Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Oruç Tutamayanlar Ramazan'da Ne Kadar Fidye Verecek?

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  ramazan fidye ne kadar oruç fidyesi ne kadar 2011 oruç tutamayanlar yapmalı diyanet ramazan, oruç tutamayanlar, fidye hesabı, ne kadar fidye verilecek, nasıl hesaplanacak, ile ilgili bilgiler burada melekler  [​IMG]  Malum mübarek Ramazan ayı geldi çattı melekler..Hepimiz olanaklarımız doğrultusunda ibadetlerimizi yapmaya çalışacağız.Yalnız sağlık durumu buna el vermeyenlerimiz tutamadıkları orucun fidyesini verecekler.Peki bu fidye nasıl hesaplanacak?


  Fidye ile ilgili olarak uzmanların yaptığı açıklamayı aynen yayınlıyoruz...


  Yaşlı olup oruç tutamayan ve iyi olmasından ümit kesilen hasta, fakir değilse her günün orucu için fidye verir. Fakir olan fidye vermez, dua eder. Fidye olarak, her gün için bir fıtra miktarı un verilir. Bir fıtra miktarı un 1750 gramdır. Bir aylık oruç için 53 kg un vermek kâfidir. Yahut bunun kıymeti kadar altın, tutulamayan bir aylık orucun fidyesi olarak, bir veya birkaç fakire, Ramazanın başında veya sonunda verilebilir. Fakir, aldığı fidyeyi kendisi kullandığı gibi, başka birine de verebilir. Fidye verdikten sonra, oruç tutabilecek hale gelen hasta, tutamadığı oruçlarını kaza eder. (Nehr-ül-fâık)

  Hastalık, yaşlılık gibi bir özürden dolayı ramazan orucunu tutamayan zenginin, bu durumu ölünceye kadar devam etse, fakirlere yemek verilmesini vasiyet eder. Velisi de, onun tutamadığı her oruç için, fakire fidye verir. (Bedâyi)


  Geçen sene Diyanet İşleri Başkanlığının belirledikleri rakam bir kişi için günlük en az 7 TL idi.Bu sene de Ramazan ayı öncesi bir açıklama yapılır.

  Allah herkesin ibadetlerini kabul etsin..:)   
Oruç Tutamayanlar Ramazan'da Ne Kadar Fidye Verecek? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ramazan'da oruç tutamayanlar ne yaparlar?

  Ramazan'da oruç tutamayanlar ne yaparlar?

  oruç tutamayanlar ramazanda oruç tutamayanlar tutamama halleri parası oruc parasi Oruç tutmayacak kadar hasta olanlar, hastaya bakanlar, Ramazan ayında yolculuk yapanlar, gebe veya emzikli olanlar, aşırı yaşlılar ve düşkünler, aybaşı hali veya loğusalık halinde bulunan kadınlar Ramazan ayında oruç tutmazlar Bunlardan: a) Aybaşı hali veya loğusalık halinde olan kadınlar ile emzikli ve gebe olan...
 2. Oruç Tutamayanlar Ne Kadar Para vermeli hesabı nasıl yapılıyor ?

  Oruç Tutamayanlar Ne Kadar Para vermeli hesabı nasıl yapılıyor ?

  oruç tutamayanlar ne kadar para vermeli oruç tutamayanlar ne kadar para vermeli 2011 hamileyim ve oruc tutamayacagim malum fitreyi nasil hesaplamaliyim farki varmi?
 3. Oruç tutamayan hasta fidyeyi ne zaman verir

  Oruç tutamayan hasta fidyeyi ne zaman verir

  Oruç tutamıyorum tam olarak bu fidye yi ne zaman vereceğim, hasta fidyesini ne zaman verebilecek yani teşekkürler.
 4. bu yıl fitre ne kadar vereceğiz

  bu yıl fitre ne kadar vereceğiz

  Zengin olanların maddi durumu düşük olan kişilere Ramazan ayı içinde verdikleri fitre miktarı bu yıl tam olarak ne kadar verilecek. Net bilgi lazım.
 5. 2013 Fitre Miktarı Nedir? Ne Kadar Vereceğiz?

  2013 Fitre Miktarı Nedir? Ne Kadar Vereceğiz?

  2013 fitre miktarı fitre 2013 ne kadar Sevgili melekler, her ramazan ayının sonunda verilen, temel ihtiyaçları dışında yeterli miktarda mala sahip olan her müslümanın kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için vermesi gereken bir sadakadır. Her yıl fitre miktarı değişir ve Diyanet İşleri bu miktarı belirler. Kişi başına verilen 2013 yılı fitre miktarı ise 9 lira 25 kuruş olarak...

Sayfayı Paylaş