1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Otomobil Satışları Taban Yaptı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye’de otomobil satışları Kasım ayında Avrupa ortalamasının üzerinde düşünce, Avrupa liginde 6 basamak birden düşerek 12’nciliğe geriledik. Belçika, Hollanda, Polonya, İsviçre, Avusturya ve İsveç oto satışlarında Türkiye’yi geride bıraktı. Ocak-Kasım döneminde ise Türkiye, Avrupa’dan daha az kayıp yaşamasına rağmen yerini Polonya’ya kaptırarak 9’unculuğa düştü.
  KASIM ayında otomobil satışlarında yaşanan hızlı ve ani düşüş, global krizin etkilerinin Türkiye’ye Avrupa’dan çok daha fazla olduğunu net olarak ortaya koydu. Türkiye’de otomobil satışları Kasım ayında Avrupa ortalamasının üzerinde düşünce, Avrupa otomobil liginde biranda 6 basamak birden geriledik. Avrupa Otomotiv Üreticileri Derneğinin (ACEA) verilerine göre Kasım ayında Avrupa’da otomobil satışları yüzde 25.6 düşerken, Türkiye’deki düşüş ise yüzde 56.6’yı buldu. Bu da Avrupa otomobil satışlarında geçtiğimiz yıl Kasım ayında 6’ıncı sırada olan Türkiye’nin aylık bazda 12’nci sıraya gerilemesini sağladı. Nüfusları Türkiye’nin 10’da 1’ine denk gelen İsviçre, Avusturya ve İsveç bile toplam satışlarda Türkiye’yi geride bıraktı.

  İlk 10 tamamen değişti

  ACEA’ya göre 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ve EFTA ülkelerinde otomobil pazarında yaşanan daralma, Kasım ayında da devam etti. Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.8 gerileme yaşanırken, geçen ay toplam 932 bin 537 adet otomobil satıldı. Kasım ayında en sert düşüş yüzde 94.6 ile İzlanda’da gerçekleşirken, İzlanda’yı yüzde 61.5 ile Letonya, yüzde 55.9 ile İrlanda takip etti. İrlanda’nın hemen ardından ise yüzde 56.6’lık kayıpla Türkiye yer aldı. Türkiye’de geçtiğimiz yıl Kasım ayında 39 bin 463 adet otomobil satılırken, bu yıl 17 bin 201 adet otomobil satıldı. Türkiye, Kasım ayında yaşadığı sert düşüşle birlikte Avrupa binek otomobil satışlarında Belçika, Hollanda, Polonya, İsviçre, Avusturya ve İsveç’e geçilerek 12’inci sıraya geriledi. Belçika’da satışlar yüzde 16.4 düşüşle 30 bin 381 adet, Hollanda’da ise yüzde 21.7’lik düşüşle 29 bin 867 adet olarak gerçekleşti. Nüfusu Türkiye’nin neredeyse 10’da biri olan İsviçre’de yüzde 15.6’lık kayıp yaşanmasına rağmen 20 bin 993 otomobil satılırken, Avusturya yüzde 13.3’lük kayıpla 19 bin 836 adet, İsveç ise yüzde 36.4’lük kayıpla 17 bin 616 adet araç sattı. Geçtiğimiz yıl listenin 9’uncu sırasında yer alan Polonya ise ilk 10’da satışlarını artıran tek ülke oldu. Polonya yüzde 10’luk artışla 27 bin 104 adet otomobil satarak 8’inci sıraya yerleşti.

  11 ayda bir basamak

  2008 yılı Ocak-Kasım dönemi toplam otomobil satışlarında ise Türkiye, Avrupa liginde 8’incilikten 9’unculuğa geriledi. Ocak-Kasımda Avrupa’da toplam satışlar yüzde 7.1 düşerken, Türkiye’deki düşüş yüzde 5.3 olarak gerçekleşti. Türkiye’nin Kasım ayında ortalamının üstünde, 11 aylık dönemde ise ortalamanın altında kalmasının nedeni, 2008 yılının ilk 6 ayında yaşanan büyümeden kaynaklandı. Ağustos ayından itibaren otomobil satışları düşmeye başlarken, ekim ve kasımda daralmanın oranları hızla arttı. Kasım ayında satışlarını artıran Polonya 11 aylık dönemde de yüzde 9.3’lük büyümeyle 290 bin otomobil satınca, 280 bin otomobil satan Türkiye’nin önüne geçerek 8’inci oldu.

