Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Orucunuz Hangi Cinsten ?

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Şimdi diyeceksiniz ki nasıl yani orucunda çeşidi mi var diye varmış arkadaşlar bakın bu konudaki bilgiler nelermiş buyrun

  Efendim, hepimiz oruç tutmaktayız. Ama hangi oruç?.. Diyeceksiniz ki, hangi oruç ne demek? Orucun da hangisi olur mu, oruç işte.
  Haklısınız. Öylesine tek tip oruç tutmuş, öylesine tek noktada sabit kalmışız ki orucun çeşitlerini dahi hatırlamaz olmuşuz. İsterseniz kaç tip oruç olduğundan söz edeyim bugün size de, görün oruç çeşitlerini ve tespit edin tuttuğunuz orucun hangisinden olduğunu.
  Üç türlü oruç tutulur.
  Avam orucu.
  Havas orucu.
  Havassın da havassının orucu.
  Gördünüz mü oruç çeşitlerini? Önce avam orucuna bakalım. Aslında avam orucunu tarife hacet yoktur. Çünkü bizim tuttuğumuz oruç, avam orucunun ta kendisidir.
  Nedir avam orucu?
  Orucu bozucu hallerden uzak kalmak. Yemek yemeyip su içmemek. Yani sadece midesine tutturmak.
  Demek ki avam orucunda korunan ve kollanan şey, sadece boğazından aşağıya bir şey geçirmemek, sadece mideyi muhafaza etmekten ibarettir.
  Peki havas orucu?
  Havassın orucu, mide ile beraber, diğer organlarına da oruç tutturmak. Ağzına, gözüne, kulağına, ayağına.
  Ağzından günah olabilecek bir cümle çıkarmamak, dilinden gıybet, dedikodu gibi sözler sarf etmemek, ayağıyla haram olan yola yürümemek, kulağıyla haram olan sözler dinlememek, mânâsız, faydasız şeyler duymamaya gayret etmek... Gözüyle de harama bakmamak, kötülük seyretmemek, müstehcen olan manzaralara nazar etmemek. Ben oruçluyum demek.
  Evet, bu da havassın orucudur. Demek havas, mideden başka diğer organlarına da orucu tutturuyor, harama baktırmıyor, harama yürütmüyor, haramı seyrettirmiyor, haramı dinletmiyor... Bunlar orucunu bozar, biliyor.
  Gelelim havassın da havassının orucuna. Onlar bunlara ilave olarak kalblerine, gönüllerine, hayallerine de oruç tutturuyorlar... Meselâ, kalbine günah olan şeyleri getirmiyor, hayaline haram olan şeyleri aksettirmiyor... Yani hayaline de oruç tutturuyor, maddî organlarında bırakmıyor orucu, manevî organlarına da götürüyor, kalbine, gönlüne kadar vardırıyor, tam bir melek haline yüceliyor...
  Şimdi sualimizi tekrar sorabilir miyiz:
  - Kaç çeşit oruç varmış anladık mı?
  * * *
  Adamın biri veryansın ediyor konu komşusunun aleyhine. Yaklaşıp sitem ediyorlar:
  - Amca bey böyle dedikodu yapma. Bak mübarek günlerdeyiz!
  Gayet rahat cevap veriyor:
  - Ne yapacaksın evlat, oruç kafayla durulmuyor ki!
  İşte sana tam bir avam orucu. Bol gıybetli, dedikodulu...
  Böylelerinden birini gören Efendimiz (sas) Hazretleri buyurmuş ki:
  - Hayır, siz oruç tutmuyorsunuz! İsterseniz tükürün bakayım.
  Tükürmüşler ki, kanla dolu. Buyurmuş ki: Bakın siz oruçlu değilsiniz, dedikodu yaparak konu komşunun etini yemişsiniz, işte kanı...

   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Allah havas orucu tutanlardan etsin inş.
   
Orucunuz Hangi Cinsten ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Apartmanda Yaşayabilen Köpekler hangi cinslerdir?

  Apartmanda Yaşayabilen Köpekler hangi cinslerdir?

  Merhaba 4 yaşında ki kızım ve 7 yaşında ki oğlum eve bir köpek almamızı istiyor lakin biz apartmanda oturuyoruz acaba Apartmanda Yaşayabilen Köpeklerin cinsleri neler bilmiyoruz bu konuda bize fikir verirseniz çok sevinirim:)
 2. evde hangi cins köpekler beslenir?

  evde hangi cins köpekler beslenir?

  Merhaba Melekler. Ben eve köpek almak istiyorum ama annemi ikna edemiyorum.Bunun için araştırma yapıyorum.Evde hangi cins köpeklerin beslenmesi en uygun olur?
 3. Oruç Hangi Günlerde Tutulmaz?

  Oruç Hangi Günlerde Tutulmaz?

  orucun mekruh olduğu günler orucun tutulmasıgünah olduğu günler oruç hakkında sorular Ramazan ayı dışında borçlu olan orucunu tutmak isteyenler yada orucun faziletinden yararlanmak isteyenlerin Ramazan dışında tutmak istedikleri oruç için en uygun günler hakkında sizlere gereken bilgileri paylaşıyoruz. 1— Senenin beş gününde oruç tutmak (tahrimen) mekruhtur. Yâni, harama yakın şekilde...
 4. Hangi Günlerde Oruç Tutulmaz?

  Hangi Günlerde Oruç Tutulmaz?

  oruç tutulmayan günler, hangi günler oruç tutulmaz, oruç hangi günlerde tutulmaz Sual: Orucun haram olduğu aylar ve günleri yazar mısınız? CEVAP Oruç tutmak sadece bayram günleri haramdır. Senede beş gün. Yani dört gün Kurban bayramı, bir gün de Ramazan bayramı. Diğer günler oruç tutulabilir.

Sayfayı Paylaş