1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Osman Fahir Seden kimdir

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  osman fahir seden kimdir, kısaca hayatı, hayatı, filmleri, resimleri, eserleri,


  Cilalı İbo gibi daha bir çok filme imzasını atan Osman Fahir Seden hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda sizlere Melek'ler.

  [​IMG]


  22 Mart 1924 yılında doğdu.

  İstanbul Üniversitesi'nde Hukuk eğitimi aldı. Yaşamı boyunca 100'ün üzerinde senaryo yazıp, film yönetti. Yönetmenliğini yaptığı filmlerde küçük rollerde yer aldı. Lütfi Akad'la senaryo çalışmaları yaptı. Bir çok filmini çektiği Seden Film Şirketi'ni kurdu.

  1951 yılında Kani Kıpçak`ın yönettiği "İstanbul Kan Ağlarken" adlı filmin yazarak sinemaya girdi. 1956`da ilk filmi Kanlarıyla Ödediler'i çekti. 1959`da çektiği "Düşman Yolları Kesti" adlı filmle Türk sinemasının önemli yönetmenleri arasına girdi. Bazı önemli filmleri Düşman Yolları Kesti (1959), Namus Uğruna (1960) ve Çalıkuşu'dur (1966). Genellikle duygusal filmler çekmesine rağmen ilk dönemlerinde Feridun Karakaya'nın unutulmaz tiplemesi Cilali İbo serisi gibi filmleri de yönettti. Sinema filmlerinin dışında son dönemlerde pek çok TV dizisinin yönetmenliğini yaptı.

  Sanat yaşamı boyunca pek çok ödül kazanan yönetmene, Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi.


  1924 yılında doğan Osman Fahir Seden, önemli bir yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncudur. İstanbul Üniversitesi'nde Hukuk eğitimi gördü. Yaşamı boyunca 100'ün üzerinde senaryo yazıp film yönetti.
  Yönetmenliğini yaptığı filmlerde küçük rollerde yer aldı. Lütfi Akad'la senaryo çalışmaları yaptı. Birçok filmini çektiği Seden Film Şirketi'ni kurdu.
  1951 yılında Kani Kıpçak'ın yönettiği "İstanbul Kan Ağlarken" adlı filmi yazarak sinemaya girdi. 1956'da ilk filmi "Kanlarıyla Ödediler'i" çekti.1959'da çektiği "Düşman Yolları Kesti" adlı filmle Türk sinemasının önemli yönetmenleri arasına girdi.  Bazı önemli filmleri; Düşman Yolları Kesti (1959), Namus Uğruna (1960) ve Çalıkuşu'dur (1966). Genellikle duygusal filmler çekmesine rağmen ilk dönemlerinde Feridun Karakaya'nın unutulmaz tiplemesi Cilalı İbo serisi gibi filmleri de yönettti.
  Sinema filmlerinin dışında son dönemlerde pek çok TV dizisinin yönetmenliğini yaptı. Sanat yaşamı boyunca pek çok ödül kazanan yönetmene, Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında Devlet sanatçısı ünvanı verildi.
   
Osman Fahir Seden kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Osman Öztunç - Sensin

  Osman Öztunç - Sensin

  Dağlardan muhabbet aldığım zaman Pirler dergahında kaldığım zaman Zincirimden kopup geldiğim zaman Bu öksüz yapıda vardığım sensin (Nakarat) Yüzüme bakasın diye gözünü Dizime dayasın diye yüzünü Sana gelmek için şu yeryüzünü Boranla, tipiyle sürdüğüm sensin Şah sultanım, canım, canda kaynasın Söz ehlinde kılıç kında oynasın O cihanda, bu cihanda aynasın Her iki kapıda gördüğüm...
 2. Kimse Bilmez Seni Harbiyelim!

  Kimse Bilmez Seni Harbiyelim!

  harbiyelim kara harp okulu üniforma kara harp okulu üniformaları üniforması 14 yaşında üniforma giyen Ailesinin her kuşağı asker olan, son kuşaklardan biri de bu sene Harbiyeden mezun olan bir ailenin üyesi olarak hayatım boyunca içime işlemiş olan bir askeriye olgusudur sürüp giden... Bazen coşturan, bazen çok üzen ne varsa toplanır bu kavramın içine. Kardeşini her abla gibi çok seven bir...
 3. Osmantan Erkır kimdir

  Osmantan Erkır kimdir

  osmantan erkır biyografi osmantan erkır kimdir, hayatı, kısaca hayatı, biyografi, hakkında bilgiler Popstar yarışmalarının yapımcısı ve sunucusu Osmantan Erkır hakkında merak ettiğiniz herşey burada Melek'ler! 1973 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul'da Saint Michel Lisesi'nden mezun olduktan sonra İngiltere'de üniversite seviyesinde sinema televizyon ve yüksek lisans seviyesinde oyunculuk...
 4. Tatar Ramazan Dizisi Kirmastılı Karakteri Osman Soykut Kimdir?

  Tatar Ramazan Dizisi Kirmastılı Karakteri Osman Soykut Kimdir?

  Bu sayfa; Tatar Ramazan Dizisi Kirmastılı Karakteri Osman Soykut Kimdir konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Tatar Ramazan dizisinde önemli rollerden biri olan Kirmastılı karakterini usta oyuncu Osman Soykut canlandırıyor. Şimdi Osman Soykut hayatı hakkındaki bilgileri hatırlayalım... Türk ve Amerikan Sinema, Tiyatro ve Dizi oyuncusu olan Osman Soykut, 1957 Ankara...

Sayfayı Paylaş