Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Orucun Metabolizmaya Etkileri Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  orucun metabolizmaya etkileri, sağlık, oruç, bilgiler, hakkında daha fazla bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar.  [​IMG]  Sahur ve iftarda alınan besinler, oruç tutulan saatlerde kişinin sağlık durumunu, motivasyonunu ve günlük performansını etkiliyor. Gün boyu çalışmak zorunda olan kişilerin bulundukları ortam, çalışma şekli, giydikleri kıyafet ve uyku düzeni oruç tutma sürecini kolaylaştıran ya da zorlaştıran faktörler arasında yer alıyor…

  Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, ağustos sıcaklarıyla birleşen oruç günlerinde dikkat edilmesi gereken konular hakkında şu bilgileri veriyor:

  “Sıcak havanın etkisi ile oruç tutan kişiler sağlık açısından bazı olumsuzluklar yaşayabilmektedir. Uzun süren açlık süresi sağlıklı kişide ciddi bir sağlık problemi oluşturmasa da kişinin metabolizmasını olumsuz etkileyebilir. Bu etkileri şöyle sıralayabiliriz:

  - Kandaki trigliseridler artar,
  – Kan şekeri düşer,
  – Dikkat azalır,
  – Kan basıncı düşer ya da yükselir,
  – Atletik performans azalır,
  – Halsizlik olur,
  – İş verimi azalır.

  Öğle uykusu kan şekerinin düşmesini engeller

  Oruç tutarken gün içerisinde “uyuma isteği” oluşması da doğaldır. Açlık hissiyle kan şekeri düştüğünden kişide uyuklama hali, halsizlik ve sinirlilik görülebilir. Kan şekerinin düşmesini engelleyebilmek için sahurda lifli gıdalara yer verilmesi bir önlem olabilir. Kan şekerinin düşmesinin engellenmesi ile gün içerisinde uyuklama hallerinin de önüne geçilmiş olunacaktır. Sahur ve iftarda tüketilen ağır, yağlı, acılı ve baharatlı yemekler de uykuyu kaçırabilir. Mümkünse vücudu ve zihni kısa öğle uykusuyla dinlendirmek gerekir.

  Kronik hastalıklar oruca engel

  Sağlıklı erişkinler hiçbir sağlık problemi yaşamadan rahatça oruç tutabilirler. Ancak bir takım sağlık problemleri, kronik rahatsızlıkları olan kişilerin bu süreçte yaşayabileceği olumsuzluklar daha da artabilir. Hipertansiyon, diyabet, kalp, karaciğer ve böbrek hastalığı olanların ya da epilepsi, migren, mide, duodenum ülseri, kanser gibi kronik hastalığı bulunanların oruç tutması sakıncalıdır. Çünkü bu hastalıklar, genelde sık ve az yemek yemeği ve düzenli ilaç kullanmayı gerektirir. Bu kişilerin oruç tutmaları sağlıkları açısından sakıncalı olabilir. Gün içerisinde ilaç kullanma saatlerinde değişiklik yaparak oruç tutmayı düşünen hastaların ise mutlaka doktorlarına danışması ve doktorlarının izni ile dini görevlerini yerine getirmesi gerekir. Çünkü oruç tutmak, bu tür sağlık problemlerinin seyrini kötü etkileyebilir.

  Taş hastaları bol sıvı almalı

  Taş hastalığına yatkın olan kişilerde risk, oruç tutulan dönemlerde artabilir. Bu nedenle taş hastalığına yatkın olan kişilerin, iftardan sahura kadar bol sıvı almaları gerekir. Hamilelerin, çocukların, ağır işlerde veya aşırı dikkat gerektiren işlerde çalışanların oruç tutması kesinlikle önerilmemektedir.

  Reflüsü olanlar sahurdan hemen sonra uyumamalı

  Ramazan ayı ile birlikte beslenme alışkanlıklarında da büyük değişiklikler olur. Ancak gün boyu süren açlığın etkisiyle iftarda boş mideye birden yüklenmek ya da sahurda acıkmamak için aşırı ve dengesiz beslenme yapmak doğru değildir. Bunlar bu süreç içinde yapılan en büyük hatalardan birkaçıdır. Her zaman önerildiği gibi Ramazan ayında da amaç, yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilmektir. Sahurdan hafif gıdalar tüketilmelidir. Tuzlu ve yağlı yiyeceklerden sakınılmalı, lifli gıdalar ve sıvı alımına özen gösterilmelidir.

  Sahur sonrası yatıldığında baş yüksekte olmalıdır. Bu durum özellikle reflü rahatsızlığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Mümkünse reflü hastalığı gibi sorunları olan kişiler sahur sonrası yatmamalıdırlar. İftarda ise önce hafif bir çorba ile oruç açılmalı, namaz kılınacaksa kılınıp namazdan sonra iftar yemeğine yine devam edilmelidir. İftar yapıldıktan sonra tokluğun hissiyle oluşabilecek uyku en az yemekten 2 saat sonra olmalıdır. Oruç tutarken tamamen hareketsiz kalmak da doğru değildir. Hafif egzersiz ya da yürüyüşle kan dolaşımı kolaylaştırılabilir.

