Örümcekler Kendi Ağlarına Takılırlar mı?

T

TİTAN

Forum Okuru
Örümcekler Kendi Ağlarına Takılırlar mı?
örümcekler, kendi ağlarına takılırlar mı, neden, sebepleri, örümcek ağı, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

https://www.meleklermekani.com/imagehosting/orumcek agi-300.jpg

Sevgili melekler,
Şimdi azaldı ama küçükken örümceklerden çok korkardım.Onların o bir sürü bacaklarıyla hızlı hızlı hareket etmeleri beni çok korkuturdu.Oysa zavallı hayvanlar da bizden kimbilir nasıl korkuyorlardır..:)

Örümcekler muhteşem sistemleri sayesinde ördükleri ağlarla bir çok canlıyı rahatlıkla yakalayabilmektedirler. Özellikle yakaladıkları diğer canlıların daha sonra bu ağdan kurtulamamaları ağın en ilginç ve özel olmasını sağlayan ayrıntıyı oluşturmaktadır. Bu sistem üzerinde bir çok araştırma yapan bilim adamları sistemin henüz nasıl işlediğini hala çözememektedir. Bilimsel araştırmalar da dikkat çeken ve insanların merak ettiği diğer bir ayrıntı ise örümceklerin kendi ağlarına takılmadan nasıl hareket ettiği gerçeğidir.

Araştırmalar aslında bu durumun örümcekler için oldukça kolay bir durum olduğunu göstermiştir. Üzerlerinden taşıdıkları özel bir sıvı ile taşıma ve taşınma işlemini sorunsuz gerçekleştiren böcekler aslında ürettikleri bu sıvı ile karşılaşabileceği sorunların önüne geçmektedir.

Ürettiği salgı sayesinde ayaklarının daha kaygan olmasını sağlayan örümcekler bu sayede hareketlerinin daha kolay olmasını sağlamaktadır. Bu hareket kolaylığı sayesinde ağların çevresin de ve içinde rahatça gezebilen örümcekler çok azda olsa bu ağların içinde kalma riskini taşımaktadır.

Ayrıca dış etkenler tarafından ürkütülen örümcekler kendi ağının kurbanı olabilmektedir.Gelebilecek tehlikelerden kaçmak isteyen örümcekler daha sonrasında daha hızlı bir şekilde hareket etmeye başlamaktadır. Bu hızlı hareketler sonrasında ürettiği sıvı yetersiz kalmakta ve örümcek kendi ağına takılabilmektedir. Bu durumda eğer ağ daha sıkı bir şekilde düğümlenmemişse örümceğin kurtulma ihtimali oldukça yüksektir. Kendi kurduğu ağ sistemini çözme şansı diğer canlılara göre daha fazladır. Fakat örümcek çok ciddi şekilde ağına kurban olduysa hayatını mutlaka kaybedecektir.
 
Üst