1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Ovaryen hiperstimulasyon sendromu kaç derecede olabilir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  İfertilite yani istedikleri halde çocuk sahibi olamama hallerinde yapılan tedavide ilk seçenek yumurtalıkların uyarılması ve probleme yönelik diğer yöntemlerin buna eklenmesidir.
  Yumurtalıkların uyarılmasında çeşitli ilaçlar kullanılır. Bu yolla her iki yumurtadan birden fazla yumurta elde edilerek gebelik şansı artırılmaya çalışılır. Ana prensip şansı artırmaktır. Bu, tüp bebek veya aşılama denen IUI, veya tabii yoldan vaginal ilişki gebelikleri içinde geçerlidir.

  Bazen kullanılan bu ilaçların yumurtalıklar üzerindeki etkisi tahmin edilenden fazla olur. Özellikle PCO denen yumurtalıkların poli kistik hastalığında bu risk belirgin biçimde artar.
  Bu durumdan kaçınmak çoğu kere mümkündür ancak her zaman başarılı olamayabiliriz. Kullanılan ilaçlardan klomifen denen haplarla bu aşırı uyarılma genellikle çok nadirdir. Ancak enjeksiyon yolu ile kullanılan ilaçlarda nadir olmayarak görülebilir.

  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/


  Sık sık yapılan ultrasonların bir amacı yumurta gelişimini takip etmek, diğer amacı da aşırı yumurta gelişimi varsa bunu hiperstimulasyon denen duruma yol açmadan tedaviyi durdurarak engellemektir. Eğer yapılan ultrasonda çok sayıda folikül denen yumurta varsa ve bunlar sırt sırta bal peteğine benzer şekilde duruyorsa bu durumda ohss riski vardır. Uyarıcı enjeksiyonları durdurmak gerekir. Ayrıca oluşan yumurtaları olgunlaştırmak için yapılan HCG denen ilacıda yapmamak veya düşük doz yapmak daha uygun olur.
  Tüm bu tedbirlere rağmen bu uyarı olabilir. Bu hafif, orta ve ağır ohss diye sınıflandırılabilir.
  Hafif formda yumurtalıklar 5 cm kadar büyür ve hafif ağrı dışında başka bir bulgu yoktur.

  Orta formda ise yumurtalıklar 5 cm den büyük, ancak 10 cm den küçüktür. Ağrı hissi daha belirgin olup damar dışına sıvı çıkışı minimal ve hayatı tehdit eder seviyede değildir.
  Ağır formda ise yumurtalıklar 10 cm den büyük olabilir ve damar dışına sıvı kaçağı olduğu için batında bol serbest sıvı vardır. Aynı şekilde akciğer boşluklarına da sıvı sızmaları olabilir. Bu durum, hayati risk taşır.
  Hafif ve orta ohss ayaktan takip ile hastaneye yatırılmadan tedavi edilebilir. Ağır ohss ise mutlaka hastaneye yatırılmalıdır. Hastane seçiminde mutlaka erişkin yoğun bakım ünitesi olanlar tercih edilmelidir. Esasen bu durumun tedavisi kadın doğum hekiminden çok yoğun bakım hastalarıyla ilgilenen reanimasyon ve dahiliye hekimlerinin işidir.

  Hafif ve Orta şiddette OHSS:
  Hafif ve orta şiddette olan OHSS'da karında şişkinlik, yumurtalıklarda büyüme, rahatsızlık hissi, kilo artışı ve bulantı mevcuttur. Yaklaşık % 10 oranında görülür.

  Şiddetli OHSS:
  Şiddetli formunda ise karın aşırı derecede şişer, şiddetli karın ağrısı, aşırı kilo artışı, nefes darlığı, idrar miktarında azalma, bulantı ve kusma görülür. Görülme sıklığı % 2'den daha azdır. Bu durumda yakından izlem ve bazı tedaviler için genelde hastaneye yatış gereklidir. Bu form çoğunlukla gebeliğin oluştuğu hallerde görülür ve bazen tablonun düzelmesi beklenenden uzun sürebilir.

