1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.656
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Östrojen hormonu hangi durumlarda ölçülür?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  östrojen hormonu neir,östrojen hormonu yüksekliği,östrojen hormonu düşüklüğü,östrojen ilaçları,östrojen tedavisi hakkında bilgiler
  Östrojen hormonu kadınlarda ve erkeklerde bulunan **** hormonlarından birisidir. Erkeklerde çok
  düşük düzeylerde bulunur. Kadınlarda üreme fonksiyonları ve menstrüel siklus üzerinde önemli etkileri vardır.18 karbonlu (C18) steroid yapıda hormonlardan birisidir ve temel yapı taşı kolesteroldür. Östrojenler esas olarak overlerde (yumurtalıklarda) üretilir ve periferik dokularda (yağ dokusunda) androjenlerden aromatizayonla elde edilir.

  1929 yılında Adolf Friedrich Johann Butenandt ve Edward Adelbert Doisy östrojen hormonunu ilk olarak izole eden bilim adamı olmuşlardır. Adolf Friedrich Johann Butenandt **** hormonları üzerine olan çalışmalarından dolayı 1939 yılında Nobel kimya ödülüne layık görülmüştür (kaynak 1, 2).
  < Konu Resmi..>


  Kadınlarda 4 çeşit östrojen hormonu bulunur:
  Östron (Estron, E1): Zayıf östrojenik aktivitesi vardır.
  Östrdiol (Estradiol, E2): En güçlü östrojendir. Üreme çağındaki kadınlarda en fazla üretilen östrojen östradioldür.
  Östriol (Estriol, E3): En zayıf östrojenik aktivitesi olandır. E2 ve E1'in matabolik son ürünüdür. Direk olarak overden salgılanmaz.
  Östetrol (Estatrol, E4): Fetus karaciğerinde sentezlenir . Gebelik dışında erişkin kadın vücudunda bulunmaz.

  Androstenedionun aromatizayonu ile üretilen östrojen Östron (E1)'dur. Testosteronun aromatizasyonu ile elde edilen östrojen östradiol (E2)'dür. Bu reaksiyonlarda rol alan enzim aromataz enzimidir. Bu reaksiyonlarda overlerde E1 ve E2 oluşurken; yağ, kas gibi periferik dokularda E1sentezlenir. E1 ve E2 birbirine 17-beta-hidroksisteroid dehidrogenaz emzimi ile dönüştürülebilmektedir.

  Östrojen hormonunun kadın vücudundaki etkileri:
  - Vajen epitelinde proliferasyon ve glikojen depolanmasını arttırır. Bu sayede vajende pH azalır yani asidik ortam oluşur. Vajende östrojen etkisi ile süperfisial hücre hakimiyeti sağlanır.
  - Servikal mukusun pH'ını arttırır yani alkali hale getirir, bu sayede spermin serviksten geçmesini ve gebeliği kolaylaştırıcı etki gösterir.
  - Servikal mukusun sıvı içeriğini arttırarak elastikiyetini arttırır, vizkozitesini azaltır. Bu sayede spermlerin serviksten rahim içerisine rahat geçmesini sağlar, bu östrojenin gebeliği kolaylaştırıcı fizyolojik bir etkisidir. Servikal mukusun elastikiyetinin azalması Spinn-Barkeit testini pozitif yapar. Ovulasyon (yumurtlama) zamanına yakın günlerde artan östrojen etkisi ile bu değişiklikler izlenir.
  - Östrojen etkisi ile servikal mukusta sodyum klorür miktarı artar, bu da kristalziasyonuun artmasına ve eğreti otu görüntüsüne neden olur. Eğreti otu testi (Ferning testi) foliküle fazda ve gebelikte amnion sıvısı sızıntısı (EMR) varsa pozitifleşir; luteal fazla ve gebelik döneminde negatifleşir.
  - Endometrium gland ve stromasında proliferasyon yapar
  - Uterus (rahim) boyutlarının artmasını sağlar
  - Endometriumda progesteron reseptörü oluşumunu arttırır.
  - Tüplerde motiliteyi arttırır, gebeliği kolaylaştırıcı bir etkidir.
  - Memelerde östrojen etkisi ile duktus gelişimi artar. (Progesteron lobüler ve alveolar doku gelişimini arttırır.)
  - Pubertede kız çocuklarında meme gelişmesinde ve boy uzamasında etkilidir.
  - Ovulasyon (yumurtlama) öncesinde artan östrojen pozitif feedback etki ile LH salınmasına neden olur, LH piki de ovulasyonu sağlar. Tersine FSH üzerine negatif feedback etki yaparak azalmasını sağlar.
  - Vücutta su ve tuz tutulmasına neden olur.
  - Kadında sekonder **** karakterlerinin gelişmesinde önemli rol oynar. Östrojen hormonu sentezlenemeyen kız çocuklarında adet görme başlamaz (amenore) ve meme gelişimi olmaz.
  - Karaciğerde bağlayıcı proteinlerin ve pıhtılaşma faktörlerinin sentezi artar.
  - Safra stazı ve safra salgısında kolesterol artışına neden olur.

