Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Oruç Sabah Ezanıyla mı Başlar, İmsak Vaktiyle mi?

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  oruç imsakla mı başlar ezanla mı oruç imsaka göre mi tutulur
  oruç imsakta mı başlar  Sevgili melekler, her Ramazan oruç tutanların kafalarında soru işareti olarak yerini alan sorulardan biri orucun imsak vaktiyle mi, ezanla mı başlağıdır. İşte o sğrunun ayrıntılı cevabı...


  [​IMG]


  İmsak, tutmak mânâsına gelmektedir. Ramazan'daki imsak ise, oruç ibadetinin başladığı anı ifade etmektedir. Bu sebeple yemek yiyenler imsak dakikası gelince mutlaka yemeyi bitirmeli, oruca başlamış bulunmalıdır. İmsak dakikası girdiği halde yemeye devam edenler, ya oruca başlamamış olurlar, yahut da hata ile orucu bozma durumunda kalırlar. Bu sebeple imsaka dikkat etmeliler.

  Aslında eski takvimlerde imsak çeyrek saat kadar öncesinde başlatılıyor, böylece birazcık yeme fırsatı (temkin) düşünülebiliyordu. Diyanetin son araştırmalarından sonra takvimlerde bu temkin vakti kaldırılmış, dolayısıyla tam sınıra gelinmiştir. Bu yüzden mümkün olduğu kadarıyla imsak dakikasına kadar gelinmemeli, birazcık önceden orucu başlatmalıdır.

  Bununla beraber imsak dakikasına kadar gelinmişse bilinmeli ki vakit tümüyle kullanılmış, artık ileri geçme imkânı kalmamıştır.

  İmsakla sabah namazının vakti girmiş olacağından, namaz kılınabilirse de, on beş dakika kadar bekleyip de kılmak sünnete ve tedbire daha uygun olanıdır.

  Bir imsak tespit olayı.

  Bakara sûresindeki âyeti kerimede Rabbimiz:

  * Yiyiniz, içiniz, fecirde siyah iplikle beyaz iplik seçilinceye kadar!. buyurmaktadır. (187)

  Yani şafak vaktinde ufka baktığınızda beliren beyazın, siyahı önüne katıp batıya doğru zorladığı sırada, siyahlıkla beyazlığın iki ip gibi yan yana görüldüğü ana kadar yiyin demektir.

  Bu benzetmeden, gerçekten de siyah iplikle beyaz ipliğin bakınca seçilmesi mânâsını anlayan Adiy bin Hatem, açık havada yatarken yastığının altına koyduğu iki ipliği gece çıkarır, ufka doğru kaldırır bakarmış, seçiliyorsa imsakın başladığını kabul eder, seçilmiyorsa henüz imsak girmedi diyerek yemesine devam edermiş.

  Bir gün gelip bu olayı Efendimiz (sas) Hazretleri’ne sormuş:

  * Ya Resûlallah, ben yastığımın altına siyah beyaz iki iplik koyuyor, sabaha karşı ufka doğru tutup bakıyorum, birinin siyah, birinin de beyaz olduğu seçilinceye kadar yemeye devam ediyorum.

  Bu anlayışa tebessümle bakan Efendimiz (sas) şöyle buyurur:

  * Hayır ya Adiy. Ayette geçen siyah iplikle beyaz iplik gerçekten de senin anladığın gibi siyah beyaz iplik değildir. Belki yalancı şafaktan sonra doğuda belirmeye başlayan beyazlığın karanlıkla yan yana görünüşüdür. Bakınca beyaz ipliğin siyah iplikle yan yana geldiği sanılan bir görüntü meydana gelir. Bu, imsakın girdiğine işarettir.

  Evet, geçmişte imsak vakti böyle bir teşbihle ufkun açık olduğu yerlerde nazara verilmiştir. Ancak bugün şehirlerin ufku böylesine açık değildir. Bu sebeple takvimlerimizdeki tespitler bize sağlıklı imsak vakti bildirmişlerdir. Yeter ki buna dikkat edelim, sınıra tam yaklaştırmadan biraz önceden orucumuza başlama dikkati gösterelim.
  Hafız Yazar Ahmed Şahin-Zaman
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Mayıs 2017
 2. Birkonuksadece

  Birkonuksadece Forum Okuru

  Isiniz gucunuz ticaret boyle bir site bile reklam ve sahtecilikle ortulu.din icinde din yarattiniz yalan yanlis ayetler hadisler cogaldida cogaldi.kardesim imsak vakti sabah namazi baslangicidir.oruc baslangici sabah ezani yani tan vaktidir.
   