  Uyku kalitesi ne zaman normale döner?

  Ramazan’da sahura kalkmak başta çalışanlar açısından uyku sürelerinin kısalmasına ve uyku düzeninin değişmesine sebep olacaktır. Uyku düzeninin değişmesi bazı hormonların ritminin (ACTH ve Melatonin gibi) bozulmasına neden olur. Uyku problemleri günlük hayatta uyum sorunlarına yol açar.

  Oruç tutan kişilerin 24 saat içindeki toplam uyku sürelerini, Ramazan öncesindeki gibi tutmaya çalışması alınabilecek bir önlemdir. Ancak uyku açısından yaşanan bu tür problemler kalıcı bir bozukluk oluşturmadığından, uyku kalitesi oruç bittikten bir süre sonra normale döner.

  Soğuk su ile duş alın, dışarı çıkmayın

  Oruçlu iken zaten sıvı alımı yapılamayacağı için sıcak ortamlarda bulunmak, terlemeyi artırarak vücutta var olan suyun da kaybedilmesine ve buna bağlı olarak susuzluk hissedilmesine sebep olacaktır. Bunun sonucu olarak kanın akışkanlığı azaldığı için risk grubunda olanlarda damar tıkanıklığı gelişebilir. Bu açıdan bakıldığında kalp ve damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon yakınması olanların oruç tutması sakıncalıdır. Bunun için aşırı güneşli ve sıcak havalarda sağlıklı kişilerin bile mümkün olduğunca dışarı çıkmaması önerilir. Ancak açık havada çalışmak zorunda olanların açık renkli, bol, pamuklu giysiler giymesi, geniş kenarlı şapka kullanması, baş ve yüzlerini sık sık soğuk suyla yıkaması ve imkânı olanların gün içinde duşa girmesi alınabilecek önlemlerdir.”   
Orucun Metabolizmaya Etkileri Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Oruç Hakkında Genel Bilgiler

  Oruç Hakkında Genel Bilgiler

  Farz olan Ramazan orucundan başka, vacip, müstehap ve haram olan oruçlar da vardır. Vacip olan oruç; Ramazan'da kasten bozulan orucun kefareti, Zihâr keffareti, % 2 ile adam öldürme keffareti, yemin keffareti, hacdaki % 2lardan doğacak keffaret, kaza edilen itikâf orucu, adak oruçları gibi oruçlardır. Müstehap olan oruçlar; Muharrem Ayının dokuzuncu ve onuncu günleri orucu, her kameri ayın...
 2. Beraat Kandili Orucu Hakkında Bilgi

  Beraat Kandili Orucu Hakkında Bilgi

  Beraat Kandili Orucu Varmı Beraat Kandili Orucu Hakkında Bilgi Herkese hayırlı günler diliyor ve Beraat Kandili orucu hakkında merak edilen tüm bilgilere bu yazımızda değiniyoruz Melek'ler. Evet Beraat Kandili orucu hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada arkadaşlarım. Tüm Kandil günlerinde oruç tutmnaın fazileti çok büyüktür Beraat kandilinin gündüzünde oruç tutmak sünnettir....
 3. Progestan Etkileri hakkında bilgiler

  Progestan Etkileri hakkında bilgiler

  progestan kullananlar progesan etkileri merhaba melekler geçenlerde doktorum bana progestan ilaç verdi kistt varmış ondan dolayı ilacı içinde dengemi şaşırdım desem yeridir baş dönmeleri falan neyse ilaç bitti nerdeyse 10 günü geçti biteli ama halen benim baş dönmelerim devam ediyorr tam olarak dönmede değil sanki birisi kafamı sıkıyorr ve karşımdaki görüntü gidip geliyor tv gibi düşünün...
 4. Orucun Kurandaki Yeri hakkında bilgiler

  Orucun Kurandaki Yeri hakkında bilgiler

  Kur-an'ı Kerimde Oruç Kuranda Oruç İbadeti Merhaba Sevgili melek'ler, az önce sizlere Oruç Tutmanın Kolaylıkları hakkında bilgiler aktarmış ve oruç tutmanın faziletleri hakkında da yine bir çok konuya değinmiştik. Şimdi ise sizler ile Kur-an'ı Kerim'de oruç tutmanın yeri hakkında bilmeniz gereken bilgileri sunuyor ve şimdiden Yüce Allah O nun rızası için tuttuğumuz oruçlarımızı kabul...
 5. Oruç Tutarken Mide Delinmesi Hakkında Bilgiler

  Oruç Tutarken Mide Delinmesi Hakkında Bilgiler

  mide delinmesi mide delinmesi nedir mide delinmesi tedavisi Sevgili melekler, mide delinmesi, özellikle ramazan ayında kişilerln hastaneye başvurma sebeplerinin başında geliyor. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güner Öğünç, her yıl ramazan ayında mide delinmesi şikayetiyle gelen hasta sayısında artış yaşandığını belirterek, mide şikayeti...

Sayfayı Paylaş