Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Orucu Bilerek Bozan Kişinin Kefareti Nedir?

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  orucu bozmanın kefareti orucu bozmanın cezası
  orucu bozan kaç gün oruç tutar


  Ramazan ayında niyet edip oruç tutan kişi gün içerisinde herhangi bir geçerli özürlü nedeni olmadan kasıtlı bir şekil de orucunu bozarsa bunun cezası ve kefareti ne olmalı diye merak edenler için sizlere gereken dini bilgileri paylaşıyoruz.

  Oruç, niyet edip tutmaya başlamakla mükellef üzerine borç olmuştur. Bu sebeble, meşrû' (hastalık, yolculuk gibi) bir mâzeret olmadıkça, başlanmış orucu bozmak günahtır. Ayrıca bozulan orucun sonradan gününe gün kazâ edilmesi de lâzımdır. Farz olan Ramazan orucunu kasden bozmakta ise kazâ ile birlikte bir de kefaret denilen, iki kamerî ay (yaklaşık 60 gün) aralıksız oruç tutmak cezası vardır.

  Kazâ: Hiç tutulmayan veya tutulmaya başlanıp da bozulan bir orucu sonradan günü gününe tutmaktır.

  Keffâret: Kasden bozulan bir günlük Ramazan orucu yerine, ceza olarak iki ay birbiri ardınca oruç tutmaktır.

  Oruç kefaretinin dayanağı, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve selem) döneminde vuku bulan bir olay karşında Peygamber Efendimizin uygulamasıdır. Hadise şöyledir:

  Ashaptan birisi "Mahvoldum!"diyerek Allah Resülü'ne (aleyhissalatu vesselâm) gelmiş ve Ramazanın gündüzünde eşiyle cinsel ilişkide bulunduğunu söylemiştir. Bunun üzerine Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

  -Köle azat etme durumun var mı?

  -Hayır yok.

  -Peş peşe iki ay oruç tutabilir misin?

  -Hayır. Zaten bu işte sabredemediğim için başıma geldi.

  -Altmış fakiri doyuracak mali imkânın var mı?

  -Hayır.

  Bu sırada Allah Resûlü'ne (sallallahu aleyhi ve sellem) bir sepet hurma getirildi. Resûlullah bu hurmayı adama vererek, yoksullara dağıtmasını söyledi. Adam: "Bizden daha muhtaç kimse mi var?"deyince, Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) gülümseyerek: "Al git, bunları ailene yedir"buyurarak adamı gönderdi."

  Ramazan ayında herhangi bir özür bulunmaksızın oruç bozmak, büyük günahtır. Bundan dolayıdır ki, Ramazan ayının bu saygınlığını ihlâl ettiklerinden dolayı bu ağır cezayla karşı karşıya kalmış olurlar ki, işte buna kefaret adı verilmektedir.

  Kefaret yerine getirilirken yukarıda belirtilen üç seçeneğin uygulanmasıyla ilgili olarak, sıra mı gözetilecek, yoksa herhangi birisi tercih mi edilecek hususunda farklı görüşler vardır. Hanefilere göre tercih söz konusu olmayıp, sıralamanın gözetilmesi gerekir. Günümüzde kölelik bulunmadığı için, öncelikle iki ay peş peşe oruç tutulması, oruca güç yetiremeyecek durumda ise, o zaman da bir günde altmış fakiri veya bir fakiri altmış gün doyurmak suretiyle kefaret yerine getirilmesi gerekir.

  Kefaret aynı zamanda toplumdaki fakirlerin gözetilmesi, onlara yardımda bulunulması için önemli vesilelerden birisidir. İslâm, oruç ibadetini ihlal edenlere böyle bir cezayı vermekle, hem onları önemli bir ibadeti ihlal ettiklerinden dolayı cezalandırıp uyarmış, hem de bu vesileyle toplumdaki bir ihtiyacı gidermiş oluyor.

  Bu cezayı, yaşlılık, zayıflık ve hastalıktan dolayı yerine getiremeyen kimse, 60 fakiri sabah ve akşam olarak iki öğün doyurur. Doyurmak; yedirmek suretiyle olacağı gibi, yemek parasını fakirin eline vermekle de olur. 60 fakir yerine bir fakiri, 60 gün doyurmak da câizdir.

