Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Oruçluyken Yemeğin Tadına Bakmak,Diş Fırçalamak

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  oruçluyken, yemeğin tadına bakmak, diş fırçalamak, orucu bozar mı, mekruh mu, ile ilgili bilgiler burada melekler


  < Konu Resmi..>  En çok merak edilen konulardan biridir oruçluyken diş fırçalamanın, yemeğin tadına bakmanın orucu bozup bozmayacağı melekler :)


  Araştırdık ve öğrendik.Sizler de öğrenin istedik :)
  Oruç tutan hanım bazen pişirdiği yemeğin dil ucuyla tadına, tuzuna bakıyor, sonra da dilinin uçundakini tükürüyor. Bazen de dişlerini fırçalıyor, ağız kokusunu önlemek için buna ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Bunlar orucu bozar mı?

  Cevap: Bu gibi konularda dikkat edilecek temel nokta şudur: Gerek dil ucuyla yemeğin tadına, tuzuna bakmada, gerekse diş fırçalama sırasında yeme yahat da içme gerçekleşiyor mu? Yani boğazdan aşağıya bir şeyler kaçıyor mu? Dikkate alınacak husus budur. Bu ölçü ile baktığımızda şöyle diyebiliriz:

  Oruçlu hanım, pişirdiği yemeğin tadına, tuzuna dil ucuyla bakar da sonra dili ucundakini boğazından aşağı kaçırmaksızın dışarıya atarsa, yeme de yok, içme de. Öyle ise bununla oruç bozulmaz. Diş fırçalama da böyledir. Boğazından aşağıya macun parçası veya su kaçırmazsa orucu bozulmaz, kaçırırsa bozulur. Çünkü böyle durumlarda boğazdan aşağıya bir şeylerin kaçması halinde yeme ya da içme gerçekleşmiş olabilir.

  Anlaşılan odur ki, oruçlu kimseler, orucu bozma tehlikesi taşıyan şeylerden uzak kalsalar, daha isabetlisini yapmış olurlar. Yemeğin tadında, tuzunda bir tat eksikliği olursa; yemeği yiyenler bunu tabii bulmalı, oruçlu hanımı dil ucuyla da olsa yemeğin tadını, tuzunu hissetmeye mecbur bırakmamalılar.

  Hatta oruçlu insanın ağız kokusunu da İlahi emre uymanın bir işareti olarak görüp takdir ve tebrik sebebi bilmeli, Allah´ın Cennet kokusu değerinde bulduğu bir kokuya karşı rahatsızlık duymamalı, bilgisizlik ve anlayışsızlık örneği vermemelidir.

  Ancak, diş fırçalama sırasında ağzı iyice aşağıya eğip boğazı da yukarıda tutma halinde ağızdan boğaza yukarı su çıkamayıp dışarı akacağından, orucu bozma tehlikesi meydana gelmeyecektir. Mutlaka diş fırçalama ve abdest alma sırasında ağzı iyice aşağıya eğmeli, suyun boğazdan kaçmamasını sağlamalı, böyle bir dikkatle orucu bozulma tehlikesinden kurtarmalıdır.
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Faydalı paylaşım için teşekkürler:))))Ben bu gün aşure yapmışttım şekerine bakmak için dil ucuyla test ettim sonra da ağzımı çalkaladım.Boğaza inmediği müdetçe bozulmaz:)
   
 3. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  teşekkürler iyi bir konuya değinilmiş merak ettiklerimizin cevapları :)
   
Oruçluyken Yemeğin Tadına Bakmak,Diş Fırçalamak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diş fırçalamak dişetlerini güçlendiriyor

  Diş fırçalamak dişetlerini güçlendiriyor

  Diş fırçalamak dişetlerini güçlendiriyor NEW YORK (İHA) - Diş fırçalarken hücrelerin zarar görmesinin dişetinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabileceği belirtildi. ABD'deki Georgia Tıp Fakültesi'nden bilimadamları diş fırçasındaki kılların dişetleri ve diller üzerindeki epitelyal hücrelerde delikler oluşturduğu bildirildi. Araştırmacılar yaptıkları deneyde, öncelikle farelerin kan...
 2. Diş fırçalamak

  Diş fırçalamak

  Dislerini temizlemek, firçalamak hayirli degildir. Cabir'ül-Magrîbî'ye göre bir kimsenin dislerinin aralarini ayiklayip bir sey çikardigini görmesi, akrabalarindan veya esinden bir sey alacagina isarettir. Dislerinin arasindan çi-kardigi seyi birine verdigini gören, ailesinden aldigi bir seyi baska birine verir. Bazi yorumculara göre: Dis aralarini temizlemek ve ayikla-mak temizlige ve mekruh...
 3. yemeğin tadına tuzuna bakmak orucu bozar mı?

  yemeğin tadına tuzuna bakmak orucu bozar mı?

  yemeğin tadına bakmak orucu bozarmı yemeğin tuzuna bakmak orucu bozarmı tadına bozar mı rüyada yemek yemek yemegin tadina bozarmi Kadın bazen yemeğin tadına bakmak zorunda kalabilir. Bazı yiyecekleri satın almak için de aynı mecburiyeti hissedebilir. Boğazdan aşağı inmemek şartıyla yemeğin tadına bakabilir
 4. Oruçlu İken Yemeğin Tadına Bakmak Orucu Bozarmı?

  Oruçlu İken Yemeğin Tadına Bakmak Orucu Bozarmı?

  orucu bozan şeyler orucu bozmayan şeyler orucu bozan ve bozmayan şeyler Ramazan ayında birçok kişinin kafasını kurcalayan ve kararsız kaldığı bazı sorular vardır. Bu sorulardan biri de yemek yaparken yemeğin tadına bakmakla orucun bozulup bozulmadığı yolundadır. Normalde herhangi bir yiyeceğin yada içeceğin tadına oruçlu iken bakılmaz. Ama islam dini biz müslümanlara öyle güzellikler ve...
 5. Oruçluyken Yemeğin Tuzuna Bakmak Orucu Bozar mı?

  Oruçluyken Yemeğin Tuzuna Bakmak Orucu Bozar mı?

  yemeğin tuzuna bakmak, oruçluyken yemeğin tuzuna bakmak, oruçluyken yemeğin tadına bakılırmı Sevgili melekler, özellikle eşleri yemek konusunda titiz olan meleklerimiz ve misafirlerimiz için çok önemli olduğuna inandığımız bu sorunun cevabını Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan cevaplıyor... Soru: Oruçlu olan kişi yemeğin tuzuna bakabilir mi? Bir kadının eşi...

Sayfayı Paylaş