ötekı kadın metres

$ul€

Yeni Üye
Üye
ötekı kadın metres
metres nedir
ÖTEKI KADIN METRES
Erkegin ugruna "saçini süpürge eden", çocuklari büyütüp ailenin yari yükünü omuzlayan "yasal es"in tas kalpli, yuva yikici rakibesi midir metres; yoksa, yasak aski ugruna çok agir faturalar ödeyen zavalli bir kadin mi? Genelde ikincisi... Aslinda, nikahli ese tasinmaz gelen bu birlikteligin tek suçlusu da o degil...

Metres kelimesi size nasil bir anlam ifade ediyor; hiç düsündünüz mü? Neden oldugu acilari bir an istediklerini elde etmeye çalisan, kati kalpli bir cadi mi, yoksa, sevgilisinin karisi evde oturmus onun gömleklerini yikar, çocuklarina bakarken, kendisi çilgin haftasonu gezilerine çikan veya elinde bir sise sampanyayla, saten çarsaflar üzerine uzanmis, biraz egzotik, gösterisli bir kadin mi? Ya da karisinin ve ailesinin olusturdugu gerçek yasamindan, ona sadece birkaç saat ayirabilen erkegini bekleyen, telefonun dibinde oturan, biraz acinacak, yalniz, zavalli bir kadin mi?
O kadar basit degil
Bu konudaki yaygin görüs, "yorgun, bezgin bir es, iki farkli bir hayat yasayan duyarsiz kati bir erkek ve kötü kalpli, yuva yikici bir öteki kadin"dir. Oysa durum, böyle bir ask üçgeninin parçasi olmus herhangi birinin de söyleyecegi gibi, çogu zaman bu denli basit deglidir. Evlilik disi iliskiler istisnasiz olarak aci verir insana. Bir evliligi yikmak çok zordur; hele ortada çocuklar varsa. Sonunda kaybeden yasal esse bazilari, baska bir kadin kicasiyla iliskiye girdigi için, zaten en basindan beri hatanin onda oldugunu söylecektir.
Askin bedeli
Metresler, gizli asklari ugruna genellikle büyük bir bedel öderler. Bazilari için, asklari, yalnizlik, kiskançlik ve suçluluk duygusuna deger, digerleri, kullanildiklarini, aldatildiklarini düsünürler. Evli erkeklerin hepsi kati kalpli degildirler. Bazilari gerçekten asik olurlar ve evliliklerinin sadece kagitta kaldigini, esleriyle aralarinda her seyin bitmis oldugun ifade ederken dogruyu söylüyorlardir. Her iki halde de, metresin, daha önceden bir kadini aldatmis olan bir erkege karsi yine de güven duymasi gerekir. Onu sevdigine iliskin söyledigi sözleri oldugu gibi kabul etmek zorundadir ve asla kanit beklememelidir. Erkegin ise, aski adina yaptigi tek özveri, rahat bir vicdana sahip olmamaktir. Yuvasiyla ilgili olarak, çok ender özverilerde bulunur; yoksa oyunun kurali bozulacaktir. O, ailesiyle birlikte sicak ve mutlu günler geçirirken, sevgilisi onu evinden arayamaz bile. Erkeginin, görevini bilen koca/baba rolünü, gerçekten sadece oynayip oynamadigini, hiçbir zaman kesin olarak bilemeyecektir. Belki de evlilikten çok fazla seyler bekliyoruz. Kulagimiza ne kadar romantik ve hos gelse de "Ömür boyu sadakat, insan dogasi için fazla asiri" diye düsünülebilir mi? Bir üniversite arastirmasi sonuçlarina göre, 40 yaslarina ulastiklarinda, erkeklerin yüzde 60'i ve kadinlarin da yüzde 40'i, eslerini aldatmislardir. Ayrica, kadinlarin kocalarindan bosanmalarinin, listede birinci sirayi isgal eden nedeni de, sadakatsizlik degil. Birçok kadin, kocalarinin baska bir iliskiye girmesini anlayisla karsilamaya ve affetmeye hazirdir. Ya da sadece beklemeye ve ask alevinin bir gün sönecegini umut etmeye...
