oyuncak alirken nelere dikkat etmeliyiz

#1
oyuncak alirken nelere dikkat etmeliyiz
dolgu oyuncak örnekleri eğitici oyuncaklar nelerdir zararlı oyuncaklar nelerdir oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyiz dolgu nedir < Konu Resmi..>
Oyuncak Alımında Dikkat Edilecek Hususlar


OYUN NEDİR?
Oyun, çocuğa hiç kimsenin öğretemeyeceği konuları, kendi deneyimleriyle öğrenmesi yoludur.
Oyun, sonucu düşünülmeden eğlenmek amacıyla yapılan hareketlerdir.

OYUNCAK NEDİR?
Oyuncak, 14 yaşından küçük çocukların oyunlarında kullanmak amacıyla tasarlanan veya imal edilen her türlü ürün, oyun, araç ve gereçlerdir.

OYUNCAKTA CE – İŞARETİ NEDİR?
Bu işaret oyuncak üreticisinin oyuncağın AB’nin ve ülkemizin güvenlik ve standart konusundaki ortak kurallarına uygun olduğuna ilişkin verdiği garanti anlamına gelir.
Tüm oyuncakların CE işaretini taşıması gerekmektedir. Üstünde CE işareti olmayan oyuncakları almayın. Bunlar kalitesiz ve çocuğunuz için tehlikeli olabilirler.

