1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.175
  Beğenilen Mesajlar:
  1.676
  Ödül Puanları:
  113

  Oruç Sabah Ezanıyla mı Başlar, İmsak Vaktiyle mi?

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  oruç imsakla mı başlar ezanla mı oruç imsaka göre mi tutulur oruç imsakta mı başlar  Sevgili melekler, her Ramazan oruç tutanların kafalarında soru işareti olarak yerini alan sorulardan biri orucun imsak vaktiyle mi, ezanla mı başlağıdır. İşte o sğrunun ayrıntılı cevabı...


  [​IMG]


  İmsak, tutmak mânâsına gelmektedir. Ramazan’daki imsak ise, oruç ibadetinin başladığı anı ifade etmektedir. Bu sebeple yemek yiyenler imsak dakikası gelince mutlaka yemeyi bitirmeli, oruca başlamış bulunmalıdır. İmsak dakikası girdiği halde yemeye devam edenler, ya oruca başlamamış olurlar, yahut da hata ile orucu bozma durumunda kalırlar. Bu sebeple imsaka dikkat etmeliler.

  Aslında eski takvimlerde imsak çeyrek saat kadar öncesinde başlatılıyor, böylece birazcık yeme fırsatı (temkin) düşünülebiliyordu. Diyanet’in son araştırmalarından sonra takvimlerde bu temkin vakti kaldırılmış, dolayısıyla tam sınıra gelinmiştir. Bu yüzden mümkün olduğu kadarıyla imsak dakikasına kadar gelinmemeli, birazcık önceden orucu başlatmalıdır.

  Bununla beraber imsak dakikasına kadar gelinmişse bilinmeli ki vakit tümüyle kullanılmış, artık ileri geçme imkânı kalmamıştır.

  İmsakla sabah namazının vakti girmiş olacağından, namaz kılınabilirse de, on beş dakika kadar bekleyip de kılmak sünnete ve tedbire daha uygun olanıdır.

  Bir imsak tespit olayı.

  Bakara sûresindeki âyet–i kerimede Rabb’imiz:

  – Yiyiniz, içiniz, fecirde siyah iplikle beyaz iplik seçilinceye kadar!. buyurmaktadır. (187)

  Yani şafak vaktinde ufka baktığınızda beliren beyazın, siyahı önüne katıp batıya doğru zorladığı sırada, siyahlıkla beyazlığın iki ip gibi yan yana görüldüğü ana kadar yiyin demektir.

  Bu benzetmeden, gerçekten de siyah iplikle beyaz ipliğin bakınca seçilmesi mânâsını anlayan Adiy bin Hatem, açık havada yatarken yastığının altına koyduğu iki ipliği gece çıkarır, ufka doğru kaldırır bakarmış, seçiliyorsa imsakın başladığını kabul eder, seçilmiyorsa henüz imsak girmedi diyerek yemesine devam edermiş.

  Bir gün gelip bu olayı Efendimiz (sas) Hazretleri’ne sormuş:

  – Ya Resûlallah, ben yastığımın altına siyah beyaz iki iplik koyuyor, sabaha karşı ufka doğru tutup bakıyorum, birinin siyah, birinin de beyaz olduğu seçilinceye kadar yemeye devam ediyorum.

  Bu anlayışa tebessümle bakan Efendimiz (sas) şöyle buyurur:

  – Hayır ya Adiy. Ayette geçen siyah iplikle beyaz iplik gerçekten de senin anladığın gibi siyah beyaz iplik değildir. Belki yalancı şafaktan sonra doğuda belirmeye başlayan beyazlığın karanlıkla yan yana görünüşüdür. Bakınca beyaz ipliğin siyah iplikle yan yana geldiği sanılan bir görüntü meydana gelir. Bu, imsakın girdiğine işarettir.

  Evet, geçmişte imsak vakti böyle bir teşbihle ufkun açık olduğu yerlerde nazara verilmiştir. Ancak bugün şehirlerin ufku böylesine açık değildir. Bu sebeple takvimlerimizdeki tespitler bize sağlıklı imsak vakti bildirmişlerdir. Yeter ki buna dikkat edelim, sınıra tam yaklaştırmadan biraz önceden orucumuza başlama dikkati gösterelim.
  Hafız Yazar Ahmed Şahin-Zaman

   
 2. Birkonuksadece

  Birkonuksadece Forum Okuru

  Isiniz gucunuz ticaret boyle bir site bile reklam ve sahtecilikle ortulu.din icinde din yarattiniz yalan yanlis ayetler hadisler cogaldida cogaldi.kardesim imsak vakti sabah namazi baslangicidir.oruc baslangici sabah ezani yani tan vaktidir.
   
