Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Oruç, Niçin Ramazan Ayında Tutulur?

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Neden oruç sadece Ramazan ayında tutulur? Bu sorunun cevabını merak edenlere :tik:
  Orucu mâlum olduğu gibi Ramazan ayında bir ay boyunca tutmak farzdır. Ramazan ise kamerî bir aydır. Ramazan Kur'an'ın indirildiği ve içinde Kadir gecesi denilen çok fazîletli bir gece bulunduğu amellerin sevabının kat kat verildiği çok kıymetli bir aydır. Oruç da bu ayda tutulur. Diğer aylarda tutulan oruçlar nâfiledir yani fazladan sevap kazanmak için tutulan oruçlardır. Bu farz oruç için Ramazan'ın yani kamerî bir ayın seçilmesinde de birtakım hikmetler vardır.
  Kamerî yıl güneş yılından 10-11 gün daha ek------. Böylece her yıl güneş yılına an Ramazan 11 gün kadar önce gelir. Böylece otuz yıl boyunca yılın her günü mutluka müslüman tarafından oruçlu geçirilmiş olur. Yılın içerisinde uzun günler kısa günler vardır. Hem sıcak ve hem de soğuk günler mevcuttur. Böylelikle bütün bölgelerdeki müslümanlar devletlerin her birinde orucun miktar ve şiddeti açısından eşit olurlar. Şayet güneş aylarından biri seçilmiş olsaydı sıcak bölgelerde yaşayan müslümanların payı soğuk bölgelerde yaşayan müslümanların payından daha ağır olurdu. Kimi hayat boyunca uzun günlerde oruç tutarken kimi de hayat boyu kısa günlerde oruç tutmuş olurdu. Ama kemerî ay seçildiğinden 30 yıllık bir devre içerisinde herkesin çektiği şiddet eşit seviyede olur.
  Bir kimse yazın kavurucu sıcaklarında olduğu kadar kışın dondurucu soğuklarında da bu mahrûmiyetlere alışmış olur. Çeşitli meyveler ve değişik yiyecekler için belli mevsimler vardır. Böylece her bir devrede müslüman belli zamanlarda her yiyeceğe karşı kendisini tutabilme alışkanlığını kazanır. Buna karşılık oruçlu bulunduğu müddetçe yiyeceğin bir çeşidinden hayat boyu mahrum kalmamış olur.
  Ramazan ayının oruç ayı olarak seçilmesinin ve insana bir yıl içerisinde dilediği ayı seçme yetkisi verilmemesinin zikrettiğimiz faydalarının yanında ayrıca birçok sosyal etkileri vardır: Müslümanlara birlik şuuru aşılanmaktadır. Müslümanlar topluca ve düzenli bir şekilde Allah'a teslim olmaya alışmaktadır. Onun için müslümanların bulunduğu bölge ve memleketlerden birinde Ramazan hilâli görüldüğünde dünyadaki bütün müslümanların oruca başlamaları gerekir. Böylece müslümanların tümü bir günde aynı zamanda bir medreseye büyük mânâlar taşıyan Ramazan okuluna girmiş olurlar.
  Ramazan ayının hilâlinin gözle görülmesiyle başlaması ayın başlangıcı konusunda takvim ve hesabın yanlış çıkabilme ihtimalinden dolayı Ramazan hilâlinin gözle görülmesine itibar edilmesinde de büyük hikmetler vardır: Ramazan ve oruca hazırlanan bütün müslümanlar ayın başlangıcını tespit etmeye araştırmaya ve uyanık olmaya başka egemen güçlerin ve devletlerin onu kandıramayacağı seviyeye yükselmeye gayret edecek heyecanla beklediği misafirini karşılamaya ve yolunu gözlemeye çıkacaktır. Bir ay boyunca da kıymetli misafirini candan bir sevgiyle ağırlamaya ona ikram etmeye bu konuda fedâkârlıklara katlanmaya çalışacaktır. Başka zihniyetlerin devlet ve egemen güçlerin hatta takvimlerin Rabbıyla kendi arasına sevdiği oruç ve Ramazan'la kendi arasına girmesine müslüman fırsat vermemiş olacaktır. Hilâli yani Ramazan ayının başlangıcını bizzat kendisi gözetleyecek ve tespit edecektir.
  İslâm'ı müslümanları Ramazan ve orucu yeterince tanımamış insanlar bir ay boyunca (ülkelere ve iklimlere göre)12 ilâ 19 saat arası değişen bir zaman boyunca bir insanın ağzına sigara dâhil hiçbir şey koymaması hanımıyla beraber bulunmaması gibi mahrûmiyetleri gözünde büyütüp müslümanların bunlara nasıl katlandıklarını belki acı***** düşünebilir. Halbuki incelendiğinde görülür ki müslümanlar Ramazan ve oruçtan hiç şikâyet etmezler bu fedâkârlıklara severek katlanırlar. Allah'ın emirlerine ve yasaklarına riâyet etmenin daha dünyadayken avans olarak verilmiş zevklerinin tadına vâkıf olurlar. Yoklukta varlığı zindandayken saray hayatını buruk üzüntü ve hüzünde en güzel en tatlı güzellikleri yaşarlar. Bunları tatmayan ve yaşamayan bilmez. Balı ne kadar anlatırsak anlatalım karşımızdakine bunu yeterince tanıtıp sevdiremediğimiz tattıramadığımız müddetçe o kimse balın güzel tadını tümüyle kavrayamayacaktır.
  Bir ay müddetle oruç tutan ahlâk fazîlet sosyal yardım ve Allah için fedâkârlık gibi dersleri alan eğitim ve öğretimini başarıyla tamamlayan müslüman Ramazan ayının sonunda diplomasını alacak bayram yapacaktır. Allah'ın emir ve yasaklarına teslim olmanın mutluluk ve sevincini dünyadayken böyle yaşayacak ve esas bayram olan öteki âlemdeki cenneti de ancak böyle fedâkârlıklar neticesi elde edeceğini düşünecek kendini yarınki büyük bayramları hak etmeye İslâm'a teslim olmaya adayacaktır.