OYUNCAKLARA İLİŞKİN TAVSİYELER
- Oyuncak, çocuğun yaşına, gelişimine, gereksinimlerine uygun ve kullanışlı olmalı.
- Çocuk, oyuncağı rahatlıkla tutabilmeli ve kavrayabilmeli.
- Çocuğun el becerilerini, yaratıcılığını, düşünce, hafıza ve hayal gücünü destekleyici olmalı.
- Oyuncak sağlam olmalı, kolayca temizlenebilmeli.
- Bebekler ve küçük çocuklar oyuncaklarını paylaşmamalıdırlar. Küçük çocuklar genellikle oyuncaklarını ağızlarına götürürler. Bu sebeple oyuncaklar bir başka çocuk kullanmadan önce iyice yıkanarak temizlenmelidirler.
- Çocuğunuz oyuncakları ile oynadıktan sonra o*nları, kirli oyuncaklar için ayırdığınız ve çocukların ulaşamayacağı bir yere koyduğunuz bir kutuya alın. Temizledikten sonra temiz oyuncakların durduğu diğer kutuya aktarın.
- Çocukları su oyunlarında ve mutfakta yalnız bırakmayınız.
- Çocuklarınıza oyun bittikten sonra oyuncaklarını yerine koymaları gerektiğini öğretiniz.
- Ucuz ve çok basit oyuncakları satın almayınız. Oyuncak mağazaları dışındaki yerlerden oyuncak alacaksanız özel dikkat gösteriniz.
- Oyuncağın ambalaj/etiketi üzerindeki kullanma talimatı ve uyarıların Türkçe olmasına dikkat ediniz.
- Yumuşak hayvan ve bebeklerin yıkanır olması gerekir. Bu tür oyuncaklarda gözler, burun, düğme ve diğer ayrıntıların kopmayacak şekilde dikilmiş veya yapıştırılmış olması gerekir. Çocuğun bunları ağzına sokması durumunda bu tür parçalar kopup çocuğun nefes borusunu tıkayabilirler.
- Bazı oyuncaklar örneğin çıngıraklar, sıkıştırabilir oyuncaklar ve dişlikler yeni doğmuş çocuğun boğazından geçemeyecek kadar büyük olmalıdır. Daha kendi kendine oturmayan çocukların çıngırak, diş kaşıma halkaları ve buna benzer ağızlarına götürdükleri oyuncakların çıkıntılı kısımları veya yapıştırılmış parçaları olmamalıdır. Çocuğun bunları ağzına sokması durumunda bu tür parçaları kopup çocuğun nefes borusunu tıkayabileceğini unutmayınız.
- Oyuncakları elinize alıp iyice kontrol edin. Oyuncak içindeki yumuşak dolgu malzemeleri, metal parçacıklar, iğneler ve kıymıklar gibi herhangi bir sert veya sivri yabancı madde ihtiva etmemelidir.
- İnce, çabuk kırılır plastikten yapılmış oyuncaklar almayın.3 yaşından küçük çocukların oyuncakları çok sert maddeden yapılmış olmalıdır.
- İnce plastik ambalajların ve kırık oyuncakları çocuğun eline geçmeden çöpe atınız.
- Oyuncağa iliştirilmiş plastik etiketleri, fiyat etiketlerinin plastik bağcığını ve buna benzeri şeyleri kesip atınız. Bu tür küçük şeyler kopup çocuğun ağzına girerek tehlike oluşturabilir.
- Oyuncağın dikiş yerlerinin sökülüp sökülmediğini çekiştirerek kontrol ediniz.
- Kötü kokan yumuşak plastikten yapılmış oyuncaklar almayınız.
- Çikolata yumurtaların içindeki küçük oyuncaklara dikkat ediniz. Bunlar çocuğun boğazına kaçarak tehlike oluşturabilirler.
- Genişleyen oyuncakların(suya veya benzer sıvıya atıldığında büyüyen, genişliyen oyuncakların)%50’den fazla genişlememesi gerekmektedir.
- Tebeşir, boya kalemleri, keçe kalemler ve benzerleri küçük çocuklar için özel yapılmış olmalıdır. Büyüklerin kullandığı kalemleri çocuğun ağzına alıp emmesi bunları yalaması veya bunlarla cildine şekil çizmesi tehlikeli olabilir.
- Uzun ipli, kordonlu, kurdeleli oyuncaklar da küçük çocuklar için tehlike oluşturabilirler. Bu bağlar ve kordonlar çocuğun boynuna dolanarak nefes almasını engelliyebilirler.
- Çocuk yaklaşık 6 aylık olup, ellerinin veya dizlerinin üstünde kalkabildiği zaman yatağının üzerine serilmiş olan oyuncakları kaldırınız.
- Yüksek ses çıkaran oyuncakları çocuklardan uzak tutunuz.
- Tüylü oyuncaklar alerji açısından bir takım problemler doğurabileceği için özellikle alerjik bünyeli çocuklardan uzak tutulmalıdır. Ayrıca bu tür oyuncaklar daha çabuk mikrop barındırabilirler ve temizlenmesi çok zordur.
- Bir kirişe tutturulmuş kaydıraklar, asılmış salıncaklar ve halkalar, trapezler, halatlar ve benzeri oyuncaklarla bir çocuğun kütlesini taşıması tasarlanan diğer oyuncaklarda, oyuncağın devrilmemesi veya herhangi bir kazaya sebep olmaması için ana parçaların (askılar, bağlamalar v.b.) bakım ve kontrollerini sürekli olarak yaptırınız.
- Çoğunlukla büyükler için tasarlanan belirli mamul, alet veya tertibatın ölçekli modeli olan fonksiyonel oyuncakları çocuklar, mutlaka yetişkinlerin gözetiminde oynamalıdır.
- Oyuncak telefonlar, uzaktan kumandalı arabalar, oyuncak tamir aletleri birçok elektronik oyuncak çoğunlukla uzun süreli ve yüksek ses çıkarırlar. Bu tür oyuncakları dükkânda deneyebilirsiniz. Özellikle oyuncak cep telefonu gibi çocuğun kulağına yakın tuttuğu oyuncaklarda çok dikkatli olunuz. Oyuncak kendi kulağınızın yakınına tuttuğunuzda yüksek ve rahatsız edici ses çıkarıyorsa o*nu satın almayınız.
- Sesli oyuncak hayvanlar, müzik kutuları, çıngıraklar ve diğer bebek oyuncakları günümüzde genelde kabul edilebilir düzeyde ses çıkarmaktadır. Ancak bu tür oyuncakları satın almadan önce gene de kulağınıza iyice yaklaştırıp deneyin. Bu tür oyuncak çocuk yatarken kulağının yanına gelirse zararlı olabilir veya ses yüksekse çocuğu rahatsız edebilir.
- Pille çalışan oyuncaklarda mutlaka kaliteli pilleri kullanınız ve özellikle oyuncağın pil koyma yerinin vidalı, emniyetli bir şekilde kapatılmış olmasına dikkat ediniz.
- Pille çalışan bir oyuncak satın alırken aşağıdaki bilgilerin ambalajında/etiketinde yer almasına dikkat edin ve kullanırken; pille çalışan oyuncaklarda daima ve okunaklı bir şekilde doğru pil kutupları ve normal pil voltajı ve (eğer pil kutusuna sahip ise) DC işaretinin gösterilmesi,
- Değiştirilebilir pillerin çıkarılması ve takılmasının nasıl yapılacağı,
- Şarj edilemeyen pillerin şarj edilemeyeceği,
- Şarj işleminin yetişkinlerin gözetiminde yapılması,
- Eski ve yeni pillerin birlikte kullanılmaması,
- Alkali, standart (karbon-çinko) veya şarj edilebilen (nikel-çinko, nikel-kadmiyum) pillerin birlikte kullanılmaması,
- Pillerin doğru kutuplarda yerleştirilmesi,
- Bitmiş pillerin oyuncaktan çıkarılması konularına dikkat edilmeli
- Her yaştaki çocuk için bisiklet satın alınırken yanında kask da satın alınız ve çocuğun bunu giydiğinden emin olunuz.
- Bazı oyuncakların üstünde uyarı metni ve yaş sınırı olması gerekir. Büyük çocuklar için yapılmış oyuncaklar küçük çocuklar için tehlike oluşt urabilirler. 3 yaşından küçük çocuklar için tehlikeli olan oyuncaklar özel bir uyarı işareti taşırlar. Bazen tehlike işareti yerine yazılı bir uyarı da olabilir. Uyarı metnini mutlaka okuyunuz.
- Oyuncağın üreticinin veya ithalatçının adını veya markasını taşıması gerekir. İsimsiz markasız oyuncaklar tehlikeli olabilir."
alintidir kaynak:rsm.gov.tr
 
