1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.111
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Ovulasyon yumutlama testi testleri tespiti hakkında bilgiler

  Konu, 'Hamilemiyim Sorular Cevaplar' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Ovulasyon yumurtlama testlleri Hamilelikte yumurtlama testi
  Ovulasyonu hangi testlerle tespit edebilirim


  Hamile kalmak isteyen arkadaşlarım. En kesin ve en kısa zamanda hamile kalmak, şüphesiz ovulasyon yani yumurtlamanızın hangi tarihde ve günler aralığınnda olduğunu bulmaktan geçiyor. Bu işte artık bilimsel verilerden ve teknolojik testlerden yararlanmanın zamanı geldide geçiyor bile. Birazdan sizlere ovulasyon yumurtlama tespiti için bir kaç bilgi vereceğiz. Yumurtlama günlerinizin başından itibaren bebiş için vereceğiniz çabalar ile çok kısa sürede hamile kalabileceksiniz.
  [​IMG]
  İdrada Yapılan Ovulasyon (Yumurtlama) Testi:

  LH (Luteinise Hormon), yumurtayı harekete geçiren hormondur. Yumurtlamadan 24 ila 36 saat öncesi LH-konsantrasyonu 10 ila 20 kat artmaktadır. OVULASYON TESTİ idrarda bulunan bu hormonu tespit etmektedir. LH'nin artması ile yumurtlama başlangıcı, yani gebe kalma süreci başlamış olmaktadır. Kadınların büyük çoğunluğu bir düzen içersinde yumurtlamasına rağmen bazı kadınlar adet döneminin herhangi bir gününde yumurtlayabilir. Bu istisnayi durumu tespit edebilmek için adetin bittiğinin ertesi günden başlayarak diğer adetin başladığı güne kadar her gün bir test yapılmalıdır.

  İdrarda Yapılan Ovulasyon Testi hamilelikten korunma için de kullanılabilir mi ?
  Hayır. OVULASYON TESTİ sadece yumurtlama (ovulasyon)'nun 24-36 saat öncesini göstermektedir. Ancak spermler, vücudun içersinde 72 saat kadar daha yaşayabilirler. Örnek olarak : 28 günlük bir siklus olduğunu varsayarsak, yani yumurtlama 14. günde gerçekleşiyorsa, cinsel birleşme ise 11. siklus gününde yapılırsa döllenme meydana gelebilir. 1. test gününüz, 12. siklus gününüzdür. Bundan dolayı hamilelikten korunma için kullanılması sakıncalıdır.

  Hangi faktörler test sonuçlarını etkiler ?
  Alkol ve çoğu bilinen ilaçlar test sonuçlarını etkilemez. Ancak fazla miktarda alınan sıvı (mesela su), LH konsantrasyonunu inceltir. Bundan dolayı testten 2 saat öncesine kadar mümkünse hiç içecek alınmamalıdır.

  Yanlış sonucun sebepleri ne olabilir ?
  Hamileyseniz, kısa süre önce hamilelikten çıktıysanız veya menopoz dönemindeyseniz, bu yanlış sonuç almanıza sebep olabilir. Aynısı, şayet gebe kalmak için tedavi görüyorsanız ve buna bağlı LH (Luteinise Hormon) veya hCG (Humanes Chorion Gonadotropin) arttırıcı ilaç alıyorsanız da geçerlidir -bu konuyla ilgili olarak önce hekiminize sorunuz. Clomifen ihtiva eden ilaçlar sonucu etkilemez, ancak siklus süresini etkileyebilirler. Bunun sonucunda bir paket daha alıp kullanmanız gerekebilir.

  Yakın zaman önce korunma haplarını bıraktım. Test sonuçlarına etkili olabilir mi?
  Korunma haplarını veya başka bir hormonal korunma metodlarını bıraktıktan sonra, regl döneminin normale dönmesi birkaç gün alabilir. Bundan dolayı 2 dönem, siklusun normale dönmesini bekleyip, daha sonra test'e başlamanız daha mantıklı olur. Bunun avantajı, doğal siklus süresini öğrenmeniz ve ilk test gününüzü daha kesin belirlemenizdir.

  Tükürükte Yapılan Ovulasyon (Yumurtlama) Testi.

  Evde kullanılabilen tükürük temelli ovülasyon testi 1992 yılında Italya’da geliştirilmiş olup dünyada 35 ülkede kadınlar tarafından kullanılmaktadır.Bu testin kullanması kolay ve birkaç dakika içerisinde kesin sonuçlar alınabilmektedir.

