Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  oruç kimler tutamayabilir?

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Ramazan ayı kendine mahsus hürmeti bulunan aydır. Bu hususiyettendir ki, başka aylarda normal olan yeme, içme gibi bir takım insanî ihtiyaçlar, gündüzleri bu ayda yasaklanır, oruç bozucu bütün hâller iftara kadar haram olur.
  Ancak, bu umumî yasaktan istisnâ edilenler de çıkar. Bunlar, fıkıh kitaplarında sırasıyla izah edilen özür sahipleridirler. Herkesin bütün gün oruç tuttuğu Ramazan ayı boyunca bu orucu tutmakla borçlu olmayanlar şunlardır.

  1 — Henüz bâliğ olmayan çocuklar.

  Bunlar, ihtilâm olmaya başlamadıkları müddetçe oruç tutmakla mükellef olmazlar. Ancak, tuttukları oruçları alıştırma nev’inden nâfile oruç olacağından sevabı tutturanlara da şâmil bulunur.

  2 — Oruç tutamayacak derecede yaşlılar, kötürümler.

  Bunlar oruç tutsalar, zaten düşmüş hâlleri daha da ilerleyecek, iyice elden ayaktan düşüp, hâlsiz hâle gelecekler. Bunların da tutma mükellefiyetleri kalkmış olur.

  3 — Hastalar.

  Oruç tutsalar hastalıkları ilerleyecek, yahut açlık yüzünden başka hastalıklara mâruz kalacaklar.

  Sözüne itimad edilir salâhiyetli dindar bir doktor, hastanın aç durmasında mahzur görüyor, hastalığı bakımından zarar gelecek diyorsa, bu söze değer verilir. Düşünülen mahzur gidinceye kadar oruç tutmayabilir.

  4 — Emzikli kadınlar.

  Oruç tuttuğu takdirde çocuğu sütsüz kalacak, mâsum çocuğun durumuna bir zarar bahis mevzuu olacaksa, bu da orucunu tehir eder.

  5 — Yolcu, seferî hâlde bulunanlar.

  Yâni oruç günlerinde yola çıkıp, seferde olmak. Bu yolculuğun uzunluğu, doksan kilometreyi buluyor, yahut geçiyorsa; seferîlik hükmü gelir, orucu yeme müsaadesi zuhur eder. Şu kadar var ki, yolcu, tutması ile yemesi arasında bir tercih yapacak olursa tutmasının daha sevap olacağı da ayrıca kaydedilmektedir.

  6 — Hâmile hâlde bulunanlar.

  Yâni üzeri yüklü olmak. Doğum günü yaklaşmış bulunan hanımlar bir rahatsızlık hissedeceklerse oruçlarını tehir edebilirler. Bundan dolayı onlara bir vebâl ve mes’ûliyet gelmez.

  Şurası unutulmamalı ki, Ramazan’da kendi durumlarını iyice kontrol edip de zikredilen hâllere mâruz bulunduğunu tesbitle oruçlarını tutmayıp tehir edecek olanlar, bu mâniler gidince hemen oruçlarını tutarlar, borçlarını ödemiş olurlar. Yoksa mânilerinden dolayı tutmadıkları bu oruçlarını artık bir daha tutmazlar, demek değildir.

  Hattâ ömür boyu tutma imkânı bulamayacaklar ise fidye verirler. Borçtan ancak fidyesini vermekle kurtulurlar.

   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: oruç kimler tutamayabilir?
  ellerine sağlık
   
oruç kimler tutamayabilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ramazan'da kimler oruç tutmayabilir?

  Ramazan'da kimler oruç tutmayabilir?

  Ramazan ayında oruç tutmak kimlere farz değildir...Hep birlikte öğrenelim meleklerim... Bu irade imtihanında oruçlarını tutanlar çok şey kazanır hiçbir şey kaybetmezler. Tutmayanlar ise hiçbir şey kazanmaz ama ahiretleri adına çok şey kaybederler Hemen hepimiz biliyoruz ki sonsuz merhamet sahibi Rabbimiz bütün sene boyunca serbest bıraktığı kullarını bir aylık oruç ibadetiyle mükellef kılmış...
 2. Oruç Kimlere Farzdır

  Oruç Kimlere Farzdır

  oruç kimlere farz kılınmıştır Dinimizde bazı mazeretlere sahip kişiler Ramazanda oruç tutmakla yükümlü olmayıp daha sonra kaza etmelerine veya yerine fidye vermelerine ruhsat tanınmıştır:.. Şimdi size o mazeretler ne onları açıklıyorum :tik: a) Yolculuk: Yolculuk, Ramazan ayında oruç tutmamak için ruhsat olarak kabul edilmiştir. Yolculuk esnasında tutulmayan oruçlar, daha sonra kaza...
 3. Oruç Tutmak Kimlere Farzdır ?

  Oruç Tutmak Kimlere Farzdır ?

  oruç tutmak oruç tutmak, kimlere farzdır, farz olmayan durumlar, nelerdir, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. oruç tutmak kimlere farzdır, kimlere farz değildir işte bu yazımızda sizlere sunuyoruz melekler. ORUÇ TUTMAK KİMLERE FARZDIR? İslâm, emir ve yasakların yapılmasını istediği kimselerde bir takım şartlar arar Bu anlamda diğer ibadetlerde olduğu gibi, oruç ibadetinde...
 4. Kimler Oruç Tutmak Zorunda?

  Kimler Oruç Tutmak Zorunda?

  kimler oruç tutmalıdır oruç kimlere farzdır Sevgili melekler, ramazan ayının gelmesine az bir zaman kala oruçla ilgili kafanıza takılan soruları cevaplamak istiyoruz. Bu sayfamızda kimler oruç tutmalı, oruç kimlere farzdır, kısaca anlatacağız... a- Müslüman olmalı, b- Ergenlik (bulûğ) çağına girmiş, aklî olgunluk düzeyinde olmalı, c- Oruç tutmaya güç yetirecek durumda olmalıdır....
 5. Ramazan Ayında Kimler Oruç Tutamaz?

  Ramazan Ayında Kimler Oruç Tutamaz?

  oruç tutmama halleri, oruç tutmamak için sebepler, oruç tutamayanlar Uzmanlar oruç tutan kişilerin sağlığına bir zarar vermemesi halinde tutulmasının anlamlı olacağına dikkat çekerken şu durumdakileri de uyarıyor; ‘Gün içinde ilaç almaya ihtiyaç duyan kalp ve böbrek hastaları, şeker hastaları, vücut direnci düşük ve aşırı zayıf kişiler, ameliyattan yeni çıkmış hastalar, ağır gebelik...

Sayfayı Paylaş