1. BeyazMelek

  BeyazMelek Super Moderator

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  677
  Beğenilen Mesajlar:
  323
  Ödül Puanları:
  63

  Osmanlı hekimlerinden alternatif tıp reçeteleri burada!

  Konu, 'Saç Bakımı' kısmında BeyazMelek tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; osmanlı alternatif tıp reçeteleri hakkında bilgi vermektedir
  Son dönemde Muhteşem Yüzyıl dizisiyle de iyice gözler önüne serilen Osmanlı döneminde bakımlı olmanın sırları herkesçe merak edildi. O dönemde kadınlar nasıl güzelleşiyordu ve bakımlı olabilmek için neler kullanılıyordu? Dönemin kadınlarına dikkat çekilince bakımlı kadınların sırları da bir bir gün yüzüne çıktı. Osmanlı döneminde güzelleşmek için neler yapılır, diyenler için aydınlatıcı bilgiler burada:tik:

  [​IMG]

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Altıntaş:
  ''Saçla ilgili sorunlara dair Osmanlı hekimlerinin tavsiye ettikleri pek çok ilaç dönemin tıp kitaplarında yer alıyor. Kimyasallardan başka çaremiz yok zannediyoruz ama doğanın tılsımına tekrardan el uzatabiliriz'' dedi.
  Prof. Dr. Altıntaş, saçın temizliğine, bakımına ve gürleştirilmesine yönelik Osmanlı hekimlerinin tavsiye ettikleri pek çok ilacın, dönemin tıp kitaplarında yer aldığını belirtti.
  Binlerce yıldır doğal maddelerle yapılan formülleri öğrenen ve kullanan insanlar olduğunu bildiren Prof. Dr. Altıntaş, ''Kimyasallardan başka çaremiz yok zannediyoruz ama doğanın tılsımına tekrardan el uzatabiliriz. Bu şekilde Osmanlı'dan günümüze aktarılan bu formülleri biz de geleceğe aktarabiliriz'' dedi.


  SAÇ TEMİZLİĞİ İÇİN SARAYA ÖZEL SABUNLAR
  Osmanlı dönemindeki tıp kitaplarında saç bakımı için en çok temizliğe önem verildiğine dikkati çeken Prof.Dr. Altıntaş, dönemin hekimlerinin de saç bakımında özellikle kil ve sabun tavsiye ettiğini söyledi.
  Prof. Dr. Altıntaş, sabunun önemli bir tüketim maddesi olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
  ''Sabunhanelerde zeytinyağından imal edilen sabunlar özellikle tercih edilirdi ve halk kaliteli sabunları hemen tanırdı. Saray için alınan sabunlar ise özel bir muameleyle gül suyunda eritilip, içine misk, amber, karanfil, mahlep, kakule, öd ağacı gibi kokulu maddeler katılırdı. Kalitesini yükseltmek için de içine reçine eklenen sabunlar kalıplara dökülerek, kişilere has motiflerle basılır ve kesilirdi."


  OSMANLIDAKİ SAÇ BAKIM FORMÜLÜ 'BAŞ YUMAĞI'
  Prof. Dr. Altıntaş, Osmanlı döneminde kadınların güzellik sembolünün topuklara kadar uzun, gür ve siyah saçlar olduğunu belirtti.
  Bunun için de kadınların ''baş yumağa'' formülünü uyguladığını bildiren Altıntaş, saçların yıkandıktan sonra kolay taranması ve yumuşak olmasını sağlayan bu formülün içinde nilüfer, menekşe, gül ile yumuşatıcı etkisi olan haşhaş kabuğu, onarıcı etkisi olan papatya, hatmi ve ebegümecinin yer aldığını kaydetti.


  KELLİĞE KARŞI 'MA-İ KİBRİT-İ ŞERİF'
  Osmanlı dönemindeki tıp kitaplarında kelliğe ve saç dökülmesine karşı formüllerin de yer aldığına işaret eden Altıntaş, şöyle devam etti:
  ''Saç çıkaran, gürleştiren ve parlaklaştıran formüller içinde en çok tekrar edilenler defne yağı, çörek otu, zeytinyağı yağı ve akasya zamklı reçetelerdir. Saç dökülmesinin önlenmesinde beslenme ve sağlık kurallarına riayet etmenin büyük önem taşıdığını görebiliyoruz. Fatih Sultan Mehmet'in hocası ve hekimi Akşemseddin'in 'Ma-i kibrit-i şerif' ilacının ise kelliği sonlandırdığı söylenir."


