1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Ovulasyon Testi hamilelikten korunma için de kullanılabilir mi ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  ovülasyon testi nedir,ovülasyon testi nasıl yapılır,tükürükten ovülasyon testi,idrardan ovülasyon testi,ovülasyon testi hakkında bilgiler
  İDRARLA YAPILAN OVULASYON TESTİ
  Döllenmenin gerçekleşmesi için, cinsel ilişkinin zamanlanması son derece büyük önem taşır. Çünkü, yumurtanın ömrü kesin olarak sadece 24 saat; spermin kadın vücudunda canlı kalabildiği süre ise en fazla yaklaşık olarak ortalama 3. ile 4. gündür. Yumurtanın döllenebilmesi için, ovülasyon döneminde, fallop tüplerinde kesinlikle sperm bulunmalıdır. Bir kadının hamile kalabileceği gün sayısı, periyod dönemi boyunca yaklaşık olarak ortalama 5. ile 6′dır. LH hormonunun sıçrama yapması, önümüzdeki 24. ile 36. saat içerisinde kesin olarak Ovülasyon olacağına işaret eder.


  < Konu Resmi..>

  Ovülasyon civarı (Ovülasyon günü ve bir gün öncesi) gebe kalma ihtimalinin kesinlikle en yüksek olduğu dönemdir. Fakat sperm ve yumurtanın canlı kalma süresi düşünüldüğünde Ovülasyona yaklaşan günler ve Ovülasyonun hemen ertesi de, kesinlikle gebe kalma ihtimalinin yüksek olduğu zamanlardır. Bu dönem, Östrojen hormonunun seyri izlenerek tesbit edilebilir.
  Ovulasyonun zamanını tespitte en çok kullanılan ve en basit olanı LH yükselmesinin (idrarda yapılan test) testpitidir.
  LH (Luteinise Hormon), yumurtanın harekete geçmesini sağlayan ve yardımcı olan hormondur. Yumurtlamadan 24. ila 36. saat öncesi LH-konsantrasyonu 10. ile 20. kat artmaktadır.

  OVULASYON TESTİ idrarda bulunan bu hormonu tespit etmektedir. LH’nin artması ile yumurtlama başlangıcı, yani gebe kalma süreci başlamış olmaktadır. Kadınların büyük çoğunluğu bir düzen içersinde yumurtlamasına rağmen bazı kadınlar adet döneminin herhangi bir gününde yumurtlayabilir. Bu istisnayi durumu tespit edebilmek için adetin bittiğinin ertesi günden başlayarak diğer adetin başladığı güne kadar her gün kesinlikle bir test yapılmalıdır.
  İdrarda Yapılan Ovulasyon Testi hamilelikten korunma için de kullanılabilir mi ?
  Hayır. OVULASYON TESTİ sadece yumurtlama (ovulasyon)’nun 24. ile 36. saat öncesini göstermektedir. Ancak spermler, vücudun içersinde 72. saat kadar yaşayabilirler. Örnek olarak vermek gerekir ise: 28. günlük bir siklus olduğunu varsayarsak, yani yumurtlama 14. günde gerçekleşiyorsa, cinsel birleşme ise 11. siklus gününde yapılırsa döllenme meydana gelebilir. 1. test gününüz, 12. siklus gününüzdür. Bundan dolayı hamilelikten korunma için kullanılması son derece sakıncalıdır.
  Hangi faktörler test sonuçlarını etkiler ?
  Alkol ve çoğu bilinen ilaçlar test sonuçlarını etkilemez. Fakat fazla miktarda alınan sıvı (mesela su), LH konsantrasyonunu inceltir. Bundan dolayı testten 4. saat öncesine kadar mümkünse kesinlikle hiç içecek alınmamalıdır.
  Yanlış sonucun sebepleri ne olabilir ?
  Hamileyseniz, kısa süre önce hamilelikten çıktıysanız ya da menopoz dönemindeyseniz, bu yanlış sonuç almanıza sebep ve neden olabilir. Aynısı, şayet gebe kalmak için tedavi görüyorsanız ve buna bağlı LH (Luteinise Hormon) ya da hCG (Humanes Chorion Gonadotropin) arttırıcı ilaç alıyorsanız da geçerlidir bu konuyla ilgili olarak kesinlikle önce uzman hekiminize danışın. Clomifen ihtiva eden ilaçlar sonucu etkilemez, ancak siklus süresini etkileyebilirler. Bunun sonucunda bir paket daha alıp kullanmanız gerekebilir.
  Yakın zaman önce korunma haplarını bıraktım.