"Iliskileri beni üzmüyordu"
Tanistiklarinda; Gillian 17, kocasi 19 yasindaydi. "O çagdaki bir erkegin, ömrü boyunca kadinlardan vazgeçmesini bekleyemezsiniz" diyor Gillian. "Bu kadar erken evlenmekle, Rob'un birkçok seyi kaçirdigini hissettigini biliyorum. Bütün bunlar onun egosunu güçlendiriyordu; o kadar... Onlarin beni tehdit ettigini hiç düsünmedim, çünkü Rob her seferinde bana geri dönüyordu." Dogal olarak çogu kadin Gillian'in hos görülü davranisini paylasmiyor ve kocalarinin yasaminda bir baskasinin oldugunu ögrenmekten korkuyor. "Ne yapardim, bilemiyorum. Büyük bir ihtimalle, oturur bir güzel aglar ve aramizda neyin yanlis gittigini anlamaya çalisirdim" diyor Tina. "Unut ve affet gitsin, demek kolay. Ama, insanin çocugu oldugu zaman, acele ederek bosanmasinin dogru oldugunu sanmiyorum. Yine de bir metresi oldugunu ögrenseydim, onunla iliskimizin ayni düzeyde sürebilecegini hiç sanmiyorum."
Metresin "kalibi" yok
Belirli bir metres tipi yoktur. Evli erkeklerle iliskiye giren kadinlarin büyük çogunlugunun, hemcinslerinden hiçbir farki yoktur. Buna karsin, evlilige ve çocuklara ilgi duymayan ve sevgilileriyle geçirdikleri birkaç saatin, duygusal gereksinimlerini doyurdugu tipler de vardir. Yasak ask yasiyor olmanin verdigi heyecandan hoslananlar oldugu gibi, es ve aile kavramlarini düsünmeden, sadece daha yasli birisiyle birlikte olmanin verdigi heyecan ve zevkten hoslanan kadinlar da mevcuttur. Yanlis erkege asik olup sonra ondan vazgeçmeyi çok zor bulan kadinlari da unutmamak gerekir. Bunlar, erkegin zamaninin sadece birkaç saatini onu hiç görmemeye yeglerler. Birçok kadinin fikriyse, "Evli bir erkekle hiçbir kosulda iliskiye girmemek" seklindedir.
Evli erkekle asla...
19 yasindaki Judy "Babam her zaman baska kadinlarla birlikte olurdu" diyor. "Bunun anneme neler hissetirdigini görürdüm. Tabii biz çocuklarin yasadigi acilar da cabasi. Evli erkekle kesinlikle iliskiye girmem. Eger oturup uzun uzun, erkegin ailesine ne yaptigini gerçekten düsünseydi, hiçbir kadinin böyle bir iliskiye girebilecegini de sanmiyorum."
"Git" demek kolay degil.
Bazi kizlar, erkek arkadaslarinin evli oldugunu ögrendiklerinde, iliskilerini koparacak kadar irade sahibidirler. Ama, çogu bunu basaramaz. Özellikle erkek onlari sevdigini ve evliliginin zaten bozulmus oldugunu söylediginde, duymak istediklerine çok kolay inanirlar. Insanin, sevdigi birisine, onu tekrar görmeden önce, gidip evlilik sorunlarini çözmesini söyleyebilmesi için, oldukça cesur olmasi gerekir. Bazen bir kadin, erkeginin evli oldugunu ögrenene kadar, haftalarca, hatta aylarca birlikte olmus olabilir. Gerçegi duyduktan sonra karsinizda iki seçenek vardir; ya iliskiyi kesmek, ya da devam etmek ve ne denli aci olursa olsun, sonuçlarina katlanmak... Evli sevgilinizin gerçekten size asik olsa bile, bir metres olarak, yasamin kolay olacagina kendinizi inandirmak, safdililik olacaktir.
Bütün asklar tatli baslar
Yasak iliskilerin çogu, bir is arkadasiyla, bir komsuyla, veya bir barda rastladiginiz biriyle "masumane" baslar. Iste geç saatlere kadar çalisiyorsunuzdur, o sizi eve birakmayi teklif eder. Biraz içip bir seyler yemek için bir yerde durursunuz. Bol bol güler ve çok iyi anlasirsiniz. Eger onun evli oldugunu biliyorsaniz, buna bir son vermek için firsatiniz vardir, ya da, kontrol edemediginiz bir tutkuyla kendinizi birakip bu romantik kaçamaga bastankara dalabilirsiniz. Her iki halde de, eger onu çekici buluyorsaniz ve onun da sizden hoslandigini biliyorsaniz, birlikte yalniz kaldiginiz anda, yasak iliski resmen baslar.
