1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Osteopeni Nedir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kemik mineral yoğunluğu normalde olması gerekenden daha az olduğunda, durum osteopeni olarak değerlendirilir. Bu da bir kişinin kemiklerinin zayıfladığı, eskiden olduğu gibi güçlü olmadığı anlamına gelmektedir. Osteopenisi olan bir hastanın kemik mineral yoğunluğu daha da düşerse osteoporoz (kemik erimesi) denilen daha ciddi bir hastalık geliştirir. Osteopeninin belirtileri neredeyse sıfıra yakındır bu nedenle teşhis edilmesi oldukça zordur.  < Konu Resmi..>

  Osteopeni Nedenleri:

  Orta yaşlardan itibaren insanlar yaşlandıkça, kemikleri daha zayıflamaya ve daha ince olmaya başlar. Çünkü vücut kemik hücrelerini yaptığından çok yıkmaya başlar. Bunun bir sonucu olarak kemik kütle, yapı ve minerallerini kaybeder ve zayıflar. Kemikler daha kırılgan hale gelerek, kemiklerde kırılma riski artar. Normalde insanlar 30 yaşına ulaştıktan sonra kemik mineral yoğunluğunu kaybetmeye başlar. Bu nedenle osteopeninin etkilerini önlemek için, bu yaşına kadar kemik sağlığını korumak çok önemlidir.

  Bir kişinin kemik mineral yoğunluğu doğuştan doğal olarak düşük olduğu zaman bu durum gelişir. Kadınlar erkeklere oranla daha düşük kemik mineral yoğunluğuna sahip olduğundan kadınlar osteopeniye daha yatkındır. Ayrıca menopoz evresinde kadınların yaşadığı hormonel değişiklikler de bu duruma neden olur. Osteopeniye yol açabilecek faktörlerden bazıları şunlardır;

  -Kemoterapi ve steroidler gibi yüksek dozda astım ilaçlarının kullanımı
  -Vücudu uzun süren radyasyonlara maruz bırakmak
  -Ailede görülen osteopeni vakaları
  -Metabolizmanın işleyişinde sorunlar ve yeme bozuklukları

  Gazlı içecekler, alkol ve sigaranın fazla tüketimi kemiklerin zayıflamasına katkıda bulunan diğer faktörlerdir.

  Osteopeni Belirtileri:

  Osteopeninin belirti ve semptomlarını merak edenler için kötü haberimiz var. Osteopeninin hiç bir görünür belirtisi yoktur. Kemikler mineral yoğunluklarını kaybettiğinde ve zayıfladığında, hiç bir belirti göstermezler. Osteopeni belirtisi olarak yalnızca kemik kırıklarını kabul edebiliriz. Bunun dışında kemiklerin zayıfladığının hiç bir belirtisini tespit edemeyiz.

  Osteopeni Tedavisi:

  Osteopeni tedavisinin amacı kemikleri çok daha ağır bir hastalık olan osteoporozdan (kemik erimesi) korumaktır. Bunun için genellikle düzenli ilaç tedavisi uygulanır. Bunun dışında tedavi sürecini hızlandırmak için hastaların kendi başlarına yapabileceği bir kaç şey daha vardır.

  -Kalsiyum kemik sağlığını sürdürmek için çok önemlidir bu nedenle süt, yeşil sebzeler, meyveler gibi kalsiyum yönünden zengin besinleri beslenmeye dahil edilmelidir.

  -Doktor tarafından tavsiye edilirse ek kalsiyum takviyeleri ve kalsiyumun emilimine yardımcı olacak D vitamini takviyeleri alınmalıdır.

  -Kemikteki hasarın daha da ilerlemesini önlemek için sigara, alkol ve gazlı içeceklerin tüketimini bırakın.

  -Kemik sağlığını iyileştirmenin başka bir yolu düzenli egzersizden geçer. Kardiyovasküler egzersizler ve fizyoterapi egzersizleri kemik gücünü yeniden kazanmak için iyi bir yoldur.

  Osteopeninin Önlenmesi:

  Yaklaşık 34 milyon Amerikalı onları kırıklara duyarlı hale getiren osteopeni hastalığına sahiptir. Bir kişide osteopeni gelişme ihtimali öncesinden tahmin edilebilir. Bir kişi büyüme yıllarında kalsiyumdan zengin besinleri yeterince tüketmemiş ise, ailesinde osteopeni öyküsü varsa, astım tedavisi için steroid veya başka ilaçlar kullanmış ise bu kişide hayatının ilerleyen dönemlerinde osteopeni gelişebilir. Ancak henüz genç yaştaki kişiler 30 yaşına gelmeden kemik sağlığını geliştirerek bu hastalığın gelişmesini önleyebilirler. Yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alınması, sigara ve alkol tüketiminin bırakılması, düzenli egzersiz yapılması ve dengeli beslenme ile yaşamın daha sonraki aşamalarında osteopeni gelişmesi önlenebilir.

  Popüler bir deyiş olan “hastalığın önlenmesi, tedavisinden kolaydır” sözü bu hastalık için normalden olduğundan çok daha önemlidir. Sağlıkla ilgili olan her şey gibi osteopenide de tanı ve tedavi için her zaman bir doktora danışmak çok önemlidir.
   
Osteopeni Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Neden?

  Neden?

  Günün son dersinin sonuna gelinmişti. Öğrenciler çıkmak için sabırsızlanıyordu. Defter ve kitaplarını çantalarına koydular. Zil çalar çalmaz, dışarı çıkmak için hazırdılar. Yalnız, Ali hazırlanmamıştı. Gecikmek için de elinden geleni yapıyordu. Nihayet zil çaldı. Öğrenciler bir anda kapıya yöneldi. Ali, yerinden kalkmadı. Ağır ağır eşyasını topladı. Bir yandan göz ucuyla öğretmenine bakıyor,...
 2. neden?

  neden?

  bu oyunda hayatımızdaki klişelere bi anlam vermeye çalışacaz alttakide kendince bi cvp verip yeni bi klişe söliyecek... ilk ben baslıyorum neden hep ilk adım erkeklerden beklenir
 3. Neden...!

  Neden...!

  Bu güzel sitede neden radyo yayını yok ...?
 4. Neyse...

  Neyse...

  Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...
 5. ne

  ne

  burçak tarlasının gerçek adı nedir

Sayfayı Paylaş