1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Oruçluyken rüyalanmak orucu bozar mı ?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Ramazan ayının feyzini yaşadığımız şu günlerde, bir çok müslümanın merak ettiği sorularda gündeme gelmekte.Orucu bozan haller ,durumlar ile ilgili sorular oruç tutan kardeşlerimiz tarafından bizlere sık yöneltilmekte.Bu sorulardan biri de Oruçluyken rüyalanmanın orucu bozup bozmadığı.Soru ile ilgili ayrıntılı bilgileri yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncesi ; Orucu bozan ve bozmayan durumlar , Orucu bozup kefaret gerektirenler ve gerektirmeyenler adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

  Rüyalanmak tabii bir durumdur.Her insan ,kadın -erkek rüyalanabilir.Ramazan ayında oruç yeme -içme orucu tutma gibi anlaşılsada amaç nefsin terbiyesidir.Oruçluyken bir çok insan rüyalanabilmektedir.Rüyalanmak kişinin iradesi dışında herhangi bir temas olmadan gerçekleştiği için orucu bozmuyor.Sadece gusül alınmasını gerektiren bir olaydır.Rüyalanan kişi orucunu bozmaz hemen guzül abdestini alır ve orucuna devam eder.Burda bozulan sadece gusüldür.İster kadın ister erkek olsun bu durum her iki cins için de gusül gerektirir.Oruçluyken kadının rüyalanması,oruçluyken erkeğin rüyalanması,oruçluyken rüyalanmak orucu bozarmı tüm detayları hocalardan derleyerek sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.


  < Konu Resmi..>  ORUÇLUYKEN RÜYALANMAK

  Bir kimse, uykudan uyanınca ihtilam olduğunu (yani, rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu) hatırlar ve üzerinde de yaşlık görürse kendisine gusül lazım gelir.

  Uykudan uyanınca ihtilam olduğunu hatırlamayan fakat üzerinde yaşlık gören kimsenin de gusül yapması gerekir. İhtilam olduğu halde bunu gösteren bir yaşlık bulunmazsa yıkanmak gerekmez. Zira bir hadisi şerifte Hz. Aişe validemiz kendisine sorulan bir soruya cevaben şöyle demektedir:

  Rasulüllah (s.a.s.)’e ihtilam olduğunu hatırlamadığı halde (çamaşırında) ıslaklık bulan kimsenin durumu soruldu. Efendimiz: ‘Gusleder’ buyurdular. İhtilam olduğunu gören, fakat ıslaklık bulmayan kişinin durumu sorulunca, “Ona gusül gerekmez” buyurdu.

  KADIN İHTİLAM GÖRÜRSE…

  “Bunu gören kadına da gusül gerekir mi? “ diye sorulunca, Rasulüllah (s.a.s.) “Evet, çünkü kadınlar erkeklerin benzeridirler.” buyurdu (Ebu Davud, Taharet, 14).

  Oruçlu iken ihtilam olmanın veya cünüp olarak sabahlamanın hükmü nedir?

  Oruçlu iken rüyada ihtilam olmak orucu bozmaz, gusletmeyi geciktirerek cünüp olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.)’in Ramazan’da imsaktan sonra yıkandıkları hadis kaynaklarında (Buhari, Savm, 25) yer almaktadır. Ancak, zorunlu bir durum olmadıkça, hemen boy abdesti alınmalıdır (Fetavay-ı Hindiyye, Beyrut 1980, II, 203).

  İstamna (Masturbasyon) yapmak orucu bozar mı ?

  Oruçluyken mastürbasyon yapan kimsenin orucu bozulur. Bunun için tövbe edip bir gün kaza orucu tutması gerekir; kefaret orucu tutması gerekmez.

  Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.

  Farz olduğu halde Ramazan’da kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak, haram olup büyük günahtır. Mastürbasyon yapmak, orucu bozarsa da kefareti gerektirmez. Böyle bir davranıştan dolayı tövbe edilmesi ve bozulan orucun gününe gün, kaza edilmesi gerekir.

  Ramazanda, orucu bozup kaza gerektiren bir şeyi, kasten iki veya daha fazla yaparak orucu bozmak, kefareti de gerektirir. (Redd-ül-muhtar) [Demek ki, aynı ramazanda, iki kere mastürbasyon yaparsa kefaret de gerekiyor.]

  (KEFARET: 60 gün peş peşe oruç tutmak….

  Oruç kefareti için peş peşe, 60 gün oruç tutar. 60 gün sonra, tutmadığı her gün için, birer gün daha tutar. Birkaç Ramazanda kefaretleri olan veya bir Ramazanda, 2 gün kefareti olan kimse, birinci kefareti yapmamış ise, ikisi için yalnız bir kefaret yapar. Birinci kefareti yapmış ise, ikinci kefareti de, ayrıca yapar.

