1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu OHSS

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Tüp bebek (ivf-et) veya iğne ile aşılama (iui) tedavilerinde uygulanılan "Yumurtlama tedavisi (Ovulasyon indüksiyonu)" sırasında, yumurtalıkların ilaçlara verdiği aşırı bir cevap sonucunda gelişen istenilmeyen bir tablodur.
  Ovaryen hiperstimulasyon sendromunu (OHSS), "yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromu" olarak Türkçeleştirebiliriz.

  Ovaryen Hiperstimulasyon Sendromunun (OHSS) şiddeti neye bağlıdır?
  OHSS tablosunun şiddeti, gelişen follikül sayısı ve serumdaki östradiol hormonunun yüksekliği ile doğru orantılıdır.Bazı hastalar, verilen ilaç ve doza aşırı derecede tepki verirler. Çok fazla sayıda yumurta gelişimi sağlanırsa, yumurtalıkların boyutlarının artması ve aşırı uyarılmış olan bu yumurtalıklardan gelen yüksek hormon seviyeleri nedeniyle uyarılmayı izleyen iki hafta içerisinde bazı yan etkiler meydana gelebilir. Bu yan etki ve belirtilerin birleşimine ise "Yumurtalık Hiperstimulasyon Sendromu" (Ovarian hiperstimulasyon sendromu-OHSS) denilmektedir.
  OHSS, yumurtalıkların uyarıldığı "ovulasyon induksiyonu" işlemini geçirmiş ve yumurtalar oluşmuş sonrasında da yapay döllenme uygulaması yapılmış hastalarda görülebilir. Ancak, mümkün olduğu kadar çok yumurta oluşumunu sağlamak için yumurtalıkların yüksek dozda uyarıldığı Tüpbebek programlarında bu durum çok daha sıklıkla görülmektedir. Belirgin OHSS' nin IVF programında görülme sıklığı tüm hastaların %5indedir. Belirgin OHSS ile, belirgin problemleri olan ve bu nedenle hastanede tedavi görmeleri gereken hastalar kastedilmektedir.Tüpbebek tedavisinde olan hastaların neredeyse tümü bir şekilde ufak tefek OHSS belirtileri yaşamaktadırlar. Ama bu hastaların çoğunda bu belirtiler normal yaşamı etkilemeyecek düzeyde kontrol altına alınabilmektir.  < Konu Resmi..>

  OHSS'nin belirtileri:

  • Büyümüş yumurtalıklar nedeniyle alt batın bölgesinde gelişen ağrılar,
  • Bulantı, kusma ve diyare (ishal),
  • Akciğerlerde sıvı birikimi nedeniyle nefes darlığı (ağır vakalarda görülebilmektedir),
  • Kan pıhtılaşmasında artma nedeniyle damarlarda pıhtı oluşma potansiyeli (ağır vakalarda görülebilmektedir),
  • Vücut sıvı ve elektrolit dengesinde belirgin dengesizlikler,
  • Ağır vakalarda dehidratasyon (susuz kalma).
  Hiperstimülasyon nasıl meydana gelir?

  OHSS' nin nedenleri tam olarak tanımlanamamaktadır. Bu sendrom çok seyrek olarak yumurta sayısı normal veya düşük olan kadınlarda görülür.
  Ancak genel olarak bu tür etkilerin görülmesi için çok yüksek dozda yumurtalık uyarılması gerçekleştirilmiş olması gereklidir.
  Bu sendromun, 10 yumurtadan daha az sayıda yumurta toplanması yapılmış hastalarda görülmesi oldukça nadir rastlanan bir durumdur. Gelişen yumurta sayısının artması ile bu sendromun ortaya çıkma riski artmaktadır.
  Yumurtalık ve diğer organlar tarafından salgılanan çeşitli hormonlar ve kimyasallar, vücuttaki küçük kan hücrelerinin geçirgenliğini etkileyebilmektedir. Bu durum, olmaması gereken yerlerde sıvı birikiminin olmasına neden olmaktadır. (örneğin, arterler ve damarlar yerine karın boşluğunda veya deri altındaki dokularda sıvı birikimi olması). Böyle bir durum şişkinlik ve rahatsızlık yaratmaktadır.
  Böbreklere giden suyun azalması nedeniyle, daha az idrar oluşmakta ve vücuttaki sodyum ve potasyum dengesi zarar görebilmektedir.
  Ne zaman doktora başvurmalısınız?