  Aralıkta benzer tablo

  Otomotiv yetkilileri, kasım ayında yaşanan düşüşün Aralık ayında artarak devam edeceğini belirterek, yıl sonunda Türkiye’nin uzun yılllar sonra Avrupa liginde ilk 10’un dışına çıkabileceği yorumunu yapıyor. Türkiye’nin Aralık ayında 20 bin otomobil satması halinde yıl toplamında 300 bin otomobil satmış olacak. Aynı dönemde Avusturya ve Romanya’nın hatta İsviçre’nin Türkiye’yi geçme olasılığı çok yüksek.

  ABD’de oto fabrikalarına 1 aylık zorunlu kriz tatili

  KRİZ nedeniyle Chrysler Kuzey Amerika’daki 30 fabrikasının tamamını 1 aylığına kapatmaya, Ford ise 2 hafta kapatma kararı aldığı 10 fabrikasını 1 hafta daha kapalı tutmaya karar verdi. General Motors (GM)ise Chevy Volt’un motorunu üreteceği bir fabrikanın yapımını durdurdu.

  Ford süre uzattı

  Ford da Kuzey Amerika’daki 10 fabrikasının kapalı kalma süresini 1 hafta uzattı. Ford sözcüsü Angie Kozleski, normal iki haftalık tatil nedeniyle kapalı kalacak fabrikalarda bu sürenin 1 hafta uzatılarak 12 Ocak’a çekildiğini açıkladı. Bu arada General Motors (GM), Michigan eyaletinin Flint bölgesinde kuracağı yeni motor fabrikasının yapımını erteleme kararı aldı. GM’nin yapımını erteleme kararı verdiği fabrikada, Chevrolet Cruze’un 1.4 litrelik motoru ile ve elektrikli araç Chevy Volt’un elektrikli motorunun üretimi planlanıyordu.

  Türkiye’de fabrikalar 12 Ocak’a kadar kapalı

  OTOMOTİV pazarlarındaki daralma ve siparişlerin azalması yüzünden Ford Otosan, Oyak Renault ve Tofaş 12 Ocak’a kadar üretime ara verdiğini duyurdu. Ford Otosan’dan yapılan açıklamada, Kocaeli ve İnönü fabrikalarında 20 Aralık 2008 Cumartesi gününden 12 Ocak 2009 Pazartesi gününe kadar araç üretimi yapılmamasının kararlaştırıldığı belirtildi. Oyak Renault üretimini dün durduruken, Tofaş ise üretime 27 Aralık 2008-12 Ocak 2009 tarihleri arasında ara verdiğini açıkladı.

  Brisa’da direniş

  Brisa Bridgestone’den borsaya yapılan açıklamada, küresel ekonomik krizin neden olduğu talep daralması, buna bağlı olarak satışların düşmesi nedeniyle, dün 32 çalışanın iş sözleşmelerinin sona erdirildiği kaydedildi. Açıklamada, önceki gün sendikalı Brisa çalışanlarının fabrikada eylem yaptığı ve üretime izin vermediği belirtildi.

  Destek 125 milyar doları bulur

  KRİZ ve düşen satışlarla iflasın eşiğine gelen Amerikan otomotiv devleri önce 25 milyar dolar destek istedi. Daha sonra 3 dev hükmetten istedikleri desteği 34 milyar dolara çıkardı. Kongre ise desteği 14 milyar dolara indirdi. Senato’nun 14 milyar doları onaylamamasıyla tüm gözler bir anda ABD hükümeti tarafından onaylanan 700 milyar dolarlık fonun üzerine çevrildi. ABD Başkanı Bush, otomotiv sektörüne bu fonun içinden destek olunabileceğinin sinyalini verdi. Ancak ortada uçuşan tüm bu rakamlar, 3 büyük devin sonunda ne kadar desteğe ihtiyacı olacağı sorularını gündeme getirdi. Yatırım şirketi Moody’s yaptığı araştırmada desteğin 75 ila 125 milyar dolar arasında olması gerektiğini açıkladı.
  Bush: Otomotivde düzensiz çöküşten kaygılıyım