  Kefaret orucu, hastalık, yolculuk gibi bir özür ile veya bayram günlerine rastlamak sebebi ile bozulursa veya Ramazana rastlarsa, yeniden 60 gün tutmak gerekir. Bayram günlerinde bozmazsa, yine yeniden başlaması gerekir. Hayz ve nifas sebebi ile bozunca, yeniden başlamaz. Temizlenince, geri kalan günleri tamamlar. )
   
 2. Feraceli ybz

  Feraceli ybz Forum Okuru

  ORUÇ BOZULMAZ ABDEST BOZULUR ÖNEMLİ NOKTA ALLAH RAZI GELSİN SİZDEN
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ; yorumunuz için teşekkür ederiz.Allah, sizden de razı olsun.
   
 4. bende5

  bende5 Forum Okuru

  Oruçluyken rüyalanmak olayını biraz açmak gerekiyor. Yani diyelim ki gündüz ya da gece az bişey uzandınız ya da sahurdan sonra niyetinizi ettiniz ve uyudunuz. Sabah kalktığında rüyalandığınızı ( kamyon devermik ) anladığınızda orucunus kesinlikel bozulmaz, Yaapılacak şey temizlenerek boy abdesti almak olacaktır. Lütfen vesveselere gelmeyin ve orucunuzu kırmayın

  Selam ve dua ile canlar !
   
 5. Melis ank

  Melis ank Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ocak 2017
  Mesajlar:
  550
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  28
  Merhaba, oruç ibadeti bedene yiyecek içecek ve ilaç türü bir gıdanın nesne girmesiyle bozulur. Bu bir fıkhi hükümdür. Rüyalanma hali ise bu hükmün dışında gerçekleşen bir durumdur. Kişi kendi isteği olmadan ihtilam olursa orucu bozulmaz.Ancak; kendi isteği ile eli ile istimna yaparsa bu orucunu bozar ve kefaret gerekmeden kaza etmesi gerekir.
   
 6. Ademoğlu

  Ademoğlu Forum Okuru

  Merhaba. Ben 17 yaşında bir erkek gencim. Bu gün sahur yapıp niyet ettim. (arkadaşımın ailesinin evindeyiz). Sabah 06.00 da rüyalandım. Bu his ile uyandığımda kalktım ve menimin geldiğini gördüm. Gusül alıp oruca devam etmem gerektiğini biliyorum fakat sabah ve uyanırlar korkusuyla gusül alamıyorum. Ne yapmalıyım acil cevap bekliyorum.!!! Allahın rahmeti ve bereketi üzerimize olsun.
   
 7. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Evlerinde kalabilecek kadar tanıyor isen lavaboya gidermiş gibi acilen abdestini alman gerekiyor. Ortada abdesti alamayacak derecede acil durum yok istersen bir iki saat bekleyip orucu bozmadan abdest alabilirsin. Selametle... Hayırlı ramazanlar...
   
Oruçluyken rüyalanmak orucu bozar mı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

  oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

  adet orucu bozar mı orucluyken adet oruçluyken olmak orucken olmak oruçluyken orucu bozar mı 11 ayın sultanı geldi ve bende bir çok müslüman kardeşim gibi sahura kalktım niyetimi ettim ve oruçlu uyandım ama akşama doğru adet oldum. sizce oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu?
 2. Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar mı?

  Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar mı?

  kan vermek orucu bozar mı kan verme orucu bozar mı aldırmak oruçluyken kan vermek, orucu bozar mı, mekruh mu, sevabı azalır mı, doğru mu, ile ilgili bilgiler burada melekler Ramazanda sıklıkla sorulan soruların başında oruçluyken kan verilip verilmeyeceği vardır.Bir bilenden cevap aldık ve sizlerle paylaşıyoruz melekler :) Samsun Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İhsan Aytaçoğlu,...
 3. oruçluyken rüyalanmak

  oruçluyken rüyalanmak

  oruçluyken rüyalanmak arkadaşlar ben bu gün öğlen uyuyayım vakit geçsin dedim ama terbiyesiz rüyalar gördüm orucum bozulmuşmudur.gerçi hiçbir ılaklık falan oladıama ben genede gusulş abdesti aldım.bu konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.
 4. Oruçluyken Jinekolojik MUayene Orucu Bozar mı?

  Oruçluyken Jinekolojik MUayene Orucu Bozar mı?

  orucu bozan şeyler orucu bozan durumlar orucu bozmayan şeyler Sevgili melekler, ramazanda kadınlar bazen mecburen jinekolojik muayeneden geçmek durumunda kalabilirler. Bu gibi durumlarda oruca bir zarar gelip gelmeyeceğini merak edenler için işte cevabı... Oruçluyken jinekoloğa giden kadının orucu bozulmaz. Jinekoloğun kadın yada erkek olması durumu değiştirmez. Ancak dinimiz bir...
 5. Oruçluyken Adet Olmak Orucu Bozar mı?

  Oruçluyken Adet Olmak Orucu Bozar mı?

  oruçluyken adet olmak, oruçluyken adet olunca ne yapmalı, oruçlu adet olmak orucu bozuyormu, adetli oruç tutulurmu Müslümanlara farz kılınan ve sağlığı elveren her kadın ve erkeğin yerine getirmesi görevlerden biri oruç tutmakdır. Birçok bayanın merak ettiği sorulardan biride oruçlu iken adet olunca orucunun bozulup bozulmayacağı yönündedir. Sizler için merak ettiğiniz sorunun cevabını...

Sayfayı Paylaş