Oruç ve Fazileti

ASİMELEK

Daimi Üye
Üye
Oruç ve Fazileti
oruç, fazileti, nedir, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar.

cami-ramazan-oruc-141.jpg

Orucun Fazileti hakkında sizlere bu yazımızı sunuyoruz melekler;

Resulullah aleyhissalatu vesselam, iftar ettiği zaman şu duayı okurdu: “Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü (Ey Allahım senin rızan için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açıyorum )” Ebu Davud, Savm 22

“Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir Oruçlunun ağzından çıkan koku (halüf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur ’’ Buhari, Savm 2
“Oruç perdedir Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa “ben oruçluyum!’’ desin (ve ona bulaşmasın) ’’ Buhari, Savm 2
“Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar ” Tirmizi, Cihâd 3
Ebu Ümâme (radıyallahu anh) anlatıyor: “Ey Allah’ın Resülü dedim, bana öyle bir amel emret ki (yaptığım takdirde) Allah beni mükâfaatlandırsın ’’ “Sana dedi, orucu tavsiye ederim, zira onun bir eşi yoktur ’’ Nesâi, Sıyam 43
“Cennette Reyyân denilen bir kapı vardır Oradan sadece oruçlular girer Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez ” Buhari, Savm 4
“Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz ’’ Tirmizi, Savm 82
“Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur ” Buhari, Savm 5

Geri