  Östrojen hormonu içeren ilaçlar:
  Östrojenler ilaç olarak da çeşitli formlarda kullanılmaktadır. Sentetik olarak üretilebilen östrojen formları mevcuttur. Oral kotraseptifler (doğum kontrol hapları), doğum kontrolü amaçlı kullanılan iğneler, menopoz şikayetleri için kullanılan bazı hormon replasman tedavisi ilaçları sentetik östrojen formlarını içerirler.

  KADINLARDA ÖSTROJEN HORMONU EKSİKLİĞİ
  Östrojen eksikliği (hipoöstrojenizm) küçük yaşlarda meydana gelirse kız çocuğunda adet görmenin başlamaması, meme gelişiminin ve sekonder **** karakterlerinin oluşmaması gibi belirtiler meydana gelir. Üreme çağında ve daha ileri yaşlarda bir kadında meydana gelen östrojen eksikliği infertilite (kısırlık) veya ateş basması, vajinal kuruluk, adet düzensizliği, adet görememe gibi menopoz belirtilerine neden olabilir. Östrojen eksikliği altta yatan nedene bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir.
  Östrojen eksikliği nedenleri incelendiğinde bazılarında over dokusu hasarı veya enzim eksikliği gibi nedenlerle direkt olarak östrojen hormonunun sentezinin bozuk olduğu görülürken, bazı nedenlerin beyinde hipotalamus ve hipofizdeki over fonksiyonunu sağlayan hormonların eksik olmasına bağlı olduğu görülür. Over fonksiyonları beyindeki hipotalamus ve hipofiz bölgelerinden salgılanan hormonlar ile kontrol altında tutulur (GnRH, FSH, LH hormonu). FSH hormonu hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Östrojen eksikliği nedenleri:
  - Ovaryan disgenezi (Turner sendromu) durumunda overler disgenetik yani afonksiyonel olduklarından dolayı overlerde östrojen hormonu sentezi gerçekleşemez. Bu nedenle kız çocuğu adet görmeye başlayamaz ve meme gelişimi olmaz.
  - İleri yaşlarda erken menopoz (prematür ovaryan yetmezlik) ve menopoz nedeniyle östrojen eksikliği gelişebilir. Bu durumda kısırlık, ateş basması, vajinal kuruluk, adet düzensizliği gibi şikayetler meydana gelebilir.
  - GnRH sentez bozukluğu (Kalmann Sendromu)
  - Hiperprolaktinemi
  - Hipotalamo-hipofizer hastalıklar,beyin tümörleri
  - Anoreksia nevroza, ciddi malnütrisyon
  - Primer hipotiroidizm
  - Kemoterapi
  - Radyoterapi
  - Enzim defektleri (17-alfa- hidroksilaz eksikliği)
  - FSH reseptör defekti
  - Konjenital lipoid adrenal hiperplazi
  - Galaktozemi
  - Over ile ilgili cerrahi operasyonlar
  - Aşırı egzersiz
  - Sheehan sendromu
  - Fraji-X sendromu
  - Aromataz enzim eksikliği

  Östrojen fazlalığı nedenleri:
  Kadınlarda östrojen düzeyinin normalden fazla olması östrojen üreten over tümörlerinde (granüloza hücreli tümör, tekoma), perimenopozal dönemde izlenebilir.

