1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.278
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Over Rezerv Testleri

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  over rezerv testi nedir,over rezerv testi nasıl yapılır,over rezerv testi nasıl yapılır,over rezerv testi kime yapılır,over rezerv testi hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Son yıllarda yaşlanmayla birlikte yumurtalık folikül havuzu, boyutu ve kalitesini tanımlayan over rezerv ölçümlerinin önemi artmıştır. Bunların tümü bebek sahibi olmak isteyen hanımlarda gelecekteki gebelik şansını veya tedavi başarısını öngörmektedir.

  Yaşla birlikte gebe kalabilme yeteneğinin azalması ve artan FSH düzeyleri üreme yeteneğindeki azalmanın en erken belirtisidir. Yani adetin 3. Günü serum FSH düzeyi en basit ve en sık uygulanan over rezerv ölçüm yöntemidir. Ayrıca FSH ölçümü, tedavi uygulanacak bir hanımda kullanılacak eksojen gonadotropinlere over yanıtını ve başarı olasılığını da göstermektedir. FSH düzeyi yükseldikçe E2 düzeyi, toplanan yumurta sayısı, gebelik olasılığı ve canlı doğum başarısı da azalmaktadır.

  Serum FSH değerinin reglin 3. Günü 10-15 IU/L üzeri anormal kabul edilir.

  E2 yani östradiol seviyeleri de over rezervi hakkında faydalı bilgi vermektedir.

  Tıpkı FSH gibi, E2 düzeyinin adetin 3. günü yüksek olması (75 pg/ml üzeri) düşük gebe kalabilme yeteneğini göstermektedir. Serum E2 artışı, aynı zamanda FSH düzeyini baskılayarak aslında yüksek olan FSH düzeylerini maskeleyip over rezerv sonuçlarını yanlış değerlendirilmesine neden olur. Yani reglin 3. Günü FSH ve E2’nin birlikte değerlendirilmesi, tek başına FSH ölçümü ile oluşan yanlış değerlendirmeyi azaltacaktır.

  Klomifen Sitrat Testi: Bazal FSH ve E2 ölçümü ile tanı konulamayan bayanların değerlendirilmesinde faydalı olmaktadır. 3. Gün FSH düzeyi normal olan kadınlarda 10. gün FSH düzeyi yüksek bulunması halinde kötü prognoz kabul edilir. Bu testin siklus iptalini öngörmesi %85, gebe kalamamayı öngörmesi %100 bulunmuştur. Tek başına FSH ölçümüne kıyasla 2-3 kat daha duyarlı bir testtir.

  Bazal FSH düzeyi artışı veya anormal Klomifen Sitrat testi yaşları genç olsa dahi prognoz kötüdür.

  Over rezervini araştıran diğer çalışmalar: Over hacmi, antral folikul sayımı, GNRh agonist stimulasyon testi, EFORT testi ve AMH düzeyleridir.

  AMH (anti müllerian hormon) doğrudan over rezervini yansıtır. Preantral ve erken antral foliküllerden salgılanır. Oosit miktarının yanısıra oosit ve embrio kalitesini belirler. AMH düzeyi 2.7 ng/ml’nin üstündeki kadınlarda artmış oosit kalitesine bağlı olarak daha yüksek implantasyon ve gebelik oranları izlenmektedir. PCOS’lu hastalarda AMH düzeyleri daha yüksektir. Yaş ilerledikçe ve antral folikül sayısı azaldıkça AMH düzeyi düşer.

  AMH düzeyi 0.5-1.1 ng/ml ‘den düşük kadınlarda kötü over rezervinden söz edilir.

  Over Rezerv Testleri Kimlere Uygulanmalıdır?

  · 35 yaş üzeri
  · Yaştan bağımsız olarak nedeni açıklanamayan infertilite
  · Erken menopoz aile hikayesi
  · Daha önce geçirilmiş over cerrahisi (kistektomi, drilling, tek taraflı yumurtalık alınması-ooferektomi)
  · Sigara
  · Gonadotropin tedavisine kötü yanıt

  Anormal test sonuçları gebelik olmayacağı anlamına gelmez, bu testler uygulanacak tedavi seçimini belirlememize fayda sağlamaktadır.
   
Over Rezerv Testleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Test

  Test

  Rüyasında test çözen kimse geçici bir sıkıntı alır.
 2. Yumurta rezervinde azalma

  Yumurta rezervinde azalma

  yumurta rezervi yumurta rezervinin azalması rezervi nasıl artar yumurtalık rezervinin azalması az olanlar Yumurta rezervinde azalma Yaşın ilerlemesiyle birlikte yumurtalıklardaki yumurta sayısı ve kalitesi azalmaktadır. Diğer vücut hücrelerindeki yaşlanma yumurtalık dokusunda yenilenme olmadığı için daha hızlı olmaktadır. Kadınlar doğumdan, ergenlik dönemive erişkin yaşam boyunca giderek...
 3. Merkez Bankası döviz rezervleri

  Merkez Bankası döviz rezervleri

  Merkez Bankası döviz rezervleri, 25 Temmuz itibariyle 559 milyon YTL azalarak 75 milyar 105 milyon dolar oldu. Merkez Bankası'nın döviz rezervleri 18 Temmuz tarihi itibarıyla 75 milyar 664 milyon YTL idi. Merkez Bankası haftalık verilerine göre, toplam brüt rezervler, 560 milyon dolar azalarak 79 milyar 142 milyon dolardan 78 milyar 582 milyon dolara indi. -DÖVİZ MEVDUAT HESAPLARI...
 4. Kadının yumurta rezervinde azalma

  Kadının yumurta rezervinde azalma

  yumurtalık rezervi nedir,yumurtalık rezervinde azalma neden olur,yumurtalık rezervine etki eden faktörler,yumurtalık rezervini belirlemek için testler,yumurtalık rezervi tedavisi,yumurtalık rezervi hakkında bilgiler Bayanların çocuk sahibi olamayacaklarını ya da ne vakte dek çocuk sahibi olabileceklerini belirleyen en mühim etken yumurtalık rezervleridir. Yumurtalık rezervi fazla miktarda...
 5. polikistik over

  polikistik over

  arkadaslar aranızda polikistik over olup hamile kalan varmı

Sayfayı Paylaş