#2
paylaşım için teşekkürler! Ben de uzun zamandır yeğenim için sağlıklı oyuncaklar aramaktayım. Fakat insan hele de çocuk sağlığının bu kadar önemsiz olduğu bir ülkede kanserojensiz olan, güvenerek çocuklarımızı oynatabileceğimiz bir oyuncak türü bulamamıştım. Geçen hafta Nişantaşı'ndaki Muji mağazasına girdim. Oradaki oyuncak bölümüne hayran kaldım. Tahta oyuncaklar, geri kazanılmış bez hayvanlar vs vardı. hem sağlığı tehdit etmeyen hem de zeka geliştirici, eğlendirici oyuncaklardı. bu konuda sıkıntı yaşaaynlara tavsiye edebilirm
 
  Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
El emeği oyuncaklara merhaba El emeği oyuncaklara merhaba
El emeği isteyen işler yetenek işidir. Hemen her konuda elinizden marifet akıyorsa şanslısınız. Bir anasınıfı öğretmeni olarak hem yeteneklerime hem de el emeğimi birleştirdiğim hayal gücümle her sene birbirinden farklı işlere imza atmaktayım...
Örgü, Dikiş & Nakış 0
Birbirinden güzel amigurumi modelleriyle harika oyun keyifleri Birbirinden güzel amigurumi modelleriyle harika oyun keyifleri
El emeği isteyen işlere merakı olan bayanlar hepinize merhabalar. Karşınıza yepyeni tasarımlarımla çıkıyorum. Yeni resim galerimdeki önerilerimle siz değerli okurlarımın ilgisini çekmeyi başaracağıma inanıyorum. Benim kızım henüz 2.5 yaşında ve...
Bebek Örgüleri 0
Çocuklarımıza Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edeceğiz ? Çocuklarımıza Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edeceğiz ?
Bu konu çocuklarda oyuncak seçimi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, oyuncaklar çocuk psikolojisi için son derece önemli olan materyallerdir. Çocuk...
Anne-Cocuk Sağlığı 0
Oyuncak alırken nelere dikkat edilmeli! Oyuncak alırken nelere dikkat edilmeli!
Doğan Sağlık Grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Şenli, özellikle boğulmalara dikkat çekerek: "Yönetmeliklere göre küçük parçalardan oluşan oyuncakların üzerine 'üç yaşın altına uygun değildir' uyarısı bulunmalıdır. Bunlara...
Aile, Evlilik ve Çocuklar 0
Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir
.
Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Oyuncağın bebek gelişimini destekleyici olmasına:
Hızlı bir değişim içinde olduğu ilk yıllarında, oyun ve oyuncaklar bebeğinizin gelişimini doğrudan etkiler...
Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 2

Benzer Konular