  alıntı
   
Oruç, Niçin Ramazan Ayında Tutulur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ramazan ayında oruç tutmamanın özür sayıldığı haller

  Ramazan ayında oruç tutmamanın özür sayıldığı haller

  1- En başta oruç tutacak güce erişmemiş haldeki masum çocuklar: Bunlar ergenlik yaşına ulaşmadıkça oruç tutmakla yükümlü olmazlar. Tutarlarsa sevabı, onları alıştıranlara da şamil olur. Ergenlik yaşının son sınırı on beş yaş denmişse de, esas yükümlülük, kızlarda özel hal, erkek çocuklarda da ihtilam olmanın başlamasıyla kesinleşir. 2- Çocuklaşmış ihtiyarlar: Oruç tutacak kuvvete sahip...
 2. Ramazanda Neden Oruç Tutulur merak ettim

  Ramazanda Neden Oruç Tutulur merak ettim

  Arkadaşlar garip gelebilir ama işte doğmatik inançlı değilim ben mantığımla benliğimle bilinçli inançlı olmak istedim için merak ettim Ramazanda Neden Oruç Tutulur bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirim.
 3. Ramazanda Neden 30 Gün Oruç Tutulur biliyor musunuz

  Ramazanda Neden 30 Gün Oruç Tutulur biliyor musunuz

  Merhaba arkadaşlar merak ettim acaba neden Ramazanda Neden 30 Gün Oruç Tutulur biliyor musunuz?
 4. Ramazan Ayında Kimler Oruç Tutamaz?

  Ramazan Ayında Kimler Oruç Tutamaz?

  oruç tutmama halleri, oruç tutmamak için sebepler, oruç tutamayanlar Uzmanlar oruç tutan kişilerin sağlığına bir zarar vermemesi halinde tutulmasının anlamlı olacağına dikkat çekerken şu durumdakileri de uyarıyor; ‘Gün içinde ilaç almaya ihtiyaç duyan kalp ve böbrek hastaları, şeker hastaları, vücut direnci düşük ve aşırı zayıf kişiler, ameliyattan yeni çıkmış hastalar, ağır gebelik...
 5. Muharrem ayında kaç gün oruç tutulur?

  Muharrem ayında kaç gün oruç tutulur?

  Muharremi şerif ayında sadece iki gün oruç tutulacak başka tutulmaz veya oruç tumanın sakıncası diye bir şey söz konusu bile olamaz.Bilakis Ramazan ayının haricinde muharrem ayında oruç tutulması, Peygamberimiz (s.a.v.)özellikle tavsiye buyurduğu rivayet edimiştir.. Hz. Ali (K.V)de şöyle rivayet etmektedir: "Ben Rasülüllah s.a.v.'in yanında otururken bir adam ona; -Ya Rasülellah! Ramazan...

Sayfayı Paylaş