Otellerin Kapıları Neden Dönerkapı Olarak Yapılır

T

TİTAN

Forum Okuru
Otellerin Kapıları Neden Dönerkapı Olarak Yapılır
otellerin kapıları, neden döner kapı olarak yapılır, sebepleri, nedenleri, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

doner kapi-2be.jpg


Sevgili melekler,
Umumiyetle otellerin hepsinde kullanılan döner kapıların dekoratif amaçlı olduğunu sanmayın sakın.Gayet mantıklı bir açıklaması varmış bu kapıların yapılışının:enerji tasarrufu..

Enerji uzun yıllar boyunca insanlığın kaderini belirleyecek ve dünyanın gidişatına yön verecek bir kavram bu nedenle de insanlar bu kavramın daha dikkatli kullanılması için her geçen gün yeni bir icaatla karşımıza çıkıyor işte bu icatlardan biri de döner kapılar. Duyduğumuzda bizi şaşırtan bu olay aslında bilimsel olarak büyük bir çalışmanın ürünü.

Normalde yapıların ısınması için kullanılan enerji üretim makinaları sıcak havayı ortama verir fakat bu ortam içinde bulunan açık kapılar ısının dışarıya çıkmasını ve içeriye soğuk havanın girmesine neden olmaktadır. Bu durum karşısında ısıtıcılar daha çok çalışarak daha fazla enerji yakma eğilimine gitmektedir. Fakat döner kapılar da durum bu şekilde işlemez. Döner kapılar oluşum itibari ile 4 kanattan oluşur. Kişi kanata giriş yaptıktan sonra hareket devam eder ve bu sırada kapı kısmına yaklaşılır. Kapı kısmına gelindiğinde ise ön kanatlardan çıkan kişi tam o esnada arka kanatların diğer tarafı kapatmış olması nedenşyle içerideki sıcak havanın dışarı çıkmasını önlemiş olur. Aslında çok basit ve sistemsiz duran bu kapı gün içinde çok kolay bir şekilde büyük bir tasarruf sağlamış olur.
 

Benzer İçerikler

Üst