  Bu Test Nasıl Çalışmaktadır?
  Kadının aylık periyodu yaklaştıkça östrojen seviyesi yükselir. Bu da vücut sıvılarındaki tuz seviyesini yükseltir. Kadının tükürüğünün kurumasına izin verildiğinde, kristalleşme oluşur. Kadın ovülasyona ne kadar yakınsa, kristalleşme o kadar yoğun olur ve eğrelti otumsu desen ortaya çıkar. Tükürük testinde bu desene bakarak hamile kalma olasılığının yüksek ve düşük olduğu zamanları rahatça kadınların görmesini sağlar.
  [​IMG]
  Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılıyor?
  Üzeri yazılı rujumsu kapak çıkarılıyor. İç tüpten siyah gözcük çekerek çıkarılıyor.“Açık Mavi” renkteki plastik koruyucu çıkarıdıktan sonra atılıyor. Gözcüğün altındaki şeffaf düz lensin üstüne küçük bir miktar tükürük koyuluyor. Siyah gözcüğü iç tüpe geri koyduktan sonra, dış tüpe koyuluyor ve 5 ile 10 dakika arası kuruması bekleniyor. Dış tüp ayırılıyor, dibindeki ışık düğmesine basılarak test kiti göz hizasında tutuluyor. Diğer el ile gözcük çevirilerek odaklanılıyor ve sonuç görülüyor.

  Lütfen kullandığınız ve tavsiye ettiğiniz her hangi bir marka yada değişik bir yumurtlama dönemi tespiti için yönteminiz var ise diğer arkadaşlarımızla bu durumu ve bu bilgileri paylaşın.
   
 2. melekzümre

  melekzümre Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  9 Mart 2012
  Mesajlar:
  4
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  merhaba bende adetımın 18. gunu ovulasyon testı kullanmaya basladım ve cıft cızgı cıktı ılışkıde bulunduk esımle yumurtlama gununde ve suan adetımın 30. gunu hala testı yapıyorum ve hala cıft cızgı cıkıyor acaba hamılemıyım ?
   
Ovulasyon yumutlama testi testleri tespiti hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. MediSmart of Switzerland Ovulasyon Testi (Yumurtlamayı Tespit Etmek)

  MediSmart of Switzerland Ovulasyon Testi (Yumurtlamayı Tespit Etmek)

  ovulasyon testiyle hamile kalan varmı adetin sekizinci günü hamile kalınırmı MediSmart of Switzerland Ovulasyon Testi KULLANIM TALİMATI Lütfen, Test öncesi tüm kullanım talimatlarını ve "Sorular ve Cevaplar" bölümünü dikkatlice okuyunuz. İlk testi ne zaman yapmalıyım ? 1) İlk testin yapılacağı günü tespit edebilmek için önce kendinizin siklus dönemi uzunluğunu hesap etmeniz...
 2. Yumurtlama testleri fiyatları (Fortel Yumurtlama ovulasyon testi )

  Yumurtlama testleri fiyatları (Fortel Yumurtlama ovulasyon testi )

  Ovulasyon Testlerinden şimdi sizlere fortel ovülasyon yumurtlama testini tanıtacağız arkadaşlarım. İdrarda her zaman bulunan LH ( luteinleştirici hormon ) ' un ne zaman en üst düzeyde olduğunu ve ne zaman en üst düzeye ulaştığını ve bunun sonucunda olası yumurtlama günlerinin ne zaman olduğunu belirliyor bu test. Genellikle ovulasyon, pozitif testi takiben 24 48 saat sonra gerçekleşir....
 3. Hormon testleri ne zaman yapılır?

  Hormon testleri ne zaman yapılır?

  Hormon testinin ne zaman yapılacağı hangi hormonla ilgili inceleme yapılacağına göre değişiklik gösterebilir. Bazı hormon incelemesinde adet döngüsünün özel günleri tercih edilirken, bazı hormon testleri sabahları yapılabilir. Fakat hormon testinin yapılması sırasında hastanın aç olması genel kuraldır. Bazı hormon testlerinde de bir gün önceden cinsel ilişkiye girmeme koşulu aranır....
 4. Dışkı DNA testi ne için yapılır?

  Dışkı DNA testi ne için yapılır?

  Dışkı DNA testi kolon kanseri taraması için uygulanan yeni bir yaklaşımdır. Dışkı DNA testinde kolon astarındaki hücrelerin DNA’sında meydana gelen değişiklikler belirlenmeye çalışılır. Dışkı kolon boyunca ilerlerken sürekli olarak kolon astarından hücreler dökülür ve bu dökülen hücreler dışkıya katılır. İncelenen bu hücrelerde kanserli tümörler veya kanser öncesi polipler olup olmadığına...
 5. Ovulasyon testime bakarmısınz. kızlarr

  Ovulasyon testime bakarmısınz. kızlarr

  11. Gün daha net 12. Gün biraz silik çıktı kızlar ovulasyonum devam ediyomu bu süre zarfında birlikte olduk ama hala devam etsek yumurtlama süreci bitermi acaba

Sayfayı Paylaş