  Hiperstimulasyon Sendromu ile ilgili kaygılar yaşıyorsanız ve aşağıdaki belirtilerden herhangi birinden şikayetçi iseniz doktorunuzla iletişim kurmalısınız:
  • Hızlı kilo artımıyla birlikte alt karın bölgesinde sürekli bir ağrı nedeniyle uyku problemi çekiyorsanız ve sürekli ağrı kesici kullanmanız gerekiyorsa,
  • Sürekli bulantı, kusma ve/veya diyare durumunda,
  • Karın bölgesinde gerginlik (şişme) nedeniyle rahatsızlık ve nefes darlığı çekiyorsanız,
  • Bir bacakta şişme olması, göğüs ağrısı veya baldırlarda hassasiyet olması durumunda.
  OHSS'in tedavisi:

  Hafif Şiddette Hiperstimulasyon
  • Hafif Şiddette hiperstimulasyon, karın bölgesinde şiddetli olmayan gerginlik ve ağrı ile karakterize edilir ve genellikle yatak istirahati ve ağrı kesicilerle tedavi edilir.
  • Ağızdan sıvı alımı ile vücudun sıvı alması korunur.
  • Sık aralıklarla az yemek yenmesi sağlanır.
  • Hastanede yatarak tedavi nadiren gerekli olur.
  Orta ve Yüksek Şiddette Hiperstimulasyon
  Bu düzeyde bir sorun; genellikle gözlem ve yatak istirahatı amacıyla hastanın hastanede yatarak tedavi görmesini gerektirir. Tedavinin diğer öğeleri olarak
  • Vücuda sıvı ve protein takviyesi amacıyla damar yolu açılır.
  • Enjeksiyonla bulantı ve kusma giderici ilaçlar verilir.
  • Kanın aşırı pıhtılaşmasını engellemek amacıyla heparin enjeksiyonu yapılır.
  • Elektrolit ve sıvı dengesinin takibi için günlük kan testleri gerçekleştirilir.
  • Parasentez: Bu yöntem bir teflon kateter vasıtasıyla karın boşluğunda biriken sıvının alınması işlemine verilen ad olup, ileri seviyede hiperstimulasyonun tedavisinde kullanılan en faydalı tedavilerden biridir. Ultrason altında yapılan nispeten acısız bir işlemdir.
  Yüksek şiddette hiperstimulasyon sendromlu hastaların büyük çoğunluğunda bu tedaviyi takip eden birkaç gün içerisinde belirgin iyileşmeler gözlemlenmektedir.
  En şiddetli sendrom şikayetleri ile başvuran hastaların bile büyük çoğunluğu 7-10 günlük bir süreçte iyileşmektedirler. Bu sendromun gelişmesi riski, IVF programında düşük dozlu hiperstimulasyon protokollerinin uygulanması ile azaltılabilir. Özellikle polikistik over sendromlu hastalar daha yüksek risk altında olacakları için, IVF programı sırasında bu riski doktorları ile konuşmalıdırlar. OHSS hamile kalma ihtimalinizi azalmayacak olup, genellikle olumlu sonuçlar nedeniyle meydana gelmektedir.
  Ovaryan hiperstimülasyon sendromunun riskleri

  Ovarian hiperstimülasyon sendromu (OHSS) nedeniyle büyüyen yumurtalıklar sünger gibi yumuşak ve hassastırlar. Yumurtalık kapsülünün gerilmesi nedeniyle hastalar kasık ağrısı hissedebilirler. Yumurtalıklar en küçük travma ile kolaylıkla kanayabilirler ve kendi etraflarında dönerek "torsiyon" adı verilen, acilen cerrahi gerektiren ağrılı bir duruma neden olabilirler.