  Tüp bebek tedavilerinde (ivf-et) özellikle Polikistik Over Sendromu (PCOS) durumlarında yumurtalıklar çok hassas ve uyarılması çok hızlı olabileceği için ilaç dozları ayarlanırken daha özenli olunmaktadır.

  Ovulasyon indüksiyonu sırasında sık olarak yapılan "östradiol (E2)" ölçümleri ve ultrasonografik izlemin en temel amaçlarından birisi de şiddetli OHSS'nun engellenmesidir. Ancak maalesef üremeye yardımcı ilaçlara verilen kişisel cevaplardaki farklılıklar nedeniyle sıkı izlemlere rağmen bile OHSS riski tamamen ortadan kalkmamaktadır.


   
Ovaryen hiperstimulasyon sendromu kaç derecede olabilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nefsİn Derecelerİ

  Nefsİn Derecelerİ

  nefsi mutmain nefsin dereceleri mutmain nefis nefs nefs dereceleri Nefsi Emmare : Bu basamaktan itibaren kişi nefs tezkiyesine başlamıştır. Bu basamak nefs tezkiyesinin ilk kademesidir. Kalbimizin içine îmân yazılmış durumdadır. Zikir yaptığımız zaman Allah’ın katından gelen rahmetle fazl ve rahmetle salavat kalbimize girer. Fazıllar, kalbimizde îmân kelimesinin etrafında yerleşmeye başlar....
 2. Reiki'nin Dereceleri

  Reiki'nin Dereceleri

  reiki sembolleri uzağa reiki gönderme özel ilişkilerde özel ilişkilerde ne demek Reiki 1 Reiki birinci derece inisiyasyonu kişiyi evrensel yaşam gücü enerjisine açar. Kişinin üstteki 3 çakrası ile ellerdeki çakraları Reiki 'ye uyumlanarak ellerin şifa niyetiyle bir varlığa dokunulması ile yüksek bir enerjinin o varlığa aktarılması sağlanır. Reiki I temelde fiziksel düzeyde şifa uygulamaları...
 3. bu çiftçinin kaç hayvanı olabilir sizceee???

  bu çiftçinin kaç hayvanı olabilir sizceee???

  koyun keçi ve inek besleyen bir çiftçiye kaç hayvanı olduğu sorulduğu zaman koyunlarımı saymazsanız 36 keçilerimi saymazsanız 54 ineklerimi 72 tane hayvanım var demiş bu çiftçinin kaç hayvanı vardır Koyun, keçi ve inek besleyen bir çiftçiye kaç hayvanı olduğu sorulduğu zaman "koyunlarımı saymazsanız 36, keçilerimi saymazsanız 54, ineklerimi saymazsanız 72 tane hayvanım var demiş. Bu...
 4. Kurbanlık Hayvan Kesmek İçin En Az Kaç Kişi Ortak Olabilir ?

  Kurbanlık Hayvan Kesmek İçin En Az Kaç Kişi Ortak Olabilir ?

  Bu konu; kurbanlık hayvana en az kaç kişi ortak olabilir hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Ramazan Bayramının ardından şimdi de Kurban Bayramını karşılamaya hazırlanıyoruz. Hz.İbrahim'in oğlu Hz.İsmail'i kurban edeceği sırada Allah katından kurbanlık bir koçun indirilmesiyle başlayan kurban kesimi olayı, her yıl milyonlarca müslüman tarafından Kurban Bayramında yerine...
 5. Kurban edilecek hayvanlara kaç kişi ortak olabilir?

  Kurban edilecek hayvanlara kaç kişi ortak olabilir?

  Bir kişi, yalnız başına kurban kesebileceği gibi, sığır, manda ve devede 7 kişilik ortaklığa da katılabilir. Ancak ortakların hepsi nâfile bile olsa, mutlaka kurban ve ibâdet niyeti ile kesime ortak olan, müslüman ve itikadında şüphe olmayan kimselerden olmalıdır. Ortaklardan biri ibadet için değil de et niyyeti ile kesmiş olsa diğerlerinin kurbanını da ifsâd eder. Yine tek başına kesmek...

Sayfayı Paylaş