1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Otizmde Erken Tanı

  Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  OTİZM VE ERKEN TANI 1943 yılında Amerikalı çocuk psikiyatristi Leo Kanner tarafından ilk kez tanımlandığından günümüze kadar geçen zamanda otizmle ilgili birçok yeni bilgiler edinildi. Otizmin sebepleri halen günümüzde tam olarak bilinmemesine karşılık, otizmin yaşam boyu sürmekte olan nöropsikiyatrik, gelişimsel bir bozukluk olduğu söylenmektedir.
  Otizme, erkek çocuklarda kız çocuklara oranla 3-4 kat daha fazla rastlanılır. Otistik çocukların % 50’sinin zeka seviyeleri 50’nin altındadır. %80’inin ise 70’in altındadır. Ancak otizmin çok geniş bir yelpaze olduğunu düşünecek olursak, bu yelpazenin uç kısımlarında durum farklılaşabilir ve çok yüksek IQ seviyeleri gözlemlenebilinir.
  1986 yılında otizmin görülme sıklığı 5000/1 iken, 2002 yılı verilerine göre bu oran 138-125/1’e kadar inmiştir. Bazı görüşlere göre bunun sebebi çevresel faktörler iken, bazı görüşlere göre ise bozukluk artık daha iyi tanınmakta ve hafif formları da bu gruba dahil edilmektedir. DSM-IV tanı ölçütleri kitabında otizm, “Yaygın Gelişimsel Bozukluklar” başlığı altında bulunmaktadır. Otizmin yanısıra Rett bozukluğu, Çocukluğun Dezintegratif Bozukluğu, Asperger Bozukluğu ve Başka Türlü Adlandırılamayan Yaygın Gelişimsel Bozukluk (PDD NOS/atipik otizm) da bu grubun içinde yer alan diğer bozukluklardır.
  Otizm başlıca 3 temel alanda sorunlarla karşımıza çıkar (APA,1994):
  • Toplumsal ilişkide ve bu ilişkinin karşılıklılığında bozukluk
  • Sözel ve sözel-olmayan iletişimde ve oyun etkinliğinde bozukluk
  • Kısıtlı ilgi ve etkinlik; tekrarlayıcı, stereotipik hareketler.
  ERKEN TANI:

  Erken tanı otizmde büyük önem taşımaktadır. Araştırmalar, ilk 3 yılda erken eğitim ve müdahale ile, ailelerin de çocuğa odaklanmalarıyla otizmin birçok belirtisinin azalabileceğini ortaya koymaktadır. Peki nedir bu erken belirtiler? Sosyal becerilerdeki belirtiler:
  (1 yaş)
  Daha az göz kontağı kurarlar
  Sosyal oyunlara ilgi azdır
  İsmine tepki vermeme (adı söylendiğinde dönüp bakmama)
  Taklit becerisi daha az gelişmiş veya gelişmemiştir
  Başka bebeklere ilgi azdır.
  (2 yaş)
  Duyguları anlamada zorlanırlar
  Sıra bekleme, almada zorlanırlar
  Karşılıklı dikkat gelişmemiştir (parmakla gösterme, gösterilen yere bakma, annenin bakışlarını takip gibi).
  İletişim becerilerindeki belirtiler:
  (1 yaş)
  Daha az ses çıkartırlar
  Melodik, anlamsız bebek seslerini sık çıkartmazlar
  Dile yönelik dikkatleri daha az gelişmiştir
  İlk kelimelerin gecikmesi görülür.
  (2 yaş)
  Daha az jest ve mimikleri vardır
  İfade edici dil yaşına uygun gelişmemiştir
  Dili anlama yaşına uygun gelişmemiştir
  Bu dönemde ekolali (kelimeleri/ cümleleri tekrar etme) olabilir ve düz (tonsuz) veya şarkı söyler gibi konuşma görülür.
  Uyum becerilerindeki belirtiler:
  (1 yaş)
  Uyku sorunları (az uyuma/ sık sık uyanma) görülür
  Dikkat süresinin kısa olması
  Acıya karşı aşırı hassas olma veya tam tersi acıya tepki vermeme
  Pasif olma.
  (2 yaş)
  Hayali oyun kuramama
  Özbakım becerilerinin gelişmemesi (yemek yeme, tuvalet gibi).
  Motor becerilerdeki belirtiler:
  Otistik çocukların % 85 ‘inde normal motor gelişim bulunmaktadır.
  (1 yaş)
  El çırpma/sallama
  Obje döndürme
  Sallanma
  Kafa çarpma/sallama
  Düşük kas tonusu.
  (2 yaş)
  Parmak ucunda yürüme.
  Duyusal davranışlardaki belirtiler:
  (1 ve 2 yaş)
  Sese karşı az tepki verme
  Bazı seslere karşı tolerans gösterememe
  Objelere/parmaklara gözlerini dikip uzun süre bakma
  Bazı yiyeceklere/kumaşlara dokunmayı bile reddetme
  Boş/anlamsız bakışlar
  Yüksek acı eşiği
  Gıdıklandığında aşırı heyecanlanma.
  (2 yaş)
  Objeleri sıralama
  Düz çizgilere bakma
  Gözünün ucuyla bakma (kişilere, eşyalara vb.)
  Otistik çocukların %75’inde gecikmeler ve belirtiler 1 yaş civarında başlamaktadır. %25’inde ise belirtiler, 2 veya 3 yaşında başlar. Otistik davranışlar 2 yaşında 1 yaşa göre daha belirgindir, 3 yaşında ise 2 yaşından daha belirgin olur. Bu nedenle birçok uzman tanı koyma aşamasında, çocuğa hemen tanı koymamakta ve çocuğu takibe almaktadır.
  TEDAVİ YAKLAŞIMLARI:
  Otizmin kesin bir tedavisi yoktur. Ancak daha evvel de belirtildiği gibi özellikle erken eğitimle birlikte otizmin birçok belirtisi ortadan kalkabilir. Günümüzde birçok eğitim metodu kullanılmaktadır. Uygulamalı Davranış Analizi (Applied Behavior Analysis/ABA), Floortime, sosyal hikayeler, akran destekli eğitim, ilaç tedavisi (otizmde görülen davranış sorunlarına yönelik) ve alternatif diğer tedaviler (duyu bütünleme terapisi, işitsel bütünleme terapisi, gluten/casein diyeti vs.) bu tedavi yaklaşımlarından bazılarıdır.
  Ancak asıl önemli olan çocuğun temel ihtiyaçları ve becerileri doğrultusunda ona özel bireysel eğitim programı geliştirilmesidir. Diğer bir önemli nokta ise anne ve babaların mutlaka bilinçlenmeleri, bu sürece dahil olmalarıdır.


