1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  orucun sağlığa faydaları

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  orucun sağlığa faydaları orucun insan sağlığına faydaları İnsan sağlığının başında, hücre hayatının sağlıklı bir şekilde de yürümesi gelir. Gerçek odur ki, yaşlılık ve onun kaçınılmaz sonucu olan ölüm, hücrelerdeki çöküşün, tükenişin ve sessiz bir şekildeki ölüşün ifadesidir.

  Hücrenin ve onun bir bakıma toplum yapısı sayılan dokuların çöküşündeki ana unsur şüphesiz yorgunluktur.

  Dokuların ve hücrelerin yorgunluğu, bugün başlı başına bir ilim dalı olarak ele alınmaktadır.

  Bir hücre ne kadar ağır bir yükün altında ise, o kadar kolay yıpranır. Bu açıdan bakılınca bütün ilim adamları, karaciğer hücrelerini yaşlanmanın tek sorumlusu saymaktadır.


  Karaciğer hücreleri, birbirinden farklı onaltı grup görevi yürütmek için 24 saat aralıksız çalışırlar. Keyfe bağlı ağır beslenmeler ve içki, bu dayanılmaz yükün altında ezilen karaciğer hücreleri için, gerçekten bir azap, bir zulümdür.  İnsan hayatının vefakâr hizmetkârları olan bu hücrelerin bîr tek ümidi var, oruç! Çünkü karaciğer hücresi bir mü`minin vücudunda mekân tutmuşsa, yorgunluğu arttıkça âdeta yalvaran bir sesle sorar:
  - ramazan ne zaman?

  Evet sevgili okuyucularım, oruç, bu hücreler için özlenen bir bayramdır. Bu gerçeği anlamak için, orucun karaciğere getirdiği nimetlere bir göz atalım :  a- Karaciğerin çeşitli görevleri arasında safra yapmak ve besinler depo etmek, son derece önemli bir yer tutar. Çünkü bu görevler, süresiz devam eder. Hücrelerin bu yükü, onların çok değerli ve hayatî görevi olan globülin (kandaki protein) yapımı büyük ölçüde zorlaşır. Bu sebeple aşırı beslenenler, karaciğerin bu çok gerekli biyolojik hizmetinden mahrum kalırlar.


  Efendimizin: "Sofradan doymadan kalkın" şeklindeki emri, böylesine hayatî bir mucize mesajıdır.
  İşte oruç, besin hizmeti açısından karaciğere ortalama 8-10 saat istirahat sağlar.
  Bu sayede oruç tutanın karaciğeri, daha rahat globülin ve benzeri biolojik maddeler üretir ki, bu nimeti başka bir yoldan elde etmenin imkânı yoktur.  b- Karaciğer için çok zor ve önemli bir görev, vücuttakî iyon alışverişlerinin elektronik dengesini kurmaktır.
  Suyun iyon köklerinden başlayarak asit, metil ve azotlu iyon dengeleri, karaciğerin akıl almaz hünerleri sayesinde ayarlanır. Bu görev sırasında vena-porta dediğimiz özel kan sisteminden her an gelen yeni besin maddeleri, çok zor şartlar ortaya koyar. Halbuki ramazanda, bu kan sisteminde 10 saat süre ile ciddi bir sabit denge meydana gelir. Böylece karaciğerin iyon görevleri, son derece rahatlar.

  c- Oruç esnasında karaciğerin glikoz depolama görevinde de aşikâr bir rahatlama olur. Karaciğerin dokulardaki gerginliği kalkar. Karaciğerin hücre içi basıncı düşerek, emsalsiz bir biolojik zindelik doğurur.
  Bütün bu gerçekler yanında çağımızın insanı, sırf kendini tatmin için karaciğer testleri yaptırıyor. Ve her gün değişen rejim testlerinin peşinde koşuyor.
  Yarının insanı, inansın veya inanmasın, harika bir laboratuvar olan karaciğerini korumak için oruç tutacak.

