Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Özel okullara kriz kredisi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Çocuğunu özel okula gönderen veliler krizde ödeme güçlüğüne düştü. TOBB, eğitimde 'mortgage' önerdi. Özel okullarda öğrenci okutan veliler, son dönemde taksitleri aksatmaya başladı. TOBB Yüksek Öğretim Meclisi Başkanı Okan, bu sorunu aşmak için mortgage benzeri bir sistemle uzun vadeli kredi imkanı oluşturulmasını önerdi.

  Sanayi üretimi durdu, ihracat tekledi derken kriz eğitim sistemini de vurmaya başladı. Çocuklarını özellikle özel ilk, orta ve yüksek öğretim kurumlarında okutan veliler taksitleri ödemekte zorluk çekmeye başladı. Bugün 230 bini ilköğretim, 95 bini orta öğretim ve 90 bini yüksek öğrenimde olmak üzere 400 binden fazla öğrenci özel okullarda okuyor.

  SIKINTI BÜYÜYOR


  Bu kapsamda, taksit ödemelerindeki sorunun yüzde 30’lara ulaştığına dikkat çeken yetkililer, çözüm için eğitimde mortgage (uzun vadeli kredi) sistemi önerdiler. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde oluşturulan Yüksek Öğretim Meclisi’nin Başkanı Bekir Okan, “Sıkıntılar giderek büyüyor. Dünyanın bazı ülkelerinde uygulanan eğitimde mortgage sisteminin bir an önce bizde de uygulanması için herkes göreve çağırıyorum” dedi.


  Okan, şu noktaların altını çizdi: n Her gün birkaç veli gelip sıkıntısını okul yönetimlerine aktarıyor. Ülkedeki genel ekonomik sıkıntı doğal olarak okul taksitlerine de yansıdı.
  Hiçbir öğretim kurumu öğrencisini taksit ödemediği için çıkarmak istemez. Ama olayın bir de maliyeti var.

  Sorunun çözümü için mutlaka bir yöntem bulunmalı. Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok.

  BANKALARA KREDİ ÇAĞRISI

  4 yıllık bir okuldan okuyan bir öğrencinin bunun parasını 10 yılda ödemesi işi rahatlatacak. Mezun olduktan sonra da ödemeye devam edecek. Bunun için bankaların uzun vadeli kredi verecek bir mekanizma geliştirmesi gerekiyor.

  TOBB bünyesindeki Yüksek Öğretim Meclisi’nde bulunan 25 vakıf üniversitesi buna hazır.

  BU İŞE DEVLET DE DESTEK VERMELİ

  Özel okullarda yüz binlerce öğrencinin okuduğunu da belirten Okan, “Bu işe devlet de destek vermeli. Öğrenci ozel okuldan ayrılıp devlete geçtiğinde devlete bir maliyeti olacak. Olayın sosyal boyutunu hiç dikkate almazsanız bile bu ekonomik maliyet devlet, tarafından karşılanacak. Bunun yerine devlet bu işe kredi verecek finans kuruluşları için avantaj sağlayabilir” yorumu yaptı.

  DÜNYADA YAPILIYOR

  Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince: Bu sistem dünyada uygulanıyor. Bizde de olabilir. Bunun için bankaların önünü açacak düzenleme yapılmalı. Kaynak sorunu olmaz. Ancak eğitimde mortgagenin avantajlı hale getirilmesi gerekiyor.

  ORTA ÖĞRETİM DE SIKINTILI


  Kavran Eğitim Kurumları Kurucusu Bahattin Durmuş: Sıkıntı sadece yüksek öğretimde değil. Orta öğretimde de sıkıntı var. Bu yıl dersanelere gidecek öğrenci sayısında büyük azalma bekliyoruz. Ayrıca orta öğretimde taksit sıkıntısının had safhaya geldiğini biliyoruz. Konuya bir an önce el atılmalı.KDV’de indirim şartOkan Üniversitesi Rektörü Sadık Kırbaş: Devlet vergi peşinde ama veli taksit ödeyemiyor. Devlet eğitimden aldığı KDV’den fedakarlık ederek bunu uzun vadeli kredi kullanımını kolaylaştırmak için kullanabilir. Böylece banka 10 yıl vadeli kredi verir ve özelde okuyan çocukları desteklemiş olur” dedi.


   
Özel okullara kriz kredisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Özel Okul Kalitesinde Devlet Lisesi

  Özel Okul Kalitesinde Devlet Lisesi

  SİVAS’ta Milli Piyango İdaresi tarafından yaptırılan ve 4 yıl önce eğitim vermeye başlayan Milli Piyango Lisesi çağın gerektirdiği modern donanımı ve son teknolojisiyle dikkat çekiyor. 24 saat güvenlik kameraları ile izlenen okulun Sivas’ta ilk ve tek olduğu belirtildi. Milli Piyango İdaresi tarafından yaptırılan ve 2004- 2005 eğitim öğretim yılında açılan Milli Piyango Lisesi, son...
 2. Okullara özel OKUL POLİS geliyor !!!

  Okullara özel OKUL POLİS geliyor !!!

  Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, liseli gençliği suçtan korumak ve meydana gelebilecek olayları önlemek amacıyla okullarda çalışma başlatıyor. ''Toplumun geleceği olan çocukları her türlü kötü alışkanlıklardan korumayı ruh ve beden sağlığı yerinde bir şekilde yetiştirmeyi'' amaçlayan ''Okul Projesi'' kapsamında Ankara'da 105 lise belirlendi. Bu liselerde görev yapmak amacıyla özel seçilen...
 3. Özel Okul Fiyatları Uçuyor!

  Özel Okul Fiyatları Uçuyor!

  Özel okullar, özel okul fiyatları, taksitli fitaylar, özel okul taksitli fiyatlar hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Özel okul fiyatları almış başını gidiyor melekler. Özel okul hakkında merak ettiğiniz konular ve özel okul fiyatları yazımızda. Yabancı özel okullar yeni öğretim yılı ücretlerini açıklarken, Amerikan Robert Lisesi yıllık peşin 36 bin TL, 7 gün yatılı 55.860 TL...
 4. Tercihiniz özel okul mu devlet okulu mu ?

  Tercihiniz özel okul mu devlet okulu mu ?

  Kızım önümüzdeki yıl ana sınıfına başlayacak ve okul arayışlarına başladık.Ama özel okula yollayalım derken bir yandan da devlet okuluna mı yollasak diye düşünüyoruz.Hangisi en doğrusu olur acaba çocuk için?

Sayfayı Paylaş