1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Oruç Tutmanın Sağlığımıza Faydalarını Biliyor musunuz ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  oruç tutmanın faydaları oruç tutmanın yararları  Sevgili melekler, Ramazan ayında en önemli ibadetlerden birini yapar ve oruç tutarız. Duyduğumuz manevi hazzın ve ibadet zevkinin yanında oruç tutmanın yararları bunlarla bitmez. Beslenme uzmanlarının arada bir vücudu dinlendirmekten kasıtla yaptırdıkları detoks diyetleri de aslında bir nevi oruçtur. Bu sebeple oruç tutmanın bedenimize ve zihnimize de birçok faydası vardır. :)


  < Konu Resmi..>  İnsanlar aç kaldıklarında hem fizyolojik hem de psikolojik birtakım değişiklikler yaşarlar. Uykusuzluk, baş ağrısı olabilir ve gün içerisinde zaman ilerledikçe kendini daha fazla hissettirir. Aşırı kahve ve sigara içenler bunlardan “çekilme sendromu” yaşayabilirler.

  Gün içerisinde çok miktarda sigara tüketenlerin yaşadığı psikolojik ve fizyolojik sorunları azaltmak için sigarayı Ramazan ayı başlar başlamaz değil de Ramazan’dan önce gün içinde azaltmaları gerekir ki bu da yaşayacakları “çekilme sendromunu” azaltabilir.

  Ramazan ayında en çok karşılaşılan şikayetler kan şekerinin düşmesi, yorgunluk, bitkinlik, keyifsiz hissetme, baş dönmesi, baş ağrısı, dikkat bozukluğu, sinirlilik… Özellikle çok fazla şeker alımı, sahurda hamurlu şekerli yiyeceklerin, karbonhidratların tüketilmesi vücut tarafından insülinin fazla salınmasına ve kan şekerinin düşmesine sebep oluyor. Sahurda yenilen yiyeceklere dikkat edilmesi çok fazla şeker ihtiva eden yiyecekler ve içecekler tüketilmemesi tavsiye ediliyor. Hatta diyabet hastalarının Ramazan boyunca kullandıkları ilaçları doktorlarına danışarak tekrar düzenlemelerinde fayda var.

  Ramazan, insanların kendilerini, geleceklerini, ailelerini ve diğer insanları düşünmeleri için iyi bir zaman aralığıdır aslında. Oruç tutarken ve ibadet ederken geçici olarak günlük hayatta yaşanan üzüntülerden endişelerden ve stres yaratacak birçok faktörden uzaklaşıp zihinsel bir zaman aralığı alınır.

  Ramazanda oruç tutmak aynı zamanda günlük programların da yeniden adapte edilmesi ve zamanın ona göre ayarlanması anlamına geliyor. Bu ay beraberinde değişimi getiriyor. Birçok insan için yapılacak toplantıların, seyahatlerin, yemekli toplantı saatlerinin, tatil planlarının tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Çünkü bu değişiklikler genelde bireysel değil toplumsal olarak insanları etkiliyor. İnsanlar bu değişiklikleri iş durumlarına ya da özel hayatlarında verecekleri kararlara göre Ramazan ayı başlamadan önce ayarlarlarsa adaptasyon daha kolay olabilir.

  Oruç tutmak kişi üzerinde sadece psikolojik iyileşmeler sağlamaz, fiziksel sağlığa faydalarıyla ilgili çok fazla bilimsel yayın da mevcuttur. Oruç tutmak sadece Müslümanlara özgü bir durum değildir, kısıtlamalar farklılık gösterse de tüm dinlerde oruç tutulur.

  En önemli faydalarından bir tanesi sindirim sistemini rahatlatmasıdır. Gün içerisinde yenilen yemeğin azaltılması vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur ve oruç süresince yaklaşık 12-14 saatlik dilimde vücudun kendi dengesini bulmasına fayda sağlar. Uykuyu düzenlediğine, hafızayı olumlu etkilediğine, kalp sağlığına faydalı olduğuna, cilt yaşlanmasını azalttığına ve büyüme hormonunu arttırdığına dair yayınlar mevcut.


   
Oruç Tutmanın Sağlığımıza Faydalarını Biliyor musunuz ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Oruç Tutmanın Faydaları

  Oruç Tutmanın Faydaları

  oruç tutmanın faydaları Oruç tutmak dinimizin emri olduğu kadar sağlık açısındandan çok faydalıdır...Nasılmı buyrun cevabı :tik: Çünkü Allahü teâlâ, zararlı olan bir şeyi emretmez. Tıp uzmanları diyor ki: Oruçlu kimselerde adrenalin ve kortizon hormonları kana daha kolaylıkla karışmaktadır. Bu hormonlar, tesirlerini kanserli hücreler üzerinde de göstermektedir. Böylece bu hormonlar kansere...
 2. Oruç Tutmanın yararlarını biliyor musunuz kızlar

  Oruç Tutmanın yararlarını biliyor musunuz kızlar

  Oruç Tutmanın Mideye Etkileri Nasip olursa bugün oruçlu olacağız. Bilenler orucun mideye etkilerinden bahsedebilirse yada ne bileyim bir uzmanın yazısı varsa paylaşabilirse iyi olur. Acaba denilen gibi midenin rahatlaması olayında orucun gerçekten büyük etkiti var mı ?
 3. Orucun Kazası Nasıl Tutulur biliyor musunuz

  Orucun Kazası Nasıl Tutulur biliyor musunuz

  Biz kadınlar regl günlerinde oruç tutamıyoruz ve ayrıca her hangi bir sebepten ötürü oruç tutmadığımız günlerin kazasını nasıl yaparız yani Orucun Kazası Nasıl Tutulur ?
 4. Ramazan Geldi İşte Oruç Tutmanın Sağlığımıza Faydaları !

  Ramazan Geldi İşte Oruç Tutmanın Sağlığımıza Faydaları !

  orucun faydaları orucun yararları Sevgili melekler, bu gece Allah'ın izniyle ilk sahurumuza klkacağız. Uzmanların önerilerine uymayı ve sahurda hafif gıdalar tüketmeyi lütfen unutmayın. Bu yazımızda insan sağlığına orucun faydaları konusunda bazı bilgiler vereceğiz sizlere.. :) İnsanlar aç kaldıklarında hem fizyolojik hem de psikolojik birtakım değişiklikler yaşarlar. Uykusuzluk, baş...
 5. Ağlamanın Sağlık Açısından Faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

  Ağlamanın Sağlık Açısından Faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

  ağlamanın faydaları ağlamanın vücuda faydaları nelerdir "Allah ağlatmasın" deriz ve ağlayan birini gördüğümüz onu teselli etmeye çalışırız hatta ağlayan çocuğu susturmak için ne gerekliyse yaparız. Lakin ağlamak faydalıymış bunu daha önce hiç duydunuz mu? Evet Melek'ler, ağlamanın faydaları nelermiş onu da bu yazımızda öğreniyoruz ama yinede faydalı diye ağlamayın olur mu...

Sayfayı Paylaş