Otü Holding Pazar Payını Artırmayı Planlıyor

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Otü Holding Pazar Payını Artırmayı Planlıyor
Türk Tur Operatörü Oti Holding, bu yıl Ekim sonuna kadar yolcu sayısında yüzde 39 oranında büyüme gerçekleştirdi.

Holding, 2009 yılında Rusya pazarındaki payını yüzde 35-40, Polonya pazarındaki payını ise yüzde 70 seviyelerinde artırmayı hedefliyor.

Turizm sektöründe faaliyet gösteren Oti Holding, 2008 yılı performansı ve 2009 yılı beklentilerini paylaşmak amacıyla basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Oti Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, ekonomik krizin sürmesi halinde turistlerin daha ekonomik destinasyonları tercih edeceğini belirterek, bu durumun Türkiye lehine olacağını söyledi.

İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde sıradan beş yıldızlı bir oteldeki tatil fiyatına, Türkiye’deki deluxe bir otelde tatil yapılabileceğini hatırlatan Bektaş,”Alt ve ara sınıflar da ekonomik tatil paketlerine yönelecektir. Bu durum, her bütçeye uygun paketleri bulunan Türkiye’nin yararına olacaktır” diye konuştu.

OTİ HOLDİNG’İN 2009 BÜYÜME HEDEFİ YÜZDE 20

Ayhan Bektaş, Oti Holding’in 2009 yılı büyüme oranını yüzde 20 olarak öngördüklerini ifade ederken, şöyle dedi:

“Pazardaki rakiplerimin zor koşullarda sezona girdiğini gördük, biz en rahat giren grubuz. Finansman sorunumuz yok, hazırlıklarımızı rahat yaptık. Rakiplerimizin yapabileceği hatalardan dolayı, Türkiye’ye gelecek kapasiteyi başka destinasyonlara kaptırmak istemiyoruz”

2009 yılı ve sonrası için daha planlı çalışmalar yürütmenin önemine işaret eden Bektaş, Oti Holding’in 2010 yılında destinasyon sayısını 10’un üzerine çıkarmayı, BDT ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere başka pazarlara da girmeyi hedeflediklerini kaydetti. Bektaş, girmeyi planladıkları ülkeleri, Romanya, Slovakya, Moldova, Beyaz Rusya ve Kazakistan olarak sıraladı.

“FİYATLARDA DAMPİNGE KARŞIYIZ”

2009 yılında erken rezervasyon rakamlarında düşüş beklentisi içinde olduklarını kaydeden Bektaş, şöyle devam etti:

“Son dakika satışları ile hedeflenen müşteri sayısı yakalanacaktır. Burada sektörün dikkat etmesi gereken husus, panikleyerek damping uygulamalarına ve fiyat yarışına girmemesidir. 2009 kontratlarında şu ana kadar beş yıldızlılarda yüzde 5-10 arasında fiyat artışı yapıldı. Ekonomik otellerde ise, yüzde 20-30 oranında fiyat artışı yapıldı. Fiyatlarda krizden önce Temmuz, Ağustos aylarında artış yapıldı.”

Fiyatlarda kriz dolayısıyla revizyona gitmek için erken olduğunu vurgulayan Bektaş, Mart ayına kadar beklenmesi gerektiğini ancak dolara bağlı olarak fiyat artışının devam edebileceğini söyledi. Mart ayından önce fiyat indirimi yapılması halinde, Türkiye’nin damping ülkesi olabileceğine dikkat çeken Bektaş, bu durumdan kaçınılması gerektiğinin altını çizdi.

“TÜRKLER, KREDİ KARTI TAKSİTİYLE YAPILAN TATİLDEN VAZGEÇMELİ”

Oti Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, iç turizmde de dış turizmdeki gibi agresif olmaktan kaçındıklarını belirterek, “Ciddi rakamlarla iç turizm hareketi olacağına inanıyorum, ancak Türk halkı kredi kartıyla tatil yapmaktan vazgeçmeli. Reel sektörün bu kadar borcu olduğu kriz ortamında, kredi kartı taksitleriyle tatil yapmanın çok lüks olduğuna inanıyorum” diye konuştu. Kredi kartı vadelerinin düşmesi gerektiğine işaret eden Bektaş, “Parası olanlar tatile çıkmalı. 8 ay vadeli taksitle tatile çıkmaktansa, tatil yapmamak daha iyi” dedi. Bektaş, Türklerin yaptığı tatillerde kredi kartından tek çekim ya da peşin ödemeyle yapılan tatil oranının çok düşük olduğunun altını çizdi.

“TURİZM SEKTÖRÜNÜN 3 YILLIK İÇ BORCU 500 MİLYON DOLAR”

Bektaş, turizm sektörünün oteller de dahil olmak üzere yüzde 80’inin sıkıntıda olduğunu vurgulayarak, satışa çıkan otelin çok olduğunu, ancak iç piyasada rağbet olmadığını söyledi. Sektörün 3 yıllık iç borcunun yapılan yatırımlarla birlikte 500 milyon doları bulduğunu ifade eden Bektaş, sektörün toplamda disipline edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bazı yapıların Türkiye’yi göz ardı ettiğini kaydeden Bektaş, “İspanya’ya veya Yunanistan’a olan borçlar ödeniyor, ancak Türkiye’ye olan borçlar ödenmiyor. Türkiye göz ardı ediliyor” diye konuştu.

“2008’DE BUGÜNE KADAR RUSYA’DAN 480 BİN 853 TURİST GELDİ”

Oti Holding’in 2008 yılını bugüne kadarki bölümüyle değerlendiren Ayhan Bektaş, holdingin 2008’de dünyada yaşanan ekonomik krize rağmen büyümeye devam ettiğini söyledi. Holdingin, 2008 yılı iç pazarında 31 bin 559 turiste hizmet verdiğini kaydeden Bektaş, dış pazarı ise şöyle açıkladı:

“Oti Holding, Türkiye’ye Rusya’dan 480 bin 853, Polonya’dan 56 bin 92, Ukrayna’dan 37 bin 488, Bulgaristan’dan 3 bin 944, diğer BDT Ülkerlerinden ise 5 bin turist getirmiştir. 2008 yılını kendi açımızdan başarılı geçen bir yıl olarak görüyoruz.”

hurriyet.com
 

Benzer İçerikler

Üst