 3. konuğacevap

  konuğacevap Forum Okuru

  Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışmayın. Ayrıca ticareti nerden karıştırdınız hiç anlamadım. Oruç imsakla başlar, sabah ezanıyla başlamaz.
   
 4. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  452
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Oruç zamanı ne zaman başlar? İmsak la mı? Sabah Ezanıyla mı? gibi sorular aslında içinde samimimiyet olmayan ve dini kuralları insanlara yanlış aksettirip yaptığı ibadetin ifsat olmasını isteyen, ve gerçekten dinle alakası olmayan kişilerin farklı düşüncelerden ele aldığı bir mefhümdür.
  Oruç vakti kesinlikle ve kesinlikle İmsak vakti ile başlar ve iftar yani akşam ezanı ile biter.
  çünki sabahj ezanı vakti imsaktan en az 15 - 20 dakika sonradır. Bu kural zaten Sabah ezanı vakti ile Sahur vaktinin kesinleşmesinden dolayı konulmuştur. şayet ben orucumu sabah ezanıyla başlatırım diyen varsa, o dini hafife almış ve gerçekten de ısrar ederse Cenabı Allahın Hududa yaklaşmayın emrine karşı gelerek kafir bile olması muhtemeldir. onun için bunun gibi kesinleşmiş emirler üzerinde mütalaa bilmeyenler içinse faideli, bilenler içinse çok sıkıntılı bir duruımdur.
   
 5. kafirsiniz

  kafirsiniz Forum Okuru

  Önce Kuran'ı okuyacaksınız **** sapkınlar. Bakara suresi 187. ayeti okuyacaksınız. Sonra insanları din hakkında yanlışlara yönelttiğiniz için Allah'tan af diyeceksiniz. Allah affader mi onu ben bilmem. Bu sure ve ayette açıkça belirtildiği üzere oruç gün ağarmaya başlayınca başlar. Ne yazılanlar gibi sabah ezanında ne de imsak vaktinde
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Mayıs 2017
 6. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Sakin ol şampiyon :) Boşu boşuna insanlara kafir deme, Türkiye'de milyonlar bu şekilde tutuyor ha keza Arap ülkelerinde de öyle. Yargılamayı bırak biraz sakin ol !
   
 7. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  452
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Sabah namazının vakti.
  Gece yarısı güneş, en aşağı noktaya indikten sonra tekrar yükselmeye devam eder. Güneş ufuktan -19 dereceye geldiğinde bu sefer doğu ufkunda tan hâdisesi (fecr) meydana gelir. “Fecr-i sâdık” başlar ve gece nihâyet bulur. Güneş ufuktan inebileceği en aşağı noktaya indikten sonra, tekrar yükselmeye başlar; ufka -19 derece yaklaştığı anda ise kızıllıktan evvelki beyazlık başlar, fecr-i sâdık doğar; bu an imsâk vaktidir. Güneş ufuktan doğmadan evvel, güneşin merkezi ufka 1 derece yaklaştığı anda sabah namazının vakti biter ve güneş doğar.
  Hanefî mezhebine göre Sabah namazı imsak vaktinden en az 15-20 dakika sonra kılınabilir.

  Hanefî mezhebine göre sabah namazını, güneşin doğmasından 45 dakika öncesi kılmak müstehaptır.

  Şâfiî mezhebine göre ise, fecr-i sâdıkın doğmasıyla birlikte, yani imsaktan en az 15-20 dakika geçtikten sonra kılmak efdaldir. Maamâfih Hanefî mezhebi mensupları da, Ramazan ayında ve zarûri hallerde, sabah namazlarını fecr-i sâdıkın; ikinci fecrin doğmasıyla (imsaktan 15-20 dk. sonra) birlikte kılabilirler.
   
 8. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Hocam net olarak şunları dile getirir misiniz yani islami terimleri yazmadan anlaşılır şekilde, örneğin sabah ezanı okudu yemeyi hemen bitirip niyet ederek oruç tutmak mı gerekiyor ?
  İkincisi Akşam ezanı okunduğu andan itibaren daha ezan devam ederken yine besmele çekip orucu açmak mı gerekiyor. Akşamla ilgili sıkıntı yok tahmin ediyorum da bu sabah olayını biraz daha açabilir misiniz net anlaşılır şekilde.
   