  Östrojen hormonu ölçümü (tahlil) hangi durumlarda yapılır?
  - İnfertilite (kısırlık) tanısı (E2)
  - Menopoz tanısı (E2)
  - Adet düzensizliği (E2)
  - Amenore (E2)
  - Gebelerde Down sendromu taramasında östriol (E3) ölçümü kullanılır


   
Östrojen hormonu hangi durumlarda ölçülür? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Östrojen Hormonu Fazlalaştığında Kadında Oluşan Sorunlar

  Östrojen Hormonu Fazlalaştığında Kadında Oluşan Sorunlar

  östrojen fazlalığı nedir,östrojen fazlalığı nedenleri,östrojen fazlalığı belirtileri,östrojen fazlalığı tedavisi hakkında bilgiler * Yumurtalık faaliyetleri bozulur, Polikistik Over hastalığı ortaya çıkar. Polikistik Over Sendromunda, düzenli aylık yumurtlama yoktur, kısırlık vardır. * Overler, Östrojeni fazla salgılarsa, armut tipi şişmanlık başlar, yani kalçalarda yağ birikir,...
 2. Östrojen içeren besinler

  Östrojen içeren besinler

  Hem kadınların hem de erkeklerin vücudunda mevcut olan östrojen hormonu, kadınlarda daha yüksek miktarlardadır. Öyleki, kadınların erkeklerden farklı olan vücut şekillerinin oluşmasında östrojen hormonunun payı büyüktür. Göğsün gelişmesinde, leğen kemiğinin genişlemesinde, kalça ve uyluk bölgesindeki vücut yağının miktarının arttırılmasında rol oynayan östrojen ayrıca kadınlarda erkeklere...
 3. Progesteron ilaçları hangi durumlarda kullanılır?

  Progesteron ilaçları hangi durumlarda kullanılır?

  Progestin sentetik olarak üretilen ve progesteron hormonu benzeri etki gösteren maddelere verilen isimdir. Progestinlerden bazıları: Levonorgestrel, nörotindron, norgestrel, medroksiprogesteron asetat, norgestimate, desogestrel, gestoden, dienogest, drospirenon. Gebelikte progesteron 8. haftaya kadar esas olarak overde korpus luteumdan sentezlenir, daha sonra luteo-plasental shift meydana...
 4. Progesteron Hormonu Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Progesteron Hormonu Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Sevgili hanımlar, Progesteron kadınlarda yumurtalıklar tarafından salgılanan bir cinsiyet hormonudur. Adet döngüsünde östrojen hormonu ile birlikte işlem görür. LH (lutein yapıcı hormon)un denetimi altında üretilir. Progesteron hormonu kadın cinsel organı üzerinde de etkindir.Rahim kaslarının kasılmasını zorlaştırır ve rahim ağzındaki bezlerin salgısının birleşimini ve özelliklerini...
 5. Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

  Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

  Östrojen düzeyinizi öğrenmek için doktorunuzu ziyaret edin. Östrojen hormonunuzu arttırıcı bir tedaviye başlanılacaksa da bu doktor kontrolünde olmalıdır. Östrojeniniz hakkında her şeyi kan değerlerinizi talep ederek doktorunuzundan öğrenin ve östrojen hakkında her şeyi öğrenin. Östrojen yetersizliği ki buna östrojen egemenliği de denilmektedir kadınlarda adet bozukluklarına, yumurtalıklarda...

Sayfayı Paylaş