1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  öss kalp hastası yapıyor!!!

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  Hayatlarını sınava bağlayan 15-20 yaşındaki gençler 50’li yaşlarda kalp hastası olma riski ile karşı karşıya. Günümüzde çocuklar 3 yaşından itibaren ana okulunda sınavla tanışıyor ve hayatları boyunca pek çok sınava tabi tutuluyorlar. Bu sınavların yarattığı stres giderek kronik hal alıyor. Özellikle çocuğun hayatında bir dönüm noktası olarak görülen ve sanki geleceğinin bağlı olduğu bir sınavmış gibi gösterilen ÖSS, çocukların ileriki yaşlarda kalp hastası olmasına zemin hazırlıyor. Hizmet Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hamulu, 5 yaşından 25 yaşına kadar sürekli sınava tabi tutulan öğrencilerin özellikle ÖSS’de yaşadıkları stresin kalp hastalıklarına davetiye çıkardığını söyledi.
  Prof. Dr. Ahmet Hamulu'nun verdiği bilgilere göre; özellikle geri kalmış ülkelerde insanlar çok fazla imtihan ediliyor. Çocukluk çağından itibaren 3-5 yaşında okuluna girişlerinde sınav kaygısı ile tanışan ve hayatları boyunca farklı sınavlara girmek zorunda kalan çocuklar sürekli bir ölçüme tabi tutuluyorlar. Bu süreç neredeyse hayatları boyunca devam ediyor. Sürekli ölçümleme, kendini kanıtlamaya çalışma, yaşamı rakamlara dökme kronik stresin başlanmasına sebep oluyor. Bir çocuğun 5 yaşından 25 yaşına kadar sınav stresi altında yaşamaya çalıştığın düşünün. Bu 20 yıllık bir stres. Çocuk ana okuna girdiği zaman ileride kendisine ne olmak istediği soruluyor.

  ÖSS Yüzünden Kalp Hastası Olma Riski Artıyor

  Prof. Dr. Ahmet Hamulu, çocukların hayatında bir dönüm noktası olarak görülen ve adeta geleceğinin bağlandığı ÖSS sınavının çocukların kalp hastası olma riskini önemli ölçüde arttırdığını vurguluyor. Bu sınavın getirdiği stres çocuk yaşlardan itibaren başlıyor. Çocuklar ilkokuldan itibaren ÖSS’ye hazırlanıyor okulla birlikte dershaneye gitmek zorunda kalıyor. Bu yaştan itibaren üniversiteye girene kadar yaşanan stres çocukları potansiyel kalp hastası yapıyor. Çocukluk yaşlarda başlayan kronik stres giderek artıyor ve çocuk her yıl daha fazla kalp hastalıklarına yaklaşıyor, ileri yaşta da kalp hastası oluyor.

  20 Yıl Sınav Stresi İle Yaşıyoruz!


  Bir insana 20 yıl boyunca stres yaşatılıyorsa bu kişinin kronik stresten kalp hastası olmamasının mümkün olmadığını belirten Prof. Dr. Ahmet Hamulu, "Düşünsenize 20 yıl boyunca kalbiniz ağır stres altında. Bu çok yanlış. Yaşamı rakamlarla ifade etmek ve bir sınav ile çocukları başarılı ve başarısız olarak değerlendirmek çocukların gelecekteki sağlığı açısından son derece zararlı. Bu çocuğun bedensel ve ruhsal sağlığı açısından geri dönülmez zararlara yol açıyor. Özellikle erken evrelerdeki sınavların kaldırılması lazım. Öğrenilenleri yargılamak, ölçmek ve biçmek için sürekli yapılan sınavların da ortadan kaldırılması gerekli. İnsanlar hemen sınav sonrası bir sınıflandırmaya alınıyor ve sanki bunun telafisi yokmuş gibi ağır stres altında yaşamaya zorlanıyor" diye konuşuyor.


  Sınav Kaygısı Kalpte Çarpıntı veya Sıkışma Yapıyor


  Çocuklar, sınavlar nedeniyle yaşadıkları stres yüzünden çarpıntı ya da sıkışma şikayetleri yaşıyor. Apar topar hastanelere taşınıyor. Okul bitirme sınavları, ÖSS hazırlığı derken hayatlarının tek amacı bu sınavlar haline geliyor. Aile ve yakın çevreden gelen baskılar da stresi daha da artırıyor. Kalbin bir süre sonra bu yoğunluğun altında sıkışarak, işlevi bozuluyor.