  ABD
  Başkanı George Bush, Amerikan otomobil üreticilerinin kırılgan koşullarda olduklarını ve otomotiv endüstrisindeki düzensiz bir çöküşün mali piyasayı etkileyebileceği endişesini taşıdığını açıkladı. Washington’da Amerikan Girişim Enstitüsünde konuşan Bush, otomobil üreticilerine nasıl yardım edecekleri konusunda henüz bir karar almadıklarını, ancak kendisinden görevi devralacak Barack Obama yönetimine arkasında büyük bir felaket bırakmak istemediğini söyledi. Bu arada, Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, otomotiv sektöründeki düzensiz bir çöküşün sistemi şoke eden çok kaotik bir şey olacağını açıkladı. Perino, iflasın düzenli bir şekilde yapılmasınınsa yumuşak iniş sağlayacağını söyledi.  hurriyet.com


   
Otomobil Satışları Taban Yaptı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Otomobil Satışları Arttı

  Otomobil Satışları Arttı

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, ocak ayında otomobil satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37,8 oranında arttı. Binek ve hafif ticari araç toplam pazarı 31 bin 101 adet oldu. ODD’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye otomotiv pazarında 2008 yılı Ocak ayı binek otomobil satışları 18 bin 162 adet, hafif ticari araç satışları 12 bin 939 adet olmak üzere...
 2. Lüks Otomobil Satışında Düşüş

  Lüks Otomobil Satışında Düşüş

  Türkiye'de, BMW, Volvo, Audi, Mercedes gibi lüks otomobil satışında, 2008 için hedeflenen 19 bin adetin, yıl sonunda 15-16 bin civarında gerçekleşmesinin beklendiği bildirildi. Borusan Otomotiv Satış Müdürü Faik Ahmet Akkök, yeni BMW 7 serisinin tanıtımı için geldiği Adana'da,bu yılın 8 ayında belirlenen hedef doğrultusunda satışların gerçekleştiği otomotiv sektöründe, yılın son 4 ayında...
 3. Hüsnü Şenlendirici Borçlarını Ödemek İçin Otomobilini Satışa Çıkardı

  Hüsnü Şenlendirici Borçlarını Ödemek İçin Otomobilini Satışa Çıkardı

  ÜNLÜ KLARNETÇİ HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ EVLERİNİN BORÇLARINI ÖDEYEMEDİĞİ İÇİN EN SEVDİĞİ 1967 MODEL LİNCOLN OTOMOBİLİNİ 64 BİN TL’YE SATIŞA ÇIKARDI... Deniz Seki'yle yaşadığı yasak aşkla gündemden bir türlü düşmek bilmeyen ünlü klarnetçi Hüsnü Şenlendirici zor günler geçiriyor. İlişkisi ortaya çıktıktan sonra evinden ayrılan Şenlendirici, eşi Nazire Şenlendirici'den boşanmak için 2007’de dava...
 4. Rusya'da araba satışları dip yaptı

  Rusya'da araba satışları dip yaptı

  Rusya otomotiv sektöründe kriz derinleşiyor. Mart ayı satışları 2008'in aynı dönemine göre yüzde 47 azaldı. 2008'de 3,2 milyon aracın satıldığı Rusya'da 2009 yılı için 1,7 milyonluk bir satış öngörülüyor. Bu da otomotiv sektörünün yüzde 46'lık küçülmesi anlamına geliyor. Avrupa İş Birliği Otomotiv Sanayi Başkan yardımcısı Martin Jahn, Reuters'a yaptığı değerlendirmede verilerin on yılın...
 5. avona üye olun satış yapın para kazanın

  avona üye olun satış yapın para kazanın

  avona üye olmak istiyorum avona üyelik üye olan isimler nasıl olunur nasıl olunur satış yapmak isteyen arkadaşlar avona üye olun satış yapın satış karşılığnda para kazanın üye olmak isteyenler benim msn adresime meail atabilirler DİLEK ÇAĞLAYAN Edit:Msn adreslerinizi özel mesajla paylaşın.Açıktan msn adresi vermek yasaktır.

Sayfayı Paylaş