Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Oruç Tutanlar Nasıl Spor Yapabilir?

  Konu, 'Nasıl Zayıflarım ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  oruç ve spor oruçluyken spor
  oruçluyken spor yapmak
  Sevgili melekler, ramazan ayı geldiğinde, öncesinde spor yapmaya alışkın olanların ya da diyet sebebiyle spora başlamış olanların sporu bırakması gerekmiyor. Ancak ağır spor değil, sadece düzenli yürüyüş. Prof. Dr. Kalaycıoğlu, Ramazan ayında yüksek tempolu spor yerine hafif ve düzenli yapılacak yürüyüşün hem sağlık açısından faydalı olacağını hem de kilo alımını engelleyeceğini söyledi.


  [​IMG]  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Temel Tıp Bölümü Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kalaycıoğlu, Ramazan ayının bir anlamda sindirim sistemini dinlendirme, toksinlerden arındırma ayı olduğunu söyledi.

  Oruçlu olunan sürenin yaklaşık 17 saate denk geldiğini ifade eden Kalaycıoğlu, bu süre zarfında vücudun ciddi oranda su kaybına uğradığını vurguladı.

  İftar saatinin gelmesiyle gün boyu besin almayan sindirim sistemine aniden yüklenildiğini belirten Kalaycıoğlu, "İftarda hafif yemekler tercih edilmeli aksi halde hazımsızlık gibi çeşitli problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Ülkemizde yapılan bazı araştırmalar, Ramazan'da tüketilen gıdanın normal dönemde tüketilenin üç katı olduğunu gösteriyor. Bu da elbette ki yanlış bir beslenme şeklidir" dedi.


  "AŞIRI YEMEK SONRASI AĞIR SPORLAR KALP KRİZİNE NEDEN OLABİLİR"
  Ramazanda beslenme düzeni değiştiği için bazı kişilerin 'kilo alırım' endişesi taşıdığına dikkati çeken Kalaycıoğlu, şöyle devam etti:

  "Bu düşüncede olanlar, rutin hayatlarında olmamasına rağmen ani bir kararla spora başlayabiliyorlar. Böyle bir tutumla hareket etmek, sağlık açısından da birtakım riskleri beraberinde getiriyor. Hızlı ve fazla yemeğin tüketildiği iftar sonrası spor yapmak, büyük risk oluşturabilir. Böyle bir yöntem asla izlenmemeli. Ramazan'da spor yapmak isteyenlere yürüyüşü öneriyoruz. Yüksek tempolu spor yerine hafif ve düzenli yapılacak yürüyüş hem sağlık açısından faydalı olur hem de kilo alımını engeller. Ramazan'da vücudu çok fazla yormadan spor yapmak en doğru yoldur."

  Kalaycıoğlu, spor yapmak için en ideal zamanın yemekten üç saat sonrası olduğunu dile getirerek, "Bu kadar süre beklemek istemeyen kişi, yaptığı sporun faydasını görmek istiyorsa en az bir saat beklemeli. Aşırı yemek sonrası ağır sporlar kalp krizine neden olabilir. Ayrıca sindirim problemleri ve hazımsızlık ortaya çıkabilir. Bu durumun da bir çok hastalığı peşinden getirebileceğini biliyoruz" diye konuştu.
   
 2. Derya_DeniZzz

  Derya_DeniZzz Forum Okuru

  Her şeyde olduğu gibi ramazan ayında da dikkat etmemiz gereken tek konu boğazımız arkadaşlar mükemmel sofralarda kendimizi tutmak biraz zor olacak ama başarı da kolay kazanılmıyor değil mi? Beni en çok zorlayan konu ramazan pidesine dayanmak oldu sıcak sıcak sofraya gelirken çok az yemek beni üzüyordu ama ramazandan sonra da ben seviniyordum arkadaşlarım bu kiloları nasıl vereceğiz diye düşünürken. Ramazandan sonra o kadar ağır egzersiz programına girmek lazım ki kilolardan kurtulmak için yani profesyonel sporcu olmak lazım bir de zaman ayırmak lazım.

  O yüzden bence boğazımızı tutabildikten sonra bol bol su tükettikten sonra sağlam bir sahur yaptıktan sonra ramazan ayını sizler de benim gibi kolay geçirebilirsiniz.
   
Oruç Tutanlar Nasıl Spor Yapabilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşılama Yaptırıp Tutanlar

  Aşılama Yaptırıp Tutanlar

  Aşılama yaptırıp hamileliğe adım atan sevgili meleklerimiz. Karşılaştığınız sorunları ve gebeliğiniz oluşana kadar yaşadıklarınızı ister misafir isterseniz üye olarak bu başlık ve bölüm altından bizlerle paylaşmanızı rica ediyoruz. Unutmayın paylaşacağınız her şey, sizin durumunuzda olup aşılama yaptıracak ve tutmasını bekleyecek anne adaylarına ışık olacaktır. Bu arada merak edenler için...
 2. nasıl hızlı makyaj yapabilirim

  nasıl hızlı makyaj yapabilirim

  Kızlar sabahları okula giderken makyaj yapıyorum haliyle ama çok uzun sürüyor. Bu arada üni okuyorum onu da söyleyeyim :) Nasıl hızlı makyaj yapabilirim, yüyolarınız var mı ?
 3. saçlarıma nasıl dalga yapabilirim

  saçlarıma nasıl dalga yapabilirim

  Saçlarım çok düz aynı pırasa gibi ve dalgalı olmasını istiyorum beceremiyorum.Acaba saçlarıma nasıl dalga yapabilirim ? Yardım edermisiniz?
 4. Oruca Nasıl Niyetlenilir?

  Oruca Nasıl Niyetlenilir?

  oruca niyetlenme, oruç niyeti nasıl olur, oruca niyet etmek Sevgili melekler; niyet, ibadetlerin kabulünün ön şartıdır. Niyetsiz yapılan amel ibadet değeri kazanmaz. Niyetin asıl gerçekleştiği yer kalptir. Bu da yapılacak ibadete başlama sırasında o ibadetin bilincinde olmakla gerçekleşir. Niyetin dil ile söylenmesi, kalben yapılan niyetin dışa vurulmasından ibaret olup, menduptur. Buna göre...
 5. asılaması tutanlar

  asılaması tutanlar

  Asilamamın 16 gunu ama adet olmadim ve idrar testindede cikmiyo tutmadimi bilgi verin lutfen.

Sayfayı Paylaş