Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Oruç Tutmanın Kolaylıkları

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Orucun İbadetindeki Kolaylıklar Oruç Tutmanın Kolaylıkları  Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, az önce ramazan ayı kartları paylaşımımızdan sonra, şimdi de sizlere oruç tutmanın kolaylıkları hakkında bilgiler aktarıyor orucun kolaylıkları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen tüm arkadaşlarımızı bu sayfamıza davet ediyoruz.


  < Konu Resmi..>


  Yüce Allah oruç ibadetindeki kolaylıkları bir bir saymıştır.

  -Oruç, iman edenlerin yapması gereken bir ibadettir. Oruç için önce, mümin olmak gerekir.

  -Oruç, sadece bize değil, bizden önceki toplumlara a farz kılınmış evrensel bir ibadettir. Oruç, kulluk için, Allah’ın sayısız nimetlerine şükür için bir gerektir.

  -Oruç, kulu takvaya erdiren bir araçtır. Oruç sayesinde kişi bedenen ve ruhen arınıp yücelir.

  -Oruç, sayılı günlerde ve sayılı saatlerde tutulan bir ibadettir. 29-30 günlük bir ay içerisinde ve günün belli saatlerinde tutulur.

  -İftar ve sahur fırsatları, oruç ibadetini takviye eden ilahî lütuflardır. Rivayetlere göre, ilk dönemlerde sahurdan sahura kesintisiz oruç tutulurdu. Yüce Allah, bu ümmete iftar ve sahur arasında yeme içme fırsatı tanıyarak ikram etmiştir.

  -Oruç tutamayacak halde hasta olanlar, çok küçük çocuklar ve yolcular için oruç tutmama ruhsatı tanınmıştır. Hasta ve yolcular, tutamadıkları oruçlarını daha sonra fırsat bulunca kaza ederler.

  -İyileşme ümidi olmayan hastalar yahut oruç tutacak gücü bulamayan yaşlılar, tutamadıkları her bir oruç için, yoksullara bir fidye ödeyerek oruç borçlarını ödemiş olurlar.

  -Oruç tutarken, rahatsızlananlar, oruca başladıktan sonra yola çıkanlar, oruca devam edemeyeceklerini anladıklarında, sonradan gününe gün kaza etmek üzere oruçlarını bozabilirler.

  -Bütün bunların yanında oruç tutanlar için, manevî bir dayanma gücü ve oruç hazzı söz konusudur. Bunu ancak oruç utanlar bilirler. Diğer zamanlarda bu kadar süre aç susuz kalamayan yahut aç susuz kalmakta zorlanan insanlar, oruç günlerinde ayrı bir sabır ve dayanma gücü ile oruçlarını tutarlar. Bu da orucun manevî yönüdür.

  -Yüce Rabbimiz, oruç ibadetini emrettiği ayetlerinde dinindeki kolaylıkları şu anlamlı cümleleriyle bize bildirir: “Allah size kolaylık diler, size asla zorluk dilemez. (2/185)

  -Eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için çok hayırlıdır.” (2/184) Önemli olan bu bilince ermektir. Oruç bilinci, hem haz alarak oruç tutmamızı sağlayacak, hem de daha anlamlı oruçlarla bizi tanıştıracaktır. İşte bu bilinci diri tutanlardır, gerçek anlamda Ramazan ve oruçtan nasiplenenler!

  -Farz, vacip, sünnet veya nafile oruç tutma bakımından erkekle kadın arasında bir ayrılık yoktur. Kadın da erginlik çağından itibaren oruç ibadetiyle yükümlü olur. Ancak hayız ve nifas halinde bulunan bir kadının tutacağı oruç geçerli değildir. Böyle bir kadın ramazanda tutamadığı oruçları daha sonra kaza eder. Diğer yandan adet halinde iken geceleyin oruca niyet eden kadın, ikinci fecirden önce temizlenmiş otursa, orucu sahih olur. Böyle bir kadın, mesela sular kesildiği veya başka bir nedenle boy abdesti almaya fırsat bulamayıp, ikinci fecirden sonra yıkansa da orucuna zarar gelmez. Bununla birlikte sabah vakti girmezden önce cünüplük, hayız ve nifastan temizlenmek müstehap sayılmıştır. Çünkü Hz. Peygamber'in, ümmetine kolaylık için guslü sabah vaktine kadar geciktirmiş olabileceğini unutmamak gerekir.

  -Ramazanda gebe veya emzikli olan kadınların kendilerine veya çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmamaları mubahtır. Daha sonra bunları kaza ederler. Delil; hasta ve yolcuya oruç tutmama ruhsatı veren ayetle (el-Bakara, 2/184.) şu hadistir: "Allahü Teala yolcudan orucu ve namazın yarısını kaldırmıştır; gebe veya emzikli kadınlardan da orucu kaldırmıştır.


   
Oruç Tutmanın Kolaylıkları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Oruç tutmanın sevâbı

  Oruç tutmanın sevâbı

  Allahü teâlâ, yapılan amellerin karşılığını, o amelin durumuna göre, değişik olarak vermektedir. İbâdetlerde, iyiliklerde bire karşı ondan, yedi yüze kadar ihsan etmektedir. Orucun sevabını ise, “Karşılığını ben veririm” buyurmuştur. Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki: “Ameller, Allahü teâlâ katında yedidir. İkisi vâcibi gerektirir. İkisi misli iledir. Birisi on katdır. Birisi yedi yüz mislidir....
 2. Oruç Tutmanın Mideye Etkileri

  Oruç Tutmanın Mideye Etkileri

  oruç tutmak, mideye etkileri, nelerdir, dikkat edilmesi gerekenler, öneriler, ile ilgili bilgiler burada melekler Bu gece ilk sahurumuza kalkıyoruz melekler :) Yarın da ilk orucumuzu tutacağız nasipse :) Oruç rutin yemek yeme alışkanlıklarımızı değiştirdiğinden ,bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir.Nedir bunlar öğrenmek için, Beslenme ve Diyet Uzmanı Aylin Yılmaz 'ın açıklamalarını...
 3. Oruç Tutmanın Mekruh Olduğu Günler

  Oruç Tutmanın Mekruh Olduğu Günler

  oruç oruç tutmak, mekruh olduğu günler, bayramda oruç tutulur mu, ne zaman oruç tutulmaz, açıklamalar, ile ilgili bilgiler burada melekler Oruç, hem kolay hem de önemli ibadetlerden biridir melekler :) Ancak onun da mekruh olduğu durumlar var.Sayalım; 1— Senenin beş gününde oruç tutmak (tahrimen) mekruhtur Yâni, harama yakın şekilde mekruh sayılmıştır Bu günler Ramazan Bayramı’nın...
 4. Oruç Tutmanın Amacı Nedir bilgi verin

  Oruç Tutmanın Amacı Nedir bilgi verin

  Merhaba kızalr size bir sorum olacak acaba Oruç Tutmanın Amacı Nedir bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirim.
 5. Oruç Tutmanın Kişiye Kazandırdıkları

  Oruç Tutmanın Kişiye Kazandırdıkları

  oruç tutmanın faydaları oruç tutmanın yararları Sevgili melekler, Ramazan ayı insanların birlik olduğu, yemeklerini paylaştıkları, dualar eşliğinde büyük sofralar etrafında bir araya geldiği, yoksulun doyurulduğu en mübarek zamanlar. İşte biz de bu sayfamızda bu mübarek ayı oruçlu geçirmenin insanlara sağladığı kazanımlar hakkında bilgiler vermek istiyoruz sizlere... Yüce Allah, bizim...

Sayfayı Paylaş