Gizliligin büyüsü
Bu tür iliskilerin sonucunu kesin olarak tahmin etmek asla olasi degildir. Genis yürekli, iyi niyetli bir yaklasim ancak söyle olabilir: "Ikimiz de yetiskin insanlariz ve duygusal olarak birbirimize baglanacak degiliz. Ama, birbirimizden hoslaniyoruz; neden olmasin?" Böyle bir düsünce, asla aska karsi korunma gerektirmez. Ister hoslanin, ister hoslanmayin ama, seks genelde duygusal bir yakinliktir. Baslangiçta, gizli iliskiyi sürdürmek, ögle saatinde terk edilmis bir büroda birbirinize sarilmak ve hafta sonunu birlikte geçirmek için çilginca planlar yapmak hos olabilir. Hatta, onun karisi, sizin anne ve babaniz için inanilacak öyküler uydurmak bile heyecan verici ve romantik olabilir. Oysa bir süre sonra bu gizlilik rahatsizlik verebilir.
Dedikodular baslayinca
Bürodan veya çevreden siçrayan tek bir kivilcimla ask öykünüzün yangin atesi gibi yayildigini görünce üzüntüler baslar. Insanlar ask ve seks skandallarina bayilirlar. Dedikodunun, karisina ulasmasi tehlikesinin disinda, is arkadaslarinizin arkanizdan fisildasmalari veya odaya her girisinizde anlamli gülümsemeler hiç de eglenceli degildir. Yasaminizin büyük aski, herkesin gözünde küçük, kirli bir iliskidir. Evli bir erkekle iliskiye girdiginizde, hiç kimseye görünmeden gidebileceginiz yerler sinirlidir. Bir süre sonra, yasaminizin yarisini gizlenerek geçirdiginizi görebilirsiniz. Herkesin gittigi barlar, restoranlar, sinemalar ve diskotetler, yasak yerler olmustur. Onunla birlikte alisverise çikamaz, yilbasini birlikte kutlayamaz, aileniz ve arkadaslarinizla tanistiramazsiniz. Onu telefonla evinden arayamazsiniz, en basiti, belki karalik bastiktan sonrasi hariç, elele tutusarak parkta bir gezinti yapamazsiniz.
Size karsi içten mi?
Bekar bir kizla birlikte olan evli erkeklerden bazilari gerçekten içtendir. Ama çogunun, evliliginin bozmak gibi bir niyetleri olmadigini da eklemek gerekir. Ona güvenebileceginizi nasil bilebilirsiniz? "Karim beni anlamiyor!" derken pek çok saf genç kiza söylemis de olabilir. Karisi, pekala onun anlattigi gibi sikici biri ya da sikayet ettigi kadar cadi olabilir. Ama bu denli korkunçsa, onunla evlenmeyi neden istemistir?
Bitmeyen "bekleme" oyunu
Jennifer, yedi yildir sevdigi erkegin karisini ve oglunu terketmesini bekliyor. Yavas yavas hiçbir zaman onlardan ayrilmayacagini anlamaya baslamis. Kendisini aldatilmis hisediyor, aci çekiyor. "Su anda 29 yasindayim. Yirmili yillarimin tümünü, Alec'i beklemekle geçirdim. Bu arada tüm arkadaslarim evlendiler ve kendi ailelerini olusturdular. En yakin arkadasim, simdiye dek sirrimi açikladigim tek insan, yillar önce benden umudunu kesti. 'Alec'e kesin karara varmasini söyle" dedi: fakat ben yapamiyorum. Saniyorum, uzun zaman sonra da beni seçmeyeceginden korkuyorum." Biraz ironik ama Jennifer ve Alec kilisede tanismislar. Alec, kendisinden 12 yas büyük. Jennifer, askinin, bir kahramana tapma olarak basladigini böylüyor. "Oldukça çekingen oldugum için, daha önce pek fazla erkek arkadasim olmamisti. Alec de, her zaman hayran oldugum, kendinden emin, biraz soguk bir tipti" diyor. "Yaklasik iki yil boyunca, onu uzaktan ideallestirdim. Bu arada, bana, herkese davrandigindan farkli davranmiyordu. Sonunda bir içki içmeye davet ettiginde, mutluluktan