 3. konuğacevap

  konuğacevap Forum Okuru

  Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışmayın. Ayrıca ticareti nerden karıştırdınız hiç anlamadım. Oruç imsakla başlar, sabah ezanıyla başlamaz.
   
 4. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  399
  Beğenilen Mesajlar:
  87
  Ödül Puanları:
  29
  Oruç zamanı ne zaman başlar? İmsak la mı? Sabah Ezanıyla mı? gibi sorular aslında içinde samimimiyet olmayan ve dini kuralları insanlara yanlış aksettirip yaptığı ibadetin ifsat olmasını isteyen, ve gerçekten dinle alakası olmayan kişilerin farklı düşüncelerden ele aldığı bir mefhümdür.
  Oruç vakti kesinlikle ve kesinlikle İmsak vakti ile başlar ve iftar yani akşam ezanı ile biter.
  çünki sabahj ezanı vakti imsaktan en az 15 - 20 dakika sonradır. Bu kural zaten Sabah ezanı vakti ile Sahur vaktinin kesinleşmesinden dolayı konulmuştur. şayet ben orucumu sabah ezanıyla başlatırım diyen varsa, o dini hafife almış ve gerçekten de ısrar ederse Cenabı Allahın Hududa yaklaşmayın emrine karşı gelerek kafir bile olması muhtemeldir. onun için bunun gibi kesinleşmiş emirler üzerinde mütalaa bilmeyenler içinse faideli, bilenler içinse çok sıkıntılı bir duruımdur.
   
Oruç Sabah Ezanıyla mı Başlar, İmsak Vaktiyle mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sabah Namazı Güneşte mi İmsakta mı Kılınır ?

  Sabah Namazı Güneşte mi İmsakta mı Kılınır ?

  Sabah Namazı Güneşmi İmsakmı Sabah Namazı Güneşmi İmsakmı Ne Zaman Özellikle namaza yeni başlayanların kafasını karıştıran imsak- güneş ve sabah namazı arasında ki bağlantıyı sizlere açıklıyoruz melekler :) - İmsak vakti namazın girdiğini gösterir sabah namazına özel ezan bir müddet sonra okunur güneş doğduktan sonra ki 45 dk lık zaman da namaz kılınmaz güneş de o vaktin girdiğini gösterir.
 2. Orucun Başlama Vakti 2012 imsak vakitleri

  Orucun Başlama Vakti 2012 imsak vakitleri

  Arkadaşlar şimdi sahura kalkınca bazı camiler çok erken okuyor bazıları da okuyanlardan çok çok sonra okuyor ezanı peki Orucun Başlama Vakti 2012 imsak vakti ne zamandır?
 3. imsak Vaktiyle Sabah ezanı Vakti

  imsak Vaktiyle Sabah ezanı Vakti

  imsak vaktiyle sabah ezanı arasında Arası 2 saate yakındır güneşi Görmeden Yemeden içmeden kesilme sabah ezanından 30 dakika sonra güneş doğmaktadır peki neden gece yarısı imsak yapılmaktadır oysa güneş belirtisi olanakadar sahur yapılıyormuş
 4. Diyanet Başkanlığından İmsak Vaktiyle İlgili Önemli Açıklama!

  Diyanet Başkanlığından İmsak Vaktiyle İlgili Önemli Açıklama!

  diyanetten imsak açıklaması diyanet imsak vakti hesaplama Sevgili melekler, her yıl ramazan ayında konusu edilen ve son günlerde tekrar gündeme gelen imsak vakti hesaplamasıyla ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı bir açıklama yaptı. İşte o önemli açıklama... Diyanet İşleri Başkanlığı, imsak vakitlerinin hicri üçüncü asırdan itibaren hesapla belirlendiğini, Müslüman astronomi...
 5. İmsak vakti ne demektir?

  İmsak vakti ne demektir?

  İmsak kelimesinin sözlük anlamı, bir şeyi tutmak, sarılmak, engel olmak, bir şeyden vazgeçmek, kaçmak, çekilmek demektir. Dini terim olarak tan yeri ağarmaya başlamasından (imsak vaktinden), iftar (akşam namazı) vaktine kadar ibadet niyetiyle yeme, içme, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak demektir. İmsakin zıddı iftar. İslam'ın esaslarından biri olan orucun tek rüknü...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş