1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Over Kisti Laparoskopi ameliyatı

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  laparoskopi ameliyatı nedir,laparoskopi nasıl yapılır,laparoskopi kimlere yapılır,laparoskopi hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>


  Laparoskopi olarak bilinen ve Türkçede anlamı karın içine bakmak anlamına gelen bir cerrahi tekniktir.
  Bu teknik sayesinde kalem kalınlığında özel bir mercek içeren teleskop benzeri bir alet ince borular yardımıyla karın içine gönderililir. Buna ek olarak karın içini aydınlatacak ve minik bir kamera da konularak karın içine bakılır.
  Bu modern cihazın kullanımı ilk önce kadın doğum uzmanları tarafından kullanılmış ve Genel cerrahi alanında ilk laparoskopik safra kesesi ameliyatı yapılmıştır. Bu yöntem cerrahi alanda çok tutulmuş ve düm dünyada yaygın bir hal almıştır.


  Safra kesesi ameliyatında edinilen başarı sayesinde neredeyse tüm organların laparoskopik ameliyatları yapılmaya başlanmıştır.
  Laparoskopi kapalı ameliyatta, ilk önce göbek altından 1 cm’lik bir kesi açılır. Sadece bakma işlemi için yeterlidir. Ancak tedavi amaçlı uygulamalarda ameliyat tipine göre ek küçük kesiler ile yeni ince borular gerekli noktalara yerleştirilir.


  Özel ince cerrahi aletler yardımıyla gerekli operasyon yapılır. Bu küçük kesiler ameliyat sonrasında dikişle kapatılır ve hasta 2 gün içersinde rahatlıkla banyo yapabilir.
  Laparoskopi ameliyathanelerde genel anestezi yapılarak yapılır. Yerleştirilen borular yardımıyla karın içine gaz verilir ve böylelikle karın boşluğu genişletilmiş olur.
  Gazın etkisiyle karın duvarından ayrılan organlar cerrahi aletlerin rahatça çalışmasına imkan sağlamış olur. Vücuda gaz verme işlemi uyanık kişilerde ağrı ve gerginlik yaptığı için hasta operasyon öncesinde uyutulur.
  Kapalı ameliyatların avantajları şöyle sıralanabilir: Geleneksel ameliyatlarda hastalıklı organlara ulaşmak için büyük bir kesi açılır ve bu da kişide ameliyat sonrası çok sancılı ağrılar verir. Bununla birlikte yaranın mikrop kapma ihtimali çok yüksek olduğundan yaranın bakım ve pansumanı daha zor olur. Ayrıca bu yaralarda fıtık gelişme riski bu yaralarda daha fazladır.
  Laparoskopi de ise kesiler küçük olduğundan ağrı ve yara ile ilgili sıkıntılar daha az olur. Böylece hasta daha erken iyileşir daha erken günlük yaşamına dönebilir. Kesi yapılan bölgede daha az iz kalıntısı olur.


   
Over Kisti Laparoskopi ameliyatı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. laparoskopi ameliyatı

  laparoskopi ameliyatı

  merhaba laparoskopi ameliyatı için iyi bir doktor ve maliyeti hakkında bilgisi olanlar bana cevap verirseler sevinirim birde ağrılı bi işlemmi acaba yazarsanız sevinirim
 2. Laparoskopi ameliyatı ve sonrası

  Laparoskopi ameliyatı ve sonrası

  laparoskopi ameliyatı nasıl olur neden yapılır fiyatları ameliyat sonrası sorunlar hakkında genel bilgiler burda melekler laparoskopi ameliyatı kısırlık nedeniyle ilgili tüm sorunların çıkarılması için gerekli bir işlemdir melekler peki bu ameliyat nasıl olurr yan etkileri nelerdirr işte konumuz melekler İnfertilite ile ilgili tüm yapısal özelliklerin değerlendirilmesi amacıyla bazı...
 3. Polikistik over ameliyatla geçermi?

  Polikistik over ameliyatla geçermi?

  polikistik over tedavisi,polikistik over ameliyatı,polikistik over ameliyatı olanlar,polikistik over ameliyatı tedavisi hakkında bilgiler Ameliyat tedavileri (cerrahi tedavi) nadiren uygulanan yöntemlerdir. Ameliyat çocuk istemi olan ve ilaç tedavileri ile yumurtlama sağlanamayan hastalarda uygulanabilir. Klomifen veya diğer iğneler ile yapılan yumurtlama tedavilerine rağmen...
 4. Yumurtalık kisti ameliyatı (over kistektomi)

  Yumurtalık kisti ameliyatı (over kistektomi)

  yumurtalık kisti nedir,yumurtalık kisti belirtileri,yumurtalık kisti nedenleri,yumurtalık kisti ameliyatı,yumurtalık kisti tedavisi hakkında bilgiler Yumurtalık kistleri için yapılan ameliyatlar hem laparoskopik hem de açık ameliyat olarak yapılabilmektedir. Laparoskopi veya açık ameliyat seçilmesi kistin boyutuna ve hastanın çeşitli özelliklerine göre planlanmaktadır. Yumurtalık kistleri...
 5. Çikolata kisti ameliyatı sonrası ilişki sakıncalımıdır?

  Çikolata kisti ameliyatı sonrası ilişki sakıncalımıdır?

  çikolata kisti ameliyatından sonra ilişki zararlımıdır,çikolata kisti ameliyatı nasıl yapılır,çikolata kistinin evreleri,çikolata kistinin tedavisi hakkında bilgiler Çikolata kisti ameliyatı sonrası cinsel ilişki mümkün mü? Çikolata kisti (endometrioma) ameliyatları açık (laparotomi yöntemi ile) ve kapalı (laparoskopi yöntemi ile) olmak üzere iki şekilde yapılır. Bu tür ameliyatlar hastanın...

Sayfayı Paylaş