 9. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  452
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Bu Açıklamayı yaptıktan sonra Yukardaki arkadaşın imsak vaktine itirazı ve gösterdiği mesnedi bu kadar alimin bilemeyipte kendince yorumda bulunmasıda işin garabeti oluyor. 4 mezhep imamı da orucun başlangıç vaktinin imsak olduğunda ittifak etmişlerdir. Sonradan gelen bu müctehidleri destekleyen diğer cumhur ulema da bu konuda ittifak etmişler ve hiç bir alim buna ihtilaf etmemiştir. aklı kıt insanların ve sapık zihniyetli kişilerin buna yaptığı itiraz ise tamamen dini cehliyyetden mütevellit olup, bazı şahsı mükebberede kendini din alimi zannedip kuran ayetlerini kendince yorumlamaya çalışıyor.
   
 10. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  452
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Oruçun başlangıç zamanı sabah namazı vaktine en az 15 - 20 dakika kala olan imsak diye tabir edilen Fecri sadık yani doğru olarak görünen Ufuktaki kızıllığın görülmesi hadisesidir ki bu vakitle beraber imsak vakti girer ve orucumuzm başlamıştır. O vakitten sonra yemek tehlikelidir. çünkü sabah namazı vakti girme tehlikesi vardır ki müslümanların bu vakitte çok dikkatli olması gerekir. Orucumuzu sağlama almak için takvimlerde gösterilen imsak vaktine mutlaka riayet etmemiz gerekir.yoksa nasıl olsa daha ezan okunmadı ben yemeye devam edeyim dersek oruç gider. akşama kadar boşa aç kalmış oluruz.
   
 11. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  452
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Akşam vakti yani, iftar denilen hadisede ise, Akşam ezanı okunur okunmaz yenilmesinde bir beis yoktur. lakin bunda da ezanın biraz ortalara gelmesini beklemek akıllıca bir iştir. çünkü müezzinin saati yanlış olabilir. müezzin acele de etmiş olabilir onun için en az bir iki dakika ezanın devam etmesini bekleyip öyle iftarımızı açarsak yine akşama kadar boş boşuna aç kalmış olmayız. sonuçta oruç ibadeti imsakla başlayıp akşam ezanı ile son bulan belli zaman aralığı olan bir ibadet. bunun kabul olması için vakitlerine azami riayet gerekiyor.
   
 12. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Ya hocam ben aslında işin en büyük tarafının Niyet olduğunu düşünüyorum. Bekledin ezan okudu oturduğun şehirde bekle az bişey daha tüm camilerden ışık yanıp okunmaya başlasın aç... Yani hani şu hırsızın hiç mi şuçu yok mevzusu oluyor işte. Niyetin hiç mi ehemmiyeti yok. İnsanlara bakıyorum çevremde Oruç Hak getire... Bizim tartıştığımız konuya bak. Yahu kardeşim sen orucunu tut ta mevzu açmaya kalsın...
   
 13. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  452
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Aslında insanlarımızı yanıltan ve bu günlerde tekrardan gündem olan uygulamadan vaz geçilmiş bir hadise var. Önceden sahur vaktinden sonra müezzin bir sela okur, saladan sonra da ne kadar vaktin kaldığını ilan eder. millet o arada yemeyi içmeyi kesip ezanı beklerdi. sonrada ezan vakti gelince ezan okunur milletde sabah namazını ona göre kılardı. Lakin belli bir zamandan sonra sala okunma hadisesi kaldırılıp direk ezan okunmaya başlandıki bu uygulama son derce yanlıştır. Sahur yapan kişi sabah ezanına kadar yemeye devam ediyor, ezan başlarken son lokmayı yutup oruca niyetleniyor. Aynı esnada diğer bir kişide sahurunu yapmış sabah ezanını bekliyor. Müezzin Allahü ekber diye ezana başladığında tamam sabah namazı oldu nasıl olsa deyip namaza başlıyor. Bu çok ters bir durum değilmi? Aynı coğrafyada yaşayan iki kişi aynı dakika içerisinde birisi yemekle meşgul, diğeri ise namaza başlıyor. biz hangisiine göre amel edeceğiz onu kestiremeyiz. onun için imsak vakti son derece önem arzetmektedir.
   
