Otel Resepsiyonları Neden Hep 9 Numara İle Aranır?

T

TİTAN

Forum Okuru
Otel Resepsiyonları Neden Hep 9 Numara İle Aranır?
otel resepsiyonları, neden 9 ile aranır, sebepleri, nedeni, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
Sevgili melekler,
Otellere gittiğimiz zaman odaya birşey istemek ya da bir konuda danışmak için resepsiyonu ararız.Hangi numarayla?.Elbette 9..Peki ama neden başka bir numara değil de 9?...

Eski dönemlerde otellerde kullanılan ahizeli telefonlar müşterilerin otel içinde ve dışında ki bölgelere arama yapması için konulmuştu. Fakat insanların otel içi aramaların ilk başlarda 1 numarası çevrilerek yapılıyordu. Ahizeli telefonlarda 1 numarasının oldukça kolay çevrilmesi ve yanlışlıkla yapılan çevirmeler otel içindeki telefon yoğunluğunu gereksiz bir şekilde artırırken yoğunluğun artmasına neden olmaktaydı. Bu duruma yeni bir çözüm yolu getirmeye çalışan kişiler ahizeli telefonun yapısına dayanarak bu tuşun 9 olması gerektiği fikrinde birleşmiş oldu.

9 numarasının ahizeli telefonlarda zor çevrilen ve yanlışlıkla çevrilmesi zor olan bir tuş olması nedeniyle otellerde resepsiyonların aranması için gerekli numara haline getirilmiş oldu. Bu durum sonrasında tüm dünyada hızla yayalan bu durum 9 numarasının geleneksek resepsiyon numarası olma yolunu açmış oldu. Daha sonra teknolojinin gelişmesi ile ahizeli telefonlardan kurtulan oteller bu duruma el atma kararı alsa da bir çoğu 9 numarası geleneğinin bozulması taraftarı olmadı. Müşterilerin daha önceden alışık olduğu bu düzeni bozmak istemeyen otel sahipleri eski geleneğe sadık kalarak bu tutumu devam ettirme çabası içine girmiş oldu.
 
Üst