  Şimdi çok önemli bir başka dokuya ait hücrelerin birbirleriyle konuşmalarını dinleyelim:
  Damarın iç yüzündeki hücreler, eğer dile gelseler, birbirleriyle şöyle konuşacaklar:
  -ramazan ne zaman gelecek? Kanda dolaşan besin artıkları üzerime öylesine yığıldı ki, artık öleceğim ve benim yerime yine bu ölü besin artıkları çökecek. Bunun sonucunda şimdiye kadar lastik gibi tuttuğum damar çeperi eğer oruç imdada da yetişmezse daracık, bir kireç boruya benzeyecek ve beslediğim organ ölüme mahkûm olacak.


  Sevgili okuyucularım. Damar yüzeyinin hücreleri acaba neden ramazanı bekliyor?

  a- Oruç sırasında, özellikle iftara birkaç saat kala, kandaki besin maddeleri en az seviyeye ineceğinden, damarlarda hiç besin artığı kalmayacak, böylece damar yüzeylerinde besin artığı birikmeyecektir. Bunun sonucunda damar hücreleri hayat bulacak, damar sertleşmeyecek ve ihtiyarlık kesin olarak gecikecektir.

  b- Kan hacminde iftara doğru görülen sıvı azalması, kan basıncını azaltacak ve damar hücreleri, üzerinden kalkan baskıdan dolayı âdeta bayram yapacaklardır. Bu arada hücre ve hücre arası su azalacağından, küçük tansiyon düşecek ve gerçek gençlik doğacaktır.


  c- Kanda, bazı insanlarda bir türlü düşmeyen Lipid ve Kollesterol düşecek ve damarlar, yine akıl almaz bir mutluluğa kavuşacaktır.
  Damar hücreleri, orucu nasıl beklemesin?
  Çağımızın insanı, kan basıncını düşürmenin ve kandaki besin artıklarını her ay ölçtürmenin telâşı içindeler.
  Bu yüzden tekrar ediyoruz.
  Yarının insanı, inansın veya inanmasın, yaşlanmayı geciktirmek ve damarlarını sağlığa kavuşturmak için oruç tutacaktır.

  Bir de oruç açısından kemik iliğini gözleyelim:
  Özellikle yetersiz güneş ve sağlıksız hava şartları, şehirlerde yaşayan insanların kemik iliğini tembelleştirir. Bu yüzden bu insanlar hem kansız, hem dermansız hem de hastalıklara karşı dayanıksızdır. Kemik iliğini harekete geçirip, güçlü bir çalışmaya sevk eden en iyi üç faktör: Güneş, bol oksijenli hava ve hücre beslenmesindeki zorlanmadır.

  Evet evet, yanlış anlamadınız. Son maddede "hücre beslenmesindeki zorlanma", dedik. Bu husus, tıp ilminin en önemli tespitlerinden biridir. Eğer hücrelerde beslenme zorlanırsa, vücut kan yapımını arttırarak oksijen taşıma faaliyetini hızlandırır. İşte oruç, bu tesiri sağlayan akıl almaz bir uyarıcıdır. İftara doğru hücre beslenmesindeki zorlanmalar, kemik iliğine uyarı yapar, bu yüzden oruç tutan herkeste bariz bir güç artışı olur.  Evet sevgili okuyucularım, orucun insan sağlığına verdiği hikmetleri saymakla bitiremeyiz. Sadece ana başlıklar olarak birkaç önemli noktaya temas edeceğim.


