1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Özel hastaneler hasta kaybına uğruyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  SGK'nın özel hastanelerden aldığı 10 TL'lik muayene katılım payı hasta sayısını ve ciroları azalttı.

  Sosyal Güvenlik Kurumu'nun özel hastanelerden aldığı 10 TL'lik 'muayene katılım payı', hasta sayısını ve ciroları azalttı. Özelden kaçan hastalar katılım payının 3 TL olduğu devlet hastanelerini tercih ediyor.

  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası ile özel hastanelerde muayene olan kişilerden 10 TL katkı payı alınması uygulaması, özel sağlık kurumlarını sıkıntıya soktu. 10 TL farkın özel hastanelere olan talebi azalttığını belirten yetkililer, hasta sayılarında yüzde 40, cirolarda ise yüzde 30 azalma yaşandığını açıkladı.
  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hastanelerdeki gereksiz yoğunluğu azaltmak için 1 Ekim'den itibaren hastalardan "muayene katılım payı" almaya başladı. Muayene katkı payı özel hastanelerden 10, devlet hastanelerinden 3 TL olarak alınıyor.

  Devletin özel hastanede muayene olan her hastadan ilaç almasa bile 10 TL katkı payı aldığını dile getiren Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri Cevat Şengül, "Bu katkı payı özel hastanelere giden vatandaşı cezalandırıcı bir paraymış gibi algılanıyor. Aynı hasta devlet hastanesine gittiğinde 3 lira katkı payı ödüyor. Bu yüzden insanlar özel hastaneyi tercih etmeyip, devlete gidiyor.

  Sadece ilaç yazdırmak için gelen hastalar bile devlet hastanesine ya da katkı payı olmayan sağlık ocaklarına gidiyor" diye konuştu. Kriz nedeniyle insanların ödeme gücünün düştüğünü belirten Şengül, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine bakıldığında özel hastanelerdeki hasta sayılarının yüzde 30 civarında düştüğünü açıkladı.


   
Özel hastaneler hasta kaybına uğruyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Özel hastanelerde 'müşteri' cambazlığı

  Özel hastanelerde 'müşteri' cambazlığı

  Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ile 'fark ücreti' ödeme konusunda anlaşmazlığa düşen özel hastaneler, hasta kaybetmemek için birbirinden ilginç yöntemler uyguluyor. 'SSK ile anlaşmamız yok; ama sağlık karneni getir 30 YTL indirim yapalım' Vatandaştan alacakları fark ücretinin yüzde 30'la sınırlandırılmasından sonra 'masrafları karşılayamıyoruz' iddiasıyla sistemden çıkan Acıbadem...
 2. Özel hastanelerde 10 YTL muayene

  Özel hastanelerde 10 YTL muayene

  Yeni yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte hastalardan alınan katkılım payı düşürüldü. Buna göre vatandaşlar devlet hastanelerinde 3, özel hastanelere ise 10 YTL'ye muayene olabilecek. Sosyal Güvenlik Reformu 1 Ekim'de yürürlüğe girdi. Yeni yasayla birlikte günlük hayatımızda pek çok şey değişti ve değişmeye devam edecek. Bu değişikliklerden birisi de hastalardan alınan...
 3. Özel Hastanelere Sıkı Denetim!

  Özel Hastanelere Sıkı Denetim!

  Özel hastaneler, hastanelere denetim, denetim şartları hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Özel hastanelere bir takım denetimler geliyor melekler. Denetim safhaları yazımızda yer alıyor. Gereksiz tahlil yapan özel hastanenin karnesine bakılıp nedeni sorulacak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni uygulamasıyla hastanelerin karnesini Medula sistemi üzerinden yayınlayacak....
 4. özel hastanede doğum

  özel hastanede doğum

  arkadaşlar ist.avrupa yakasında gittiğiniz,memnun kaldığınız hastane ve doktorları yazar mısınız?hangi hastanede ssk lıya doğum kaç para acaba öğrenmek istiyorum.özelde doğum yapan varsa yazsın lütfeeeen acil!!!
 5. özel hastanemi yoksa devletmi

  özel hastanemi yoksa devletmi

  özel hastaneler Hastane randevu Arkadaşlar hastane seçimleriniz hangi yönde devlet hastaneleri önyargılarımı kıramadım ve özel hastanede doğum yaptım sizler hangilerini tercih ediyorsunuz?

Sayfayı Paylaş