakirlere verilemez. Fetva da buna göredir.
  Oruç kefareti, oruç tutmak suretiyle olunca, bunda kesintisiz arka arkaya tutmak şarttır. Onun için oruca başlayan kimse, ara vermeden iki ay oruç tutar. Eğer daha iki ay dolmadan herhangi bir sebeple orucunu bozarsa, yeniden iki ay oruç tutmaya başlar. Bundan kadınların lohusa halleri değil de, adet halleri müstesnadır. Geçirecekleri adet günleri kesinti sayılmaz. Çünkü bu halden kurtulmak kadınlar için mümkün olmayacak derecede zordur. Ramazan orucunun veya muayyen bayram günlerinin araya girmesi de, kefaretin arka arkaya olmasına engeldir.

  Kefaret hususunda, kefaret ödeyecek kimsenin ödeme zamanındaki haline bakılır. Buna göre, bir kefaret ödeyicisi, kefaretin gerektiği zamanda zengin iken, bunu ödeyeceği zaman fakir düşmüşse, kefaretini oruç tutmakla yerine getirir. Fakat daha orucunu bitirmeden tekrar zenginleşip köle azad etmeye güç kazansa, köle azad etmek suretiyle kefareti yerine getirmesi gerekir.
  Kefaret orucuna, kamerî aylardan birinin başlangıcında başlanırsa. ayın ilk günü esas alınır. Böylece tam iki ayın geçmesiyle oruç kefareti tamamlanmış olur. Fakat ayın başında oruca başlanmazsa, birinci ay üçüncü aydan tamamlanarak otuz gün hesap edilir, ikinci ay ise, ayın başı alınarak oruca devam edilir. Bu, iki imama göredir. İmâm-ı Âzam'a göre, bu takdirde tam altmış gün oruç tutmak gerekir, ay başına bakılmaz.
  (Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen)


   
Oruç Kefareti Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Oruç kefareti nedir nasıl önedir

  Oruç kefareti nedir nasıl önedir

  Arkadaşlarım sağlığımdan dolayı malesef oruç tutamıyorum. Oruç kefareti nasıl ödenir ne demektir. Bu hususta yardımcı olur musunuz lütfen. Haa oruucumu bozduğum için soruyorum özür dilerim yanlış olmasın.
 2. Orucun kefareti olur mu melekler ?

  Orucun kefareti olur mu melekler ?

  Melekler, ramazanda tutamadığım oruçlar var ve ben bunun kefareti olup olmadığını merak ediyorum. Acaba tutulamayan oruçların kefareti olur mu ?
 3. Orucu Bilerek Bozan Kişinin Kefareti Nedir?

  Orucu Bilerek Bozan Kişinin Kefareti Nedir?

  orucu bozmanın kefareti orucu bozmanın cezası orucu bozan kaç gün oruç tutar Ramazan ayında niyet edip oruç tutan kişi gün içerisinde herhangi bir geçerli özürlü nedeni olmadan kasıtlı bir şekil de orucunu bozarsa bunun cezası ve kefareti ne olmalı diye merak edenler için sizlere gereken dini bilgileri paylaşıyoruz. Oruç, niyet edip tutmaya başlamakla mükellef üzerine borç olmuştur. Bu...
 4. Orucu bozup kefaret gerektirenler ve gerektirmeyenler

  Orucu bozup kefaret gerektirenler ve gerektirmeyenler

  Ramazan günü orucu bozup kefaret gerektirenler ve gerektirmeyenler nelerdir? CEVAP Gerektirenler şunlardır: 1- Bilerek yiyip içmek. 2- Cinsel ilişkiye girmek. 3- Ramazanda, kaza gerektiren bir şey yaparak orucunu bozanın, aynı ramazanın başka gününde de bu şeyi, "nasıl olsa kefaret gerektirmiyor" diye kasten yine yapması. 4- Sigara içmek. 5- Gıybet, sürme çekmek ve kan aldırmak gibi,...
 5. Oruç kefareti hakkında hadis var mıdır?

  Oruç kefareti hakkında hadis var mıdır?

  Oruç kefareti hakkındaki hadis-i şerif şu mealdedir: Hazret-i Ebu Hüreyre anlatır: Bir kimse gelip, şöyle dedi: - Helak oldum, ya Resulallah! - Seni helak eden nedir? - Ramazanda ailemle beraber oldum, orucum bozuldu. - Bir köle azat etmen gerekir. - Kölem yok. - Kölen yoksa, aralıksız iki ay oruç tutman gerekir. - İki ay oruç da tutamam. - Altmış fakire birer fıtra vermen gerekir. (Un...

Sayfayı Paylaş