   
Otizmde Erken Tanı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Otizmde erken teşhisin anahtarı plasenta

  Otizmde erken teşhisin anahtarı plasenta

  Bilim adamları plasentadaki bazı anormalliklerin incelenmesi yoluyla otizmin doğar doğmaz teşhis edilmesini sağlayabilecek bir yöntem bulduklarını açıkladılar. Araştırmayı yapan, Yale Tıp Fakültesinden uzmanlar çocuğun sosyalleşme, öğrenme, iletişim becerileri ve çeşitli davranışlarını etkileyen gelişimsel bir bozukluk olan otizmin erken teşhisi ile tedavi başarısının önemli ölçüde artacağını...
 2. Otizmde erken tanı ve müdahale çok önemli!

  Otizmde erken tanı ve müdahale çok önemli!

  otizm ne zaman belli olur Anne-babaların çocuğun gelişimi ile ilgili şüphe ya da endişelerini mutlaka doktora bildirmeleri ve çocuğun, bir çocuk psikiyatrisi uzmanı hekim tarafından değerlendirilmesini sağlamaları gerekiyor. Otizm ya da Otistik Spektrum Bozuklukları her 166 çocuktan birinde görülmekte ve görülme sayısı her yıl büyük bir hızla artış göstermektedir. Ancak ne yazık ki, birçok...
 3. Otizmde Erken Teşhisin Önemi

  Otizmde Erken Teşhisin Önemi

  Otizmde erken teşhis Otistik Spektrum Bozukluğu konusunda yapılan araştırma ve çalışmalarda bazı davranışların altı çizilir ve bu davranışların gözlenmesi halinde “formel değerlendirme”nin şart olduğu konusu önemle vurgulanır. ”Bekle-gör”yöntemi ise kesinlikle kullanılmamalıdır. Aşağıda sayılacak noktaların varlığı ilişki ve konuşma bozukluğuna,özellikle de OSB(otistik spektrum...
 4. otizm

  otizm

  otizmli çocuğa zeka gelişimi için ne yedirilmelidir.Yaşıtlarını yakalayabilmesi için ne yapılmalıdır.tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir. cevaplarmısız?
 5. Otizm

  Otizm

  Otizm Otizm, çocuğun gelişim düzeyine göre farklılık göstermekle birlikte, genellikle 3 yaşından önce başlayan, konuşma, sosyal etkileşim, iletişimde gecikme ve normalden sapma ile kendini gösteren gelişimsel bir bozukluktur. Genel olarak çocuğun kendine özgü bir dünya oluşturarak çevresindekilerden uzaklaşmasıdır. Otizm çocukların sözel ve sözel olmayan iletişimde zorluk yaşamalarına neden...

Sayfayı Paylaş