1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Orucun Bedene Faydaları nelerdir

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Arkadaşlar Ramazan ayı geliyor çok az kaldı bu yıl da inş orucumuzu tutabiliriz diyor ve sizden Orucun Bedene Faydaları nelerdir diye bildikleriniz bu sayfadan benimle paylaşmanızı rica ediyorum

   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Orucun Vücuda Faydaları

  Orucun Sağlık Açısından Faydaları


  Oruç tutmanın sayılamayacak kadar faydası vardır ama özellikle sağlık açısından faydaları çok fazladır.

  Vücut kendini yeniler

  Oruçlu insanda uyarılan salgılar azalır. Mide, bağırsak sistemi istirahate çekilir. Yani bir ay süresince bu sistem kendini yeniler ve organize eder.

  Diğer zamanlarda çokça tüketilen sigara, alkol gibi zararlı maddelerin daha az alınması da bu sistemin yenilenmesini hızlandırır.

  Mide, bağırsak ve karaciğeri hem dinlendirir, hem de kendilerini yenilemelerine fırsat verir.

  Düzenli yeme alışkanlığı sağlanır.


  Oruç tutan sağlıklı olur Efendimiz (sas), Ahmed ibn Hanbel’in Ebu Hureyre’den rivayet ettiği bir hadis-i şerifte

  “Oruç tutun ki, sağlıklı olasınız” buyuruyorlar. Bu, hastaların oruç tutup iyileşmesi manasına değildir. Çünkü orucun anlatıldığı ayette ve dinin uygulamalarında hasta olanların oruç tutmayacakları ve hastalığının şekline göre bazen tutmamaları gerektiği anlatılıyor.
   
Orucun Bedene Faydaları nelerdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Oruç Bedeni bir ibadettir.

  Oruç Bedeni bir ibadettir.

  İslâm’ın beş ana temelinden birisi de Ramazan-ı Şerif ayında oruç tutmaktır. Oruç da namaz gibi bedeni bir ibadettir. Medine-i Münevverede Hicret’in ikinci yılı Şaban ayının sonunda farz kılınmıştır. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz, Hicretin onbirinci yılı Rebiulevvel ayında vefat ettiğinden dokuz Ramazan orucu tutabilmiştir. Bunlardan beşi: Yirmi-dokuz gün, dördü de: Otuz gün idi. Orucun...
 2. Orucun Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde yazarsanız sevinirim

  Orucun Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde yazarsanız sevinirim

  Merhaba öncelikle hepinize hayırlı ramazanlar diler ve şimdiden tutacağınız oruç kabul olsun diyorum ve ayrıca sizlerden Orucun Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde yazmanızı istiyorum.
 3. Orucun İnsana Ve Topluma Faydaları nelerdir

  Orucun İnsana Ve Topluma Faydaları nelerdir

  Orucun İnsana Ve Topluma Faydaları nelerdir bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarım var ise lütfen bana Orucun İnsana Ve Topluma Faydaları neler yaZSIN.
 4. Orucun Mideye Faydaları nelerdir

  Orucun Mideye Faydaları nelerdir

  Merhaba arkadaşlar sizden bir konuda bilgi istiyorum acaba Orucun Mideye Faydaları nelerdir bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.
 5. Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

  Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

  orucun faydaları orucun yararları orucun faydaları hakkında Bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayın da tutulan orucun dini açıdan olduğu kadar sağlık açısından da faydaları oldukça fazladır. Orucun sağlığa faydaları konusun da sizlere gereken bilgileri sunuyoruz. Bir yıl boyunca çalışmakta olan Vücudun organları adeta Ramazan ayında bakıma alınır.. Vücudumuzda depolanan besin maddeleri ,...

Sayfayı Paylaş