  Test sonuçlarına etkili olabilir mi?
  Korunma haplarını ya da başka bir hormonal korunma metodlarını bıraktıktan sonra, regl döneminin normale dönmesi birkaç gün alabilir. Bundan dolayı 2. dönem, siklusun normale dönmesini bekleyip, daha sonra test’e başlamanız kesinlikle çok daha mantıklı olur. Bunun avantajı, doğal siklus süresini öğrenmeniz ve ilk test gününüzü çok daha kesin belirlemenizdir.
  Aşağıdaki tabloda teste başlamanız için en uygun günleri regl uzunluğunuza göre tespit edebilirsiniz. ÖRNEK: abloya göre Siklus uzunluğu 21. gün süren birinin teste başlaması gereken zaman adetin 5. günüdür.
  REGL DÖNGÜSÜ TESTE BAŞLAYACAĞINIZ GÜN
  21. GÜN …………. 5. GÜN
  22. GÜN ………….. 6. GÜN
  23. GÜN ………….. 7. GÜN
  24. GÜN ………….. 8 GÜN
  25. GÜN ………….. 9. GÜN
  26. GÜN ………….. 10. GÜN
  27. GÜN ………….. 11. GÜN
  28. GÜN ………….. 12. GÜN
  29. GÜN ………….. 13. GÜN
  30. GÜN ………….. 14. GÜN
  31. GÜN ………….. 15. GÜN
  32. GÜN ………….. 16. GÜN
  33. GÜN ………….. 17. GÜN
  34. GÜN ………….. 18. GÜN
  35. GÜN ………….. 19. GÜN
  36. GÜN ………….. 20. GÜN
  37. GÜN ………….. 21. GÜN
  38. GÜN ………….. 22. GÜN
  39. GÜN ………….. 23. GÜN
  40. GÜN ………….. 24. GÜN

  TESTİN UYGULANMASI
  1.Testi asla sabah idrarınızla YAPMAYINIZ. Testi yapmadan 4. saat önce aşırı sıvı tüketmekden mutlaka ve kesinlikle kaçınınız.
  2.Temiz bir kaba aldığınız idrara max seviyesine kadar çubuğu batırın. 5. sn çubuğu idrar içinde tuttukdan sonra çıkarıp düz bir zemine bırakın.
  3.Bir kaç dakika içinde test sonucunu okuyunuz. 5. dk sonraki sonuçları dikkate almayın.
  4.Sonuç negatif (tek çizgi) ise ertesi gün aynı saatte testi tekrarlayın.
  5.Sonuç pozitif ise (çift çizgi) 24. ile 48. saat içinde yumurtlamanız gerçekleşecek demektir. Kesinlikle Gebe kalabilmek için ilişkiye en uygun zamandır.


   
Ovulasyon Testi hamilelikten korunma için de kullanılabilir mi ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evde gebelik testi yanlış sonuç verebilir mi?

  Evde gebelik testi yanlış sonuç verebilir mi?

  evde yapılan gebelik testleri güvenilirmi,evde yapılan gebelik testleri kesin sonuç verirmi,gebelk testinde ikinci silik çizgi,gebelik testinde çift çizgi,gebelik testleri hakkında bilgiler Kadınlarda hamilelik olduğunda ilk önce kanda gebelik testi pozitifleşmektedir. Kanda yeterli bir düzeye ulaştıktan sonra idrarda atılmaya başlar. Bu nedenle hcg hormonu önce kanda yükselir, yani ilk...
 2. ovulasyon testi kullananlar bana fikir verebilir mi bu test bir garip :(

  ovulasyon testi kullananlar bana fikir verebilir mi bu test bir garip :(

  merhabalar ben 23 ocaktan beri düzenli olarak ovulasyon testi kullanıyorum. her gün test yapıyorum. adet döngüm 32 gün en son 6 ocakta adet oldum. testi yaptığım günden beri ikinci çizgi hep var hep silik ve koyuluğu kalınlığı hiç değişmiyor. ama netteki hesaplayıcılara baktığımda 19-24 ocak tarihi yumurtlama dönemi diyor ama benim 2. çizgim hiç koyulaşmadı bu normal mi sizce
 3. Evde gebelik testi yanlış sonuç verebilir mi?

  Evde gebelik testi yanlış sonuç verebilir mi?

  Her gebelik testinin kendine özgü özellikleri vardır ve uygulamalar farklılıklar gösterebilir. Bu sebeple eczaneden alınan gebelik testleri mutlaka kullanma talimatına göre kullanılması gerekir. İdrarda gebelik testleri genelde sabah alınan ilk idrar örneğinde ve orta idrar akımında yapılmalıdır. Yani bir miktar idrarı boşalttıktan sonra gelen idrardan testin alınması uygundur. Test için idrar...
 4. Gebelik testim negatif geç döllenme olabilir mi ?

  Gebelik testim negatif geç döllenme olabilir mi ?

  Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için anne olmak bir hayaldir.Korunmasız birliktelik yaşayıp istenmeyen gebelik ise kimileri için ise kabustur.Ve sayfamıza her gün her iki konuda da benzer sorular almaktayız. Gebelik testim negatif yinede hamile olabilirmiyim ?Parmaklarımızdan dökülen yanıtlar kimi için mutluluk kimisi için ise huzursuzluk demek.Bu tür sorulara yaklaşımımız olması...
 5. 4 tane negatif gebelik testi, hamile miyim?

  4 tane negatif gebelik testi, hamile miyim?

  Evet ablalar benim sorum biraz uzun olacak.. 18 yasindayim ve taaa 28 agustos ta sevgilimle korunmasiz iliski yasadik geri cekilme yontemiyle. Adetlerim adet oldugum ilk gunden beri duzensiz. Ortalama olarak 50 gun diye hesapladim dongumu ama bunun 60 -70 lere ciktigi da oldu, 30a dustugu de. Yine de 50 gunu baz alirsam iliski gununde risksiz donemimdeydim sanirim. Her neyse. Biz bu iliskiyi...

Sayfayı Paylaş