Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar mı?

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  kan vermek orucu bozar mı kan verme orucu bozar mı aldırmak oruçluyken kan vermek, orucu bozar mı, mekruh mu, sevabı azalır mı, doğru mu, ile ilgili bilgiler burada melekler  < Konu Resmi..>

  Ramazanda sıklıkla sorulan soruların başında oruçluyken kan verilip verilmeyeceği vardır.Bir bilenden cevap aldık ve sizlerle paylaşıyoruz melekler :)
  Samsun Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İhsan Aytaçoğlu, özellikle iftardan yaklaşık bir saat sonra kan vermenin sağlık açısından faydalı olduğunu söyledi. Samsun Müftüsü Osman Şahin de meselenin dini yönüne açıklık getirdi.

  Aytaçoğlu, yaptığı açıklamada, kan vermenin başta kan hücrelerinin yenilenmesi olmak üzere kalp krizi riskinin azalması, kanda yağlanmayı, kolesterolü düşürmesi, vücut direncini ve performansı artırması, ağrı eşiğini yükseltmesi gibi çok sayıda
  faydaları olduğunu anımsattı.

  Özellikle ramazan ayında kan bağışlarının azaldığına ve ihtiyaca cevap vermediğine işaret eden Aytaçoğlu, oruçluyken sabah saatlerinde kan bağışında bulunulabileceğini, ancak açlığın kan şekerini düşürmesi nedeni ile oruçlulardan kan almayı kendilerinin de tasvip etmediğini belirtti.

  Aytaçoğlu, iftardan sonra, bütün gün aç kalındıktan sonra yemek yenilmesine bağlı olarak metabolizmanın daha hızlı çalışmaya başladığını ve kolesterol, yağ gibi kandaki bazı değerlerin arttığını anlattı.

  İftardan sonra kan vermenin yararlı olacağını vurgulayan Aytaçoğlu, ´´Özellikle teravih namazından sonra yani iftardan yaklaşık bir saat sonra kan vermek sağlık için son derece faydalı. Bu vücut direncini artıracağı için ramazan boyunca sağlıklı bir şekilde oruç tutulmasını da sağlayacaktır´´ dedi.

  Bazı din görevlilerinin bunu bildiğini ve ramazan ayının arifesinde çok sayıda din görevlisinin kan bağışında bulunduğunu kaydeden Aytaçoğlu, vatandaşların da ramazan ayında kan bağışı yapmayı sağlıkları açısından alışkanlık haline getirmelerinin yararlı olacağına işaret etti.

  Yılda en az iki kere kan bağışı yapmanın son derece faydalı olduğunu da söyleyen Aytaçoğlu, vatandaşların kan bağışı konusunda duyarsız olmadıklarını, ancak bilgi eksikliği nedeniyle kan bağışına uzak kaldıklarını dile getirdi.

  KAN BAĞIŞI YAPANLARA ÖZEL MÖNÜ

  Dr. Aytaçoğlu, Samsun Kızılay Kan Merkezi olarak ramazan ayında kan bağışı sayısını artırmak için iftardan sonra halkın yoğun olduğu bölgelerde oluşturdukları kan alma merkezleri ile donörlere ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

  Kan bağışının gönüllülük esasına dayandığını ifade eden Aytaçoğlu, gönüllü donörleri ulaşmak için Merkez olarak ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, söz konusu kan merkezlerinde kan verme işleminden sonra donörlere sunulmak üzere özel bir mönü hazırladıklarını kaydetti.

  KAN VERMENİN ORUÇLA İLGİSİ

  Samsun Müftüsü Osman Şahin de oruçluyken kan vermenin din açısından bir sakıncası olmadığını ve caiz olduğunu belirterek, ´´Oruçluyken kan vermek, kişiyi zor durumda bırakmayacaksa orucu bozmaz. Oruç tutan kişi halsiz düşecekse, orucuna zarar gelecekse kaçınması lazım. Aksi takdirde bir can kurtarmak, bir insana yardım etmek dinimiz açısından son derece önemlidir ve kan vermek bu açıdan caizdir´´ dedi.   
Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İğne yaptırmak, hastaya serum ve kan vermek orucu bozar mı?

  İğne yaptırmak, hastaya serum ve kan vermek orucu bozar mı?

  serum orucu bozar mı serum orucu bozarmı kan vermek bozarmı enjeksiyon bozarmi Hastalık esnasında verilen serum yapılan iğne gibi şeyler orucu bozar mı? Merak ediyorsanız buyrun cevabı: İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrıyı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif...
 2. oruçlu iken kan vermek

  oruçlu iken kan vermek

  oruçluyken kan verilirmi arkadaşlar, ben bu gün kan verdim ve oruçtumda. acaba oruçluyken kan verilirmi orucu bozarmı, acaba benim orucum bozuldu mu? bu konuda acil cevap verirseniz çok sevinirim. şimdiden tşkler meleklere:)
 3. oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

  oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

  adet orucu bozar mı orucluyken adet oruçluyken olmak orucken olmak oruçluyken orucu bozar mı 11 ayın sultanı geldi ve bende bir çok müslüman kardeşim gibi sahura kalktım niyetimi ettim ve oruçlu uyandım ama akşama doğru adet oldum. sizce oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu?
 4. Oruçluyken Jinekolojik MUayene Orucu Bozar mı?

  Oruçluyken Jinekolojik MUayene Orucu Bozar mı?

  orucu bozan şeyler orucu bozan durumlar orucu bozmayan şeyler Sevgili melekler, ramazanda kadınlar bazen mecburen jinekolojik muayeneden geçmek durumunda kalabilirler. Bu gibi durumlarda oruca bir zarar gelip gelmeyeceğini merak edenler için işte cevabı... Oruçluyken jinekoloğa giden kadının orucu bozulmaz. Jinekoloğun kadın yada erkek olması durumu değiştirmez. Ancak dinimiz bir...
 5. Oruçluyken Adet Olmak Orucu Bozar mı?

  Oruçluyken Adet Olmak Orucu Bozar mı?

  oruçluyken adet olmak, oruçluyken adet olunca ne yapmalı, oruçlu adet olmak orucu bozuyormu, adetli oruç tutulurmu Müslümanlara farz kılınan ve sağlığı elveren her kadın ve erkeğin yerine getirmesi görevlerden biri oruç tutmakdır. Birçok bayanın merak ettiği sorulardan biride oruçlu iken adet olunca orucunun bozulup bozulmayacağı yönündedir. Sizler için merak ettiğiniz sorunun cevabını...

Sayfayı Paylaş