  SAÇLARIN AKLAŞMASINA ENGEL OLAN MACUN
  Altıntaş, Osmanlı hekimlerinin saç ve sakalların erken aklaşmasını önlemek için de formüller geliştirdiğini belirterek, ''Dönemin hekimlerinin zencefil ve helile gibi bitkileri içeren macunların önerildiğini ve bu uygulamaya rağmen saç ve sakalların ağarmasından kaçınılamazsa kına ve ceviz kabuğuyla boyanmasının tavsiye edildiğini sözlerine ekledi.
   
Osmanlı hekimlerinden alternatif tıp reçeteleri burada! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Alternatif tıp veya tamamlayıcı tıp Tanımı

  Alternatif tıp veya tamamlayıcı tıp Tanımı

  ALTERNATİF TIP TANIMI Alternatif tıp veya tamamlayıcı tıp , daha çok geleneksel doğal bitkileri kullanarak (çay veya bitki karışımlarıyla) elde edilen ilaçlarla tedavi etme yöntemidir. Modern tıp biliminin hastalık sebepleri ve tedavisi konusunda somut verileri olmadığı, hasta için henüz mevcut objektif ve kanıtlanmış bir tedavi yöntemi olmadığında hasta isteğiyle başlanılabilen veya modern...
 2. alternatif tıbta yeni dönem zeytin yağı

  alternatif tıbta yeni dönem zeytin yağı

  süt kabızlığa iyi gelirmi basura sıcak su iyi gelirmi basur zeytinyağı zeytinyağı basura kabızlığa Riviera zeytinyağı: Rafine ve Naturel zeytin yağının belli oranda karışımı ile elde edilir. Özellikle yemek ve kızartmalarda tercih edilir. Asit oranı en fazla %1 dir.Rafine zeytinyağı: Zeytinyağı asit oranı yüksek olduğundan rafine edilmesi gerekir. Fiziksel rafine işlemi sonrasında elde rafine...
 3. Alternatif Tıp Nedir?

  Alternatif Tıp Nedir?

  Alternatif Tıp Nedir? 'Alternatif tıp' bilim dışı bir kavram değil. Bu konuda araştırma ve çalışmalar sürüyor. alternatif tıp kesinlikle klasik tıbbı reddetmez. aksine onun çaresiz kaldığı durumlarda devreye girmektedir. Tıbbı aropatik ve homeopatik tıp diye de ayırmaktayız. Aropatik tıpta tedavi, hasta edici etkinin karşıtını kullanma yoluyladır. (Ateşe karşı ateş düşürücü ilacın verilmesi...
 4. Alternatif Tıpta Çemen Nasıl Kullanılır ?

  Alternatif Tıpta Çemen Nasıl Kullanılır ?

  Çemenin Yararları Bogaz Yanması İçin Çemen Kullanımı yanıklarda Çemen Nasıl Kullanılır Kayserinin muhteşem pastırmalarının üstünde ince bir kat olarak tadına doyamadığımız çemenin , alternatif tıp tedavilerinde kullanıldığı alanlar ile ilgili bilgiler şöyle melekler :) Balgam söktürücü: Bir kaşık çemen unu, iki kaşık bal karıştırılıp macun yapılıp yenmeye devam edilir Çok güçlü balgam...
 5. Alternatif Tıpta Akupunktur Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

  Alternatif Tıpta Akupunktur Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

  akupunktur nedir akupunktur nasıl uygulanır Sevgili melekler, bu yazımızın konusu zayıflamak için de kullanılabilen akupunktur tedavisi. Alternatif tıp tedavileri içinde yer alan akupunktur nedir, akupunktur nasıl uygulanır sorularının cevabını makalemizde bulabilirsiniz .. Çin‘de, sarı ırmak vadisinde binlerce yıl önce bu tedavi yöntemi kullanılmaya başlanıldı ve zamanla bütün...

Sayfayı Paylaş