  Ovarian hiperstimülasyon sendromunun (OHSS) çok şiddetli formlarında hastalar karınlarında ve göğüs boşluklarında biriken sıvı nedeniyle nefes almakta zorluk çekerler. Derin nefes almalarına rağmen akciğerlerinde biriken sıvı nedeniyle yeterli oksijen alamazlar ve kendilerini adeta "su içinde boğulur" gibi hissederler. Ayrıca pıhtılaşma sistemindeki düzensizlik nedeniyle kan damarlarında pıhtılar birikir ve beyin, akciğer gibi hayatsal organların oksijenlenmesi bozulur.


   
Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu OHSS konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ovarian hiperstimülasyon sendromu(ohss)

  Ovarian hiperstimülasyon sendromu(ohss)

  ohss sendromu ohss tedavisi belirtileri ve gebelik Yumurtalıklann tedaviye aşın cevap vermesi ve karın boşluğu ile diğer vücut boşluklarında sıvı toplanmasıyla ortaya çıkan bir tablo olup şiddetli durumlarda hastanede yatarak tedavi gerekli olabilir. OHSS açısından riskli oaln kişilerde embryo transferi ertelenip embriyolar dondurulabilir.
 2. Sahra sendromu

  Sahra sendromu

  Kalorifer ve klimalar saçlarımı kurutuyor, kırılmasına neden oluyor, diyorsanız, sahra sendromuna yakalandınız demektir. Çok soğuk hava, düşük nem oranı ve kalorifer buna neden oluyor. ÇÖZÜM Saçınıza kaybettiği nemi kazandırmak için kür yaptırın. Haftada bir yaşadığınız mekanlara hafifçe su buharı püskürtün. Örneğin radyatörün üstüne bir kase su bırakmanız nem düzeyini arttırır....
 3. Ohss Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu

  Ohss Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu

  ohss ovarian sendromu nedir,yumurtaların aşırı uyarılması nedir,aşılamada yumurtaların aşırı uyarılması,tüp bebek tedavisinde yumurtaların aşırı uyarılması,ohss ovarian hiperstimülasyon sendromu nedir,ohss ovarian hiperstimülasyon sendromu tedavisi hakkında bilgiler Yumurtlamanın uyarılması esnasında kullanılan ilaçlara (gonadotropinlere) yumurtalıkların aşırı cevap vermesi sonucu oluşan...
 4. OHSS (OVARİAN HİPERSTİMÜLASYON SENDROMU)

  OHSS (OVARİAN HİPERSTİMÜLASYON SENDROMU)

  ohss nedir,ohss ovarian sendromu nedir,yumurtalıkların aşırı uyarılması nedir, yumurtlama tedavisinde ohss sendromu yaşayanlar,ohss sendromu ve tedavisi hakkında bilgiler Ovulasyon indüksiyon (yumurtlama için verilen haplar ve iğneler) tedavilerine verilmiş bir aşırı cevaptır. Klomifen sitrat, gonadotropinler, GnRH agonist veya antagonistlerini kullanımı sırasında ortaya çıkabilir....
 5. Kısırlık Tedavisinde Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu yaşayanlar

  Kısırlık Tedavisinde Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu yaşayanlar

  Enjeksiyon yoluyla verilen gonadotropin tedavisi doğurganlık ilaçlarıdır tablet (klomifen) kullanılmasından daha yoğun bir şekilde uyarılmasını sağlamaktadır. Hipofiz tarafından üretilen follikül stimülan hormon (FSH) içermektedirler. Bazen FSH ile birlikte yine hipofizde üretilen luteinizan hormon (LH) da içerirler. Bununla ilişkili bir diğer ilaç yapısal olarak LH’ a benzeyen ve yumurtlamaya...

Sayfayı Paylaş