Oruç şükrün anahtarıdır

  • Konbuyu başlatan İslami Yazar
  • Başlangıç tarihi
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Oruç şükrün anahtarıdır
Allahu Teâlâ yeryüzünü eşsiz nimetleri ile bir sofra gibi süslemiştir. Sayısız nimetlerini önümüze sermekle Rahman ve Rahim olduğunu gösterdiği gibi, milyonlarca hücrelerin her birinin zamanında gıdalandırılması ile Rububiyyetini (her şeyin Rabbi olduğunu) de açıklar. Böyle bir Rububiyyete ancak ibadetle cevap verilebilir, ama gaflet zarında ve sebepler dairesinden kenara çıkamayan insan bu gerçeği tam göremiyor, bazen de unutur ve dini görevlerini yerine getirmiyor.Oruç şükrün anahtarıdır.jpg


Ramazan ayında oruç tutan Müslümanlar düzenli orduya dönüşüyor. Özellikle, akşama yakın Allah'ın ziyafetine davet edilmiş gibi "Buyurun!" Emrini bekliyorlar. Bununla, o şefkatli, büyük ve geniş Merhamet karşısında büyük ve düzenli ibadet görevini icra etmiş olurlar. Öyleyse kendini insan sayan bir varlık neden böyle bir şerefli ibadeti yerine yetirmesin?


Nimetler şükür gerektirir..
Kur'an-ı Kerim'in birçok ayeti şükrü vurguluyor


Halen şükür etmiyorlar mı? ( Yasin suresi, 36/35).


Kullarımdan şükreden azdır! ( Sebe suresi, 34/13).

Eğer şükrediyorsunuz ki ?! ( Enbiya suresi, 21/80).

Allah, insanlara karşı şefkatlidir, fakat insanların çoğu şükretmezler ( Yunus suresi, 10/60).

Ne kadar da az şükrediyorsunuz! ( Araf suresi, 7/10).

Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın ( Araf suresi, 7/17).

Fakat insanların çoğu şükretmezler ( Bakara suresi, 2/243).

Rahman suresinde Rabbinizin hangi nimetini inkâr edebilirsiniz? Ayeti 31 defa tekrar edilmiş, naşükürlüğümüz ve nankörlüğümüz yüzümüze vurulmuştur.


İnsan Allah'a nimetleri doğrudan doğruya O'ndan görmekle, nimetin değerini kavramak ve nimetlere muhtaç olduğunu fark etmekle şükür edebilir.


İnsan psikolojisi ve oruç


Ramazan orucu hakiki ve halis, büyük ve genel bir şükrün anahtarıdır. Çünkü diğer zamanlarda insanların çoğu aç kalmaya mecbur olmadığı için birçok nimetin kıymetini iyi anlamıyor. Birçok karnı tok insan bir parça kuru ekmeğin ne kadar büyük nimet olduğunu ve değerini bilmiyor. Hâlbuki oruçlu müminin tat alma hissi iftar vaktinde o kuru ekmeğin çok kıymetli, ilahi bir nimet olduğuna şahitlik eder.

Zenginden fakire kadar herkesin Ramazan ayında o nimetlerin kıymetini anlamakla manevi şükreder. Ayrıca gündüz yemek yasaklandığı için: O nimetler benim mülküm değil, ben bunları yemekte serbest değilim, demek ki, başkasının malıdır ve ihsan ettiği nimetlerdir. Onun emrini bekliyorum, diyip nimeti nimet bilir, manen şükreder. Bu anlamda oruç birçok açıdan insanın hakiki vazifesi olan şükrün anahtarıdır.

Sınav sırasında olan öğrenciler üzerinde yapılan bir bilimsel araştırmanın sonucuna göre, orucun heyecana, korkuya, sinir ve bilinç bozulmasına olumlu yönde etkileri büyüktür. Alimlerin fikrince, insanlarda korku ve heyecan verici sınav ve yarışmalar, yargı süreci, korkunç savaş vb. gibi durumlar ruhsal sarsıntıların, stres ve depresyonun başlıca sebebidir. Oruçlu insan en korkunç, en tehlikeli durumları kolayca ve soğukkanlılıkla bertaraf edebilir. Oruçlu olarak sınava giren bir öğrenci orucun ruhsal sakinleştirici etkilerini açıkça hissediyor. Orucun insan psikolojisi üzerinde ki etkilere bilahare değinecez inşallah. Selam ve dua ile.
 
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Yüzde ve gözlerde kan birikmesi, titreme ve dil tutulması hormonal ve iç salgı organlarının faaliyetlerine aniden oluşan bozulmalarla bağlıdır. Tıbbi araştırmalar böyle kişilerde kan adrenalin hormonunun seviyesini yükselttiğini ve diyabet hastalığı meydana geldiğini kanıtlamıştır. Heyecan ve korkunun derece ve süresinden bağımsız olarak, geçici veya sürekli, hafif veya ağır diyabet hastalığı meydana gelir.

Korku hissi geçiren kişilerin idrarında glikoz şekeri gözlenir. Psikologlar bu gibi durumlarla karşılaşma olasılığı olan kişilere bir süre aç kalmayı, oruç tutmayı tavsiye ediyorlar. Çünkü oruç sinirlerin korku ve sarsıntıya, gerilime direnme gücünü artırır, insanı cesaretlendiriyor, hormonal salgısı düzenler, ruh gerginliği yatıştırır. Oruç korku ve sinir bozuklukları meydana gelen ruhsal hastalıkların tedavisinde ilaç rolü oynuyor.
 
Üst