  1- Oruç sırasında bütün hormon sistemi,bir ay süre ile dengeli ve zinde bir çalışma düzenine geçer.
  2- Sindirim sistemi ve özellikle onun korunma sistemi olan peyer plâkları, bu ay zarfında revizyona girer ve bütün aksaklıklar düzeltilir.
  3- Orucun kan basıncı ve damarlar üzerindeki müsbet tesiri böbrek ve kalp üzerinde de otomatik bir sağlık teminatıdır.
  4- Ve nihayet oruç, insanların manevî bünyelerine yaptığı harika tesir ile bütün vücut sisteminin mutlu bir ahenge kavuşmasını sağlar.  `a karşı kulluk vazifelerini yapmış insanların duyduğu mutluluk, bütün dertleri alır, götürür. Ve müslüman, stressiz, taptaze bir biolojik mekanizma ile yeni bir yıla girer.
  Hem gençleşmiş olarak, hem de Cennette kendisine verilecek olan ebedî gençliğin müjdesini ruhunda duyarak...


  Merhum Onk. Dr. Haluk NURBAKİ

  Not : Alıntıdır.   
 2. necla

  necla Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  545
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  fransa
  Cevap: orucun sağlığa faydaları
  ellerine saglik canim tesekkurler
   
 3. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38
  Cevap: orucun sağlığa faydaları
  emeğine sağlık adminim
   
 4. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: orucun sağlığa faydaları

  ellerine emeğine sağlık
   
orucun sağlığa faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Orucun Sağlık Yönünden Faydaları

  Orucun Sağlık Yönünden Faydaları

  orucun sağlık yönünden faydaları orucun tıbbi faydaları sporun sağlık ve toplumsal yaşam yönünden ne gibi yararları vardır sporun ve toplumsal yaşam yönünde ne gibi yararları vardır Oruç tutmak islamın 5 şartından biridir ve dinimizce farzdır oruç tutmak...Oruç tutunca manevi yönden huzura rahata eriyoruz...Orucun sağlık açısından da saymakla bitmeyecek kadar çok faydası var...Peki o faydalar...
 2. Orucun Faydaları Sağlık Açısından nelerdir yazar mısınız

  Orucun Faydaları Sağlık Açısından nelerdir yazar mısınız

  Merhaba arkadaşlar öncelikle hepinize hayırlı ramazanlar diliyor ve şimdiden tutacağınız oruçlar kabul olsun diliyorum ve Orucun Faydaları Sağlık Açısından nelerdir bu konuda da sizlerden bilgi rica ediyorum.
 3. Ramazan Geldi İşte Oruç Tutmanın Sağlığımıza Faydaları !

  Ramazan Geldi İşte Oruç Tutmanın Sağlığımıza Faydaları !

  orucun faydaları orucun yararları Sevgili melekler, bu gece Allah'ın izniyle ilk sahurumuza klkacağız. Uzmanların önerilerine uymayı ve sahurda hafif gıdalar tüketmeyi lütfen unutmayın. Bu yazımızda insan sağlığına orucun faydaları konusunda bazı bilgiler vereceğiz sizlere.. :) İnsanlar aç kaldıklarında hem fizyolojik hem de psikolojik birtakım değişiklikler yaşarlar. Uykusuzluk, baş...
 4. Oruç Tutmanın Sağlığımıza Faydalarını Biliyor musunuz ?

  Oruç Tutmanın Sağlığımıza Faydalarını Biliyor musunuz ?

  oruç tutmanın faydaları oruç tutmanın yararları Sevgili melekler, Ramazan ayında en önemli ibadetlerden birini yapar ve oruç tutarız. Duyduğumuz manevi hazzın ve ibadet zevkinin yanında oruç tutmanın yararları bunlarla bitmez. Beslenme uzmanlarının arada bir vücudu dinlendirmekten kasıtla yaptırdıkları detoks diyetleri de aslında bir nevi oruçtur. Bu sebeple oruç tutmanın bedenimize ve...
 5. Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

  Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

  orucun faydaları orucun yararları orucun faydaları hakkında Bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayın da tutulan orucun dini açıdan olduğu kadar sağlık açısından da faydaları oldukça fazladır. Orucun sağlığa faydaları konusun da sizlere gereken bilgileri sunuyoruz. Bir yıl boyunca çalışmakta olan Vücudun organları adeta Ramazan ayında bakıma alınır.. Vücudumuzda depolanan besin maddeleri ,...

Sayfayı Paylaş