Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Oruç Tutarken Mide Delinmesi Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  mide delinmesi mide delinmesi nedir
  mide delinmesi tedavisi


  Sevgili melekler, mide delinmesi, özellikle ramazan ayında kişilerln hastaneye başvurma sebeplerinin başında geliyor. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güner Öğünç, her yıl ramazan ayında mide delinmesi şikayetiyle gelen hasta sayısında artış yaşandığını belirterek, mide şikayeti bulunanlara oruç tutmadan önce tetkik yaptırmalarını önerdi. İşte detaylar..  < Konu Resmi..>
  Öğünç, son yıllarda ramazan ayının havaların sıcak, oruç süresinin uzun olduğu bir döneme denk geldiğini belirterek, sağlık açısından oruç tutan insanların beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

  İftarda önce asitli olmayan sıvı içeceklerle beslenmeye başlanılması gerektiğine işaret eden Öğünç, bol miktarda sıvı içecekler tüketildikten sonra diğer gıdalara geçilmesi gerektiğini bildirdi.

  İftar ile sahur arasındaki vaktin kısa olduğunu, insanların 3 öğünde alması gereken kaloriyi ya da gıdayı bu zaman diliminde almaları gerektiğini ifade eden Öğünç, "Bir günde sizin için ihtiyaç olan gıdayı, kaloriyi öğünlere bölerek, az az ama sık sık yiyerek almalısınız. Sahuru asla ihmal etmemelisiniz. Mutlaka sahura kalkarak bol miktarda sıvı tüketmelisiniz" dedi.

  İnsanların iftarda ve sahurda ağır yiyeceklerden kaçınmalarını öneren Öğünç, sağlık açısından özellikle ramazan ayında insanların yağlı gıdalardan uzak durmalarını istedi. Aşırı beslenmede tüm kanın mideye yüklendiğini, diğer taraflarda kan dolaşımının yavaşladığını ve sindirimin zorlaştığını anlatan Öğünç, özellikle mide rahatsızlığı bulunan insanların ramazan ayında daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

  Mide rahatsızlıklarının orucun etkisiyle mide delinmesine yol açabildiğine dikkati çeken Öğünç, "Her yıl ramazan ayında mide delinmesi şikayetiyle gelen hasta sayısı artıyor. Bu nedenle mide şikayetleri olanlar önce tetkik yaptırmalı, sonuca göre oruç tutup tutmamaya karar vemeli" diye konuştu.

  Öğünç, spor yapan ya da fiziki açıdan yoğun çalışan insanların ramazanda tempoyu biraz daha düşürmelerinin faydalı olacağını kaydetti.

  "Kilo vermek amaçlı oruç tutmayın"

  Prof. Dr. Öğünç, ramazan ayında oruç tutan insanlarda kilo verme beklentisi oluştuğunu söyledi. Bunun sakıncalı bir durum olduğunu dile getiren Öğünç, oruçta beslenme miktarının değil, saatlerinin değiştiğine işaret etti.

  İnsanların normal beslenmede değişiklik yapmadan, vücudun ihtiyacı olan gıdayı almaları gerektiğini belirten Öğünç, "Kilo vermek amaçlı oruç tutmayın, orucun amacı farklıdır. Aç olmak iyi bir şey değil, zayıflamayı bu döneme denk getirmemek gerekir. Aksi takdirde farklı sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilirsiniz" diye konuştu.

  Öğünç, obezite şikayetiyle ameliyat edilen ve mideleri küçültülen kişilerin de rahatlıkla oruç tutabileceklerini sözlerine ekledi.
   
Oruç Tutarken Mide Delinmesi Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Oruç Hakkında Genel Bilgiler

  Oruç Hakkında Genel Bilgiler

  Farz olan Ramazan orucundan başka, vacip, müstehap ve haram olan oruçlar da vardır. Vacip olan oruç; Ramazan'da kasten bozulan orucun kefareti, Zihâr keffareti, % 2 ile adam öldürme keffareti, yemin keffareti, hacdaki % 2lardan doğacak keffaret, kaza edilen itikâf orucu, adak oruçları gibi oruçlardır. Müstehap olan oruçlar; Muharrem Ayının dokuzuncu ve onuncu günleri orucu, her kameri ayın...
 2. Beraat Kandili Orucu Hakkında Bilgi

  Beraat Kandili Orucu Hakkında Bilgi

  Beraat Kandili Orucu Varmı Beraat Kandili Orucu Hakkında Bilgi Herkese hayırlı günler diliyor ve Beraat Kandili orucu hakkında merak edilen tüm bilgilere bu yazımızda değiniyoruz Melek'ler. Evet Beraat Kandili orucu hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada arkadaşlarım. Tüm Kandil günlerinde oruç tutmnaın fazileti çok büyüktür Beraat kandilinin gündüzünde oruç tutmak sünnettir....
 3. Orucun Sevabı Nedir bilgi verir misiniz

  Orucun Sevabı Nedir bilgi verir misiniz

  Merhaba acaba aranızda Orucun Sevabı Nedir bilen var mı varsa lütfen bana bu sayfadan Orucun Sevabı Nedir yazsın.
 4. Oruç Tutarken Havuza Girilir mi?

  Oruç Tutarken Havuza Girilir mi?

  oruçluyken havuz oruçluyken havuza girilir mi oruçluyken havuza girmek Sevgili melekler, malum yaz mevsimindeyiz ve bu yıl Ramazan yine yaz aylarında tutulacak. Pek çok kişinini merak ettiği bir soru, oruçluyken havuza girilir mi sorusunun cevabı ise şöyle.. Oruçluyken havuza girmek yada kaplıcaya gitmek orucu bozmaz. Ancak çok dikkat etmek gerekir. Yüzerken yada kaplıcada yıkanırken...
 5. Nafile oruç tutarken adet olmak Kaza gerektirir mi?

  Nafile oruç tutarken adet olmak Kaza gerektirir mi?

  Nafile oruç tutan bir kimse Akşam dan önce Adet olursa onun yerine kaza orucu tutması gerekir mi?

Sayfayı Paylaş