Oruçluyken susuzluğunu gideren gıdalar

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Oruçluyken susuzluğunu gideren gıdalar
ramazan, oruç, susuzluk gideren gıdalar, besinler, hangileridir hakkında detaylı bilgiler burada arkadaşlar


oruc-e7.jpgBu sıcaklarda oruç tutarken zorlanmamak için gün içinde susatmayacak serinleten gıdalar almak gerekiyor melekler...Sahurda tüketilecek bazı gıdalar sayesinde oruç tutarken susuzluğu en aza indirmek mümkün.

İşte oruç tutacakların susuzluğunu giderecek olan bazı gıdalar:


seftali-6918.jpgŞeftali: Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Bağırsakları yumuşatır. Hazmı kolaylaştırır. Susuzluğu ve ağız kokusunu giderir.
Cildi nemlendirir dudaklara sürüldüğünde nemlendirici özelliği ile oruç tutanların
dudaklarının kurumasını önler.

Meyan şerbeti: Bağışıklık sistemini güçlendiren ve sıcak havalarda gazlı içeceklerin yerine tercih edilmesi gereken ve susuzluğu gün boyu gideren ender içeceklerden bir tanesi.

Siyah üzüm: Antioksidan özelliği çok kuvvetli olan ve yaz aylarında kolayca bulunabilen siyah üzüm de susuzluğu gideren gıdaların başında geliyor.

Kavun ve karpuz: Yaz meyvelerinden olan kavun ve karpuz da sahurda soğuk olarak tüketildiğinde uzun süre su içme ihtiyacını gideriyor.

Ev yapımı Yoğurt: Evde hazırlanacak olan mayalanmış tuzsuz yoğurt da susuzluğu gidererek yazın sıcak günlerinde oruç tutanlara kolaylık sağlıyor.

Domates: Yüzde 95 oranında su içeren domates, serinleten bir sebze. Domateste bol miktarda magnezyum, potasyum ve kalsiyum, ayrıca vitamin ve lif bulunuyor.

hurma-dolmasi1-7548.jpg


Hurma: Bol miktarda potasyum, magnezyum ve demir içeren hurma adete bir mineral bombası.Spor yapanların harcadıkları enerjiyi hızlı bir şekilde yeniden veriyor.
Çöl meyvesi hurma, susuzluğu da gideriyor.

Maden suyu: İçme suyuna kıyasla manden suyunda, sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi değerli katyonlar, ayrıca klorür, sülfat, nikrat ve hidrojen karbonat gibi anyonlar bulunuyor.Soda susuzluğu gidermekte oldukça etkili bir içecek.


Bu küçük tüyolar oruç tutanların iftar saatine kadar susuzlık hissini en aza indirmekte oldukça etkilidir.
 
Üst