  ÖSS'ye Hazırlanan Gençlerde Ortaya Çıkan Sorunlar
  Problemlerin büyük bir çoğunluğu psikolojik kökenli ancak aşırı stresin kalp üzerinde yarattığı baskı nedeniyle kalpte de bir takım sorunlar ortaya çıkıyor. Sürekli başarıyı yakalama hırsı, sürekli ders çalışma zorunluluğu ve okul-dershane-ev üçgeninde geçirilen uzun saatler sonucu sosyal hayattan kopma öğrencilerde aşırı strese yol açıyor. Bu kadar stresin sonucunda kalp ritmi bozuluyor ve çarpıntı ile birlikte kalp hastalıkları ortaya çıkıyor. Stresi dengelemek ve kalp ritmini düzeltmek için önemli ilaçlar kullanmak zorunda kalan çocuklar daha sonra bu ilaçlar nedeniyle de depresyona giriyor. ÖSS’ye hazırlanan gençlerde yoğun bir şekilde sigara ve kahve kullanımı var. Gece uyanık kalmak için yoğun kahve tüketiyorlar ve bu da kalp ritmini yükseltiyor. Sigara da tansiyon yüksekliği ile birlikte kalp ritmini de olumsuz etkiliyor.


  Ailelere Düşen Görevler

  Çocuklara yaşatılan sınav kaygısı 15-20’li yaşlarda kronik strese, 50’li yaşlarda ise kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Stres kalp sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle sağlıklı bir kalbe sahip nesillerin yetiştirilmesi için çabaların özellikle çocukluk yaşlarına yoğunlaştırılması gerekiyor. Çocukların hem aile hem de okul ortamında bilinçlendirilmesi, sınav kaygısı ve stresinden mümkün olduğunca uzak tutulması, sınav sonrası sınıflamalarda rencide edilmemesi çok önemli. Çocuklara üniversitenin ve meslek hayatının önemi ile birlikte öncelikle sağlığın değeri çok iyi anlatılmalı. Sınavların çocukların hayatının tümünü kaplaması engellenmeli. Aynı zamanda sigara alışkanlığından korunma, hareketli yaşam ve düzenli spor, sağlıklı ve doğru beslenme gibi alışkanlıkların çocuk yaşlarda kazandırılması çok önemli.


  alıntı
   
öss kalp hastası yapıyor!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalp hastası olmamak için

  Kalp hastası olmamak için

  Kalp hastası olmamak için 1- Diyet - sağlıklı beslenmeye çocuk yaşlarda başlanacağını unutmayın. 2- Boy – kilo oranına çok di Kalp hastası olmamak için 1- Diyet - sağlıklı beslenmeye çocuk yaşlarda başlanacağını unutmayın. 2- Boy – kilo oranına çok dikkat edin . 3- Kadınlar, menopozunuzu mutlaka geciktirin. 4- Fizik aktivitenizi artırın, tembellik ve aşırı stresten uzak durun. 5-...
 2. kötü yönetici kalp hastası ediyor

  kötü yönetici kalp hastası ediyor

  Kötü yönetici çalışanı kalp hastası yapıyor Kötü ve beceriksiz yöneticinin sebep olduğu sorunlar... Kötü yöneticiler çalışanların kalp sağlığını etkiliyor.Karolinska Üniversitesi Stres Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, kötü niyetli ve beceriksiz bir yöneticinin, erkeklerde kalp krizi riskini yüzde 60 oranında arttırdığı görülürken, kadınlarda bu oranın daha düşük olduğu...
 3. Şiddet kadını hastalık hastası yapıyor

  Şiddet kadını hastalık hastası yapıyor

  Baş ağrısı, aşırı duyarlılık, çarpıntı, göğüs ağrısı, mide ve bağırsakla ilgili yakınmalar, uykusuzluk ve bazı bedensel hastalıkları taklit eden belirtiler bunların başında geliyor... Aile içi fiziksel şiddet, kadını “hastalık hastası” yapıyor. Hazırlanan rapora göre, fiziksel şiddete maruz kalan kadınlarda, organik bir nedene bağlanamayan bedensel yakınmalar dikkati çekiyor. Başbakanlık...
 4. kalp hastası olabilirmiyim :S

  kalp hastası olabilirmiyim :S

  merhaba ben 23 yaşındayım ama şu sıralar kendimde bazı şeyler fark ettim. özellikle sol göğsümde batmalar ve ağrılar hissettim acaba kistmi var diye kendimi kontrol ettim ama bişey yoktu yokuş çıkarken yada merdiven çıkarken çok fena nefesim kesiliyor direk kalbim ağrıyo sanki birde geceleri çok fazla terliyorum evin sıcak olmasında falan değil hatta kışın bile üzerim açık yatıyorum kalp...
 5. öss

  öss

  sınavın iyi geçmesi icin bir dua varmı?

Sayfayı Paylaş