uçuyordum" Jennifer su anda, onun evli olabilecegini nasil düsünmedigini hiç anlamiyor. Zaten gerçegi ögrenince terketmeyi düsünmüs. Evlilikte sadakatsizligin dogru olmadigi anlayisiyla yetistirilmis. Su anda da buna inanmiyor. Alec'e onu bir daha görmeyecegini söyleyince büyük tepki görmüs... "Bana, çok genç yasta evlendigini ve artik karisiyla arasinda hiçbir sey olmadigini söyledi, tek sevdigi bendim. Oglu henüz anlamayacak kadar küçük oldugu için karisindan ayrilamayacagini, fakat beklersem, bir gün birlikte olabilecegimizi söyledi. Onu o kadar çok seviyorum ki, inandim" Yasak iliskinin heyecanindan hoslanmak bir yana, Jennifer, oynadiklari oyunlardan, rol yapmlaktan ve bu aldatmacadan nefret etmis. Ailesini bir erkek arkadasi oldugunu söyleyememis, çünkü onu zor durumda birakacak sorular soracaklarini biliyormus. Babasinin sagligi ise hiç iyi degilmis. "Olayin sokuna dayanamazdi" diyor. Ayrica, alakasiz yerlerde bulusmaktan ve Alec'in ikide bir, kendisini veya karsini taniyan birisi olup olmadigini anlamak için basini saga sola çevirmesinden hiç hoslanmiyor. Jennifer, "Tanistigimizda, annem ve babamla birlikte oturuyordum. Alec'le yalniz kalmak istedigimiz zaman, bir arkadaslarinin dairesini kullanmak zorundaydik" diyor. "Kendimi bir fahise gibi hissediyordum; korkunçtu. Evim olduktan sonra, en azindan gidecek yerimiz vardi. Benim evimdeyken, kocam gibi hissediyor, normal bir çift oldugumuz hissine kapiliyordum. Tipki onun karisiymisim gibi, ona yemek pisirmekten hoslaniyorum. Metreslerin, isin sadece kaymagini yediklerinin söylendigini duydum. Kirli çamasirlarla, faturalarla ve kavgalarla ilgilenmek zorunda olmadigimizi söylerler. Ama ben bunlarin hepsini istiyorum. Alec'in tüm yasamini paylasmak istiyorum, sadece birkaç çalinti ani degil. Istedigi zaman onu arayamamaktan, dogum gününde ona armagan alamamaktan nefret ediyorum."
Arkadaslarim bana aciyor
"Arkadaslarimin arasinda yalniz kadin rolü oynamaktan da nefret ediyorum" diyor Jennifer. "Bana korkunç erkekler ayarlamaya ugrasiyorlar durmadan. Saniyorum 'Zavalli Jeninfer, bir erkek tavlayamadi gitti' diyerek bana aciyorlar; gerçegi bir bilselerdi." "Alec'in karisini da düsünüyorum. Alec, onun yaptiklariyla ilgilenmedigini, ayri ayri hayatlar yasadiklarini ve sadece Stuart'in hatiri için birlikte olduklarini söylüyor. Ama artik neye inanacagimi sasirdim. Stuart 15 yasina geldi. Bosanmayi tartismasi için bir olanak olup olmadigini sordum; kaçamak yanitlar verdi. Bu sekilde o kadar uzun süre devam ettik ki, birseyleri niçin degistirsin artik? Istedigi her seye sahip, bir yuvasi, bir ailesi ve bir kenarda da ben varim" diyor Jennifer...
"Onsuz yasamayi hayal edemem"
Jennifer onsuz yasamayi hayal etmenin bile zor oldugunu söylüyor: "Herhalde ben bir korkagim. Ama yepyeni birisiyle yeniden baslama fikri bana çok korkutucu geliyor. Hiç kimseye evle bir erkekle iliskiye girmesini tavsiye etmem. Sadece yaralaniyor, inciniyorsunuz. Saniyorum, birçok kimse bunu hakettigimi söyleyecektir" Ve Jennifer, aska karsi hep dürüst davranmis olmasina karsin, bu iliski onu bir yalanci durumuna sokmus, "Ben dogam geregi, insanlari aldatacak bir tip degilim. Elbette ki, iliskimizi gizlemeye çalismak beni çok hirpaliyor" diyor.

Geri