 14. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  452
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Niyet tabiki bütün ameller ve ibadetler gibi oruç ibadetinde de mühim bir yer işgal ediyor ancak Bunda dikkat etmemiz gereken nokta da vakitle alakalı bir ibadet olduğu için bu konuda azami riayet gerekiyor. zaten niyeti salih olan birisi bu tür şeylerle uğraşmaz ve vakte çok dikkat eder. niyet bozuk ise, o kişi tuttuğu oruçtanda bir şey anlamaz. Amiyane tabirle her hangi bir hayvanı iple bağlayıp bir şey vermesen oda oruç tutmuş sayılır bu bakışla. onun için Oruç ibadetinde En önemli nokta vakte riayet ve dikkat. bununla beraber, Oruç insana mülayimlik katar. oruçlu kimse ağırbaşlı ve sakin hareket eder. Hatta bir kimse oruçluya sataşırsa Ene Sâimün yani ben oruçluyum deyin diye tavsiyede bulunur hz Peygamber.
   
  SadmiN bunu beğendi.
 15. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Rabbim, Cümlemizin Oruç'larını kabul eylesin. Umarım yazdıklarımızdan neyin ne olduğu anlaşılmıştır. Konuya dahil olmak isteyen değerli misafirlerimiz, konunun altından sağ alandaki konuyu cevapla butonu ile sorularınızı gönderebilirsiniz.
   
Oruç Sabah Ezanıyla mı Başlar, İmsak Vaktiyle mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İmsak ile sabah ezanı arasında süre farkı

  İmsak ile sabah ezanı arasında süre farkı

  imsak ile sabah ezanı, arasında ne kadar süre farkı var, hakkında bilgiler burada arkadaşlar Sevgili Melek'ler, bu makalemizde imsak ile sabah ezanı arasında ki süre farkı hakkında, merak ettiğiniz tüm bilgileri, detayları ile birlikte sizlerle paylaşıyoruz. Oruca Başlama ve Takvimlerimiz Soru: Çeşitli takvimler, değişik imsak vakitleri vermekte, aralarındaki fark 20 dakikaya kadar...
 2. Orucun Başlama Vakti 2012 imsak vakitleri

  Orucun Başlama Vakti 2012 imsak vakitleri

  Arkadaşlar şimdi sahura kalkınca bazı camiler çok erken okuyor bazıları da okuyanlardan çok çok sonra okuyor ezanı peki Orucun Başlama Vakti 2012 imsak vakti ne zamandır?
 3. imsak Vaktiyle Sabah ezanı Vakti

  imsak Vaktiyle Sabah ezanı Vakti

  imsak vaktiyle sabah ezanı arasında Arası 2 saate yakındır güneşi Görmeden Yemeden içmeden kesilme sabah ezanından 30 dakika sonra güneş doğmaktadır peki neden gece yarısı imsak yapılmaktadır oysa güneş belirtisi olanakadar sahur yapılıyormuş
 4. Diyanet Başkanlığından İmsak Vaktiyle İlgili Önemli Açıklama!

  Diyanet Başkanlığından İmsak Vaktiyle İlgili Önemli Açıklama!

  diyanetten imsak açıklaması diyanet imsak vakti hesaplama Sevgili melekler, her yıl ramazan ayında konusu edilen ve son günlerde tekrar gündeme gelen imsak vakti hesaplamasıyla ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı bir açıklama yaptı. İşte o önemli açıklama... Diyanet İşleri Başkanlığı, imsak vakitlerinin hicri üçüncü asırdan itibaren hesapla belirlendiğini, Müslüman astronomi...
 5. İmsak vakti ne demektir?

  İmsak vakti ne demektir?

  İmsak kelimesinin sözlük anlamı, bir şeyi tutmak, sarılmak, engel olmak, bir şeyden vazgeçmek, kaçmak, çekilmek demektir. Dini terim olarak tan yeri ağarmaya başlamasından (imsak vaktinden), iftar (akşam namazı) vaktine kadar ibadet niyetiyle yeme, içme, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak demektir. İmsakin zıddı iftar. İslam'ın esaslarından biri olan orucun tek rüknü...

Sayfayı Paylaş