  Oruç tutmaya bedenî gücü yetmediği gibi fakiri doyurmaya da mâli gücü kâfi gelmeyen bir kimseden ise, kefaret cezası kalkar. Artık onun yapacağı şey, Allah'tan af ve mağfiret dilemektir.

  [​IMG]

  Fidye

  Sürekli bulunan bir hastalıktan veya yaşlılıktan dolayı oruç tutma imkânları olmayan kimselerin, tutmaları gereken her gün için sabah-akşam iki öğün bir fakiri doyurmalarına fidye denmektedir. Kefarette olduğu gibi, fidyede de, hem oruç tutması gereken kimse fidyeyle bu mükellefiyetten kurtulmakta, hem de toplumsal dayanışmanın önemli bir unsurunu teşkil eden fakirleri doyurma meselesi karşılanmış olmaktadır. Bu hususla ilgili olarak Kur'ân-ı Kerim'de şöyle buyrulmaktadır:

  "Oruç sayılı günlerdedir. Sizden her kim o günlerde hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutar. Oruç tutamayanlara fidye gerekir. Fidye bir fakiri doyuracak miktardır. Her kim de, kendi hayrına olarak fidye miktarını artırırsa bu, kendisi hakkında elbette daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer işin gerçeğini bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır."(Bakara 2/184).
   
Orucu Bilerek Bozan Kişinin Kefareti Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Orucu bozan şeyler nelerdir? Sadece kazayı gerektiren şeyler nelerdir?

  Orucu bozan şeyler nelerdir? Sadece kazayı gerektiren şeyler nelerdir?

  orucu bozan şeyler nelerdir Orucu bozan şeyler nelerdir? Sadece kazayı gerektiren şeyler nelerdir? Oruçlu iken, yemek, içmek ve cinsi münasebette bulunmak orucu bozar. Orucu bozan şeylerin bir kısmı sadece kazayı gerektirirken, diğer kısmı hem kaza, hem de keffareti gerektirir. Yolculuk, hastalık gibi meşru bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kaza edilmesi gerekir. Ayrıca,...
 2. Orucu Bozan ve bozmayan Haller Nelerdir?

  Orucu Bozan ve bozmayan Haller Nelerdir?

  orucu bozan ve bozmayan haller nelerdir burun kanarsa oruç bozulur mu oruc, bozulurmu, esans, su yutmak, konulari burada melekler Sevgili Melekler; Hangi hallerde oruc bozulur? Hangi hallerde bozulmaz? Gelin soru cevap seklinde bu konumuza goz atalim; Sual: Kadın ve erkeğin ilaç olarak kullandıkları fitil, orucu bozar mı ve guslü gerektirir mi? CEVAP: Gündüz kullanırsa oruç bozulur....
 3. Oruç kefareti nedir nasıl önedir

  Oruç kefareti nedir nasıl önedir

  Arkadaşlarım sağlığımdan dolayı malesef oruç tutamıyorum. Oruç kefareti nasıl ödenir ne demektir. Bu hususta yardımcı olur musunuz lütfen. Haa oruucumu bozduğum için soruyorum özür dilerim yanlış olmasın.
 4. Oruç Kefareti Nedir?

  Oruç Kefareti Nedir?

  oruç kefareti, nedir, nasıl ödenir, hangi durumlarda verilir, açıklamalar, ile ilgili bilgiler burada melekler Olur da orucunuzu bozmak durumunda kaldınız,ne yapacaksınız melekler? :) Elbette ki kefaret vereceksiniz.Nasıl mı ? Makalemizde tüm bilgiler mevcut :) Oruç kefareti, Ramazanda birözür bulunmaksızın "belli şartlar içinde" orucunu bozan bir mükellefin, Müslüman veya...
 5. bilerek oruç bozarsak ne olur

  bilerek oruç bozarsak ne olur

  Geçen ramazan orucumu 1 gün bozdum.O kadar aklıma takıldı ki, vicdanen rahatsızım.Acaba ne